Konuşurken telefon ekranı kararmıyor sorunu nedir?

Konuşurken telefon ekranı kararmıyor sorunu nedir?

Numara çevirdikten sonra telefonu kulağınıza götürdüğünüzde konuşurken telefon ekranı kararmıyor ise sensörle ilgili bir problem var demektir.

Akıllı telefonlarda İvme ölçer, Jiroskop, Manyetikölçer, GPS, Barometre, Ortam Işığı Algılayıcısı gibi sensörler bulunmaktadır. Telefonda bulunan sensörler ve görevleri konusunda buradaki yazımızda detaylı bir anlatım hazırlamıştık.

Akıllı telefonlarda bulunan sensörlerden biride yakınlık sensörüdür. Yakınlık sensörü telefonla konuşurken telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın kapanmasını ve telefonu kulağınızdan çektiğinizde ekranın açılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde telefonda batarya tasarrufu sağlanmaktadır.

Bu yakınlık sensörleri ekranın üst kısmında bulunurlar. Telefonla konuşurken yakınlık sensörünün önü kapanır ve cihaz sizin telefonla konuştuğunuzu anlar., bu sayede enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Konuşurken telefon ekranı kararmıyor sorunu nedir

Konuşurken telefon ekranı kararmıyor sorunu nedir?

Yakınlık sensörü çalışmıyor sorunu kullandığınız ekran koruyucunun sensörü kapaması, telefonun iç kısmında sensörün tozlanması veya yazılımsal sorunlardan kaynaklanabilmektedir.

Bunların dışında bir diğer sorun ise sensör soketinin arızalanmasıdır. Alınan bir darbe sonucunda soketin kırılması/çatlaması, Soket yuvasının yerinden ayrılması, Ekran kırılması sonucunda soketin önünün kapanması ve sıvı, nem ve benzeri maddelerin teması sonucunda yaşanan oksitlenmeler  sonucunda sensörlerde arıza meydana gelmektedir.

Eğer ilk maddede belirtiğimiz etkenler sensörde sorun yaratmıyor ise telefonunuzu yetkili servise vermeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap