Nedir, Nasıl Yapılır

Komut Satırı nedir, nasıl açılır ?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda komut satırı nedir, ne işe yarar,  Windows ve MAC’de komut satırı nasıl açılır detaylı olarak öğreneceğiz.

Komut Satırı Nedir ?

Genellikle komut satırı (Command Line) veya komut satırı arabirimi adı verilen pencere, bilgisayarınızdaki dosyaları görmek, düzenlemek ve yönetmek için kullanılan metin tabanlı bir uygulamadır. Bu tıpkı windows gezgini yada mac’teki finder grafik arayüzü olmayan bir uygulamadır.  Komut satırının diğer adları: cmd, CLI, komut istemcisi, konsol veya terminal (uçbirim)dir.

Windows ve Mac OS gibi işletim sistemlerinde Komut Satırı ile çok işimiz olmasa da Linux tabanlı işletim sistemlerinde Komut Satırını bolca kullanmaya devam ediyoruz.

Komut Satırı Ne İşe Yarar ?

CMD komutları, komut satırı ekranına yazarak istediğiniz verilere ulaşmanızı sağlayacak kodlar veya bir başka deyişle kısayollardır. Bu kodları kullanarak, Windows işletim sisteminde yer alan sayısız veri ve ayara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Muhtemelen pek çok kişinin en iyi bildiği komut ise “ping” komutudur.

Bu komut, belirtilen bir IP adresine ait bilgisayarın TCP/IP bakımından ayakta olup olmadığı öğrenilebilir ve ayakta ise ona ne kadar sürede ulaşıldığını gösterir. Bu değer genelde milisaniye gibi sürelerde olur.

Komut Satırı Nasıl Açılır ?

Komut satırına ulaşmak için yapmanız gerekenler her sistemde farklılık gösterebilir. Örneğin Windows işletim sistemi sürümlerinde Başlat menüsünden Çalıştır’a giderek CMD yazdıktan sonra Enter’a basmanız komut satırına ulaşmanız için yeterlidir. Buradaki yazımızda Windows 10’da komut istemi nasıl çalıştırılır, komut istemi açma tuşları yada kısayolları nelerdir detaylı olarak blabilirsiniz.

Benzer şekilde Mac OS işletim sistemlerinde de Terminal uygulamasına giriş yaparak komut satırı ekranına ulaşabilirsiniz. Linux işletim sistemi dağıtımlarında komut satırına ulaşmak için yapmanız gerekenler farklılık gösterebilir.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!