Laptop şarj ışığı yanıyor ama şarj olmuyor

Son güncelleme: 9 Kasım 2020

Laptop şarj ışığı yanıyor ama şarj olmuyor, Laptop açıkken şarj olmuyor gibi dizüstü bilgisayar şarj olmama problemleri ile karşı karşıyaysanız batarya değişiminden önce aşağıdaki bir kaç yöntemi deneyebilirsiniz.

Laptop bataryalarının maksimum kapasitesi, zamanla ve kullanıma bağlı olarak azalır. Pil kapasitesindeki kayıp; ürün modeli, çalışan uygulamalar, güç yönetim ayarları ve ürün özellikleri dahil ama bunlarla sınırlı olmamak üzere, ürün yapılandırmasına ve kullanımına göre değişir.

Dizüstü bilgisayar piliniz dizüstü bilgisayara güç vermiyor veya şarj olmuyorsa pilin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için aşağıdaki sorun giderme adımlarını uygulayın.

Laptop şarj ışığı yanıyor ama şarj olmuyor

1- Öncelikle başka bir prize takarak deneyin. Voltaj sorunu sebebiyle prizden prize şarj etme hızı farklılık gösterebilir.

2- Bataryanızı cihazdan ayırarak tekrar yerine takın.

3- Şarj soketini temizleyebilirsiniz. Bazen küçük bir hasar yada toz parçaları şarj etme sorunu yaşatabilir. Bu sebeple öncelikle soketi çıkarıp hasarına ve tozlarına bakıp kontrol edilmeli ayrıca giriş yeri için de kontrol sağlanmalıdır.

4- Eğer dizüstü bilgisayarınıza yeni bir şarj adaptörü aldıysanız, belki de iyi bir tercih yapmamışsınızdır. Kullandığınız adaptör belki de bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu gücü sağlamakta yetersiz kalıyordur. Sorun şarj cihazından da kaynaklanabileceği için farklı bir adaptör deneyerek sorunun devam edip etmemesini kontrol edebilirsiniz.

5- Bu noktada sorunun altında yatan problem adaptörle bilgisayarınızı birbirine bağlayan kablo olabilir. Kabloda herhangi bir bükülme, ezilme ya da kırılma olup olmadığını anlayabilmek adına elinizi üzerinde gezdirerek kontrol sağlayın. Varsa alternatif bir kablo ve hatta şarj aleti deneyin.

6- Eğer farklı bir kablo ya da şarj adaptörü ile sorun yaşamaya devam ediyorsanız, sorun muhtemelen bilgisayar bazındadır. Ancak eğer şarj adaptörü ya da kablo değiştirince sorun düzeliyorsa sorunun kaynağını bulmuş oldunuz. Eğer bu çözüm de işinize yaramadıysa yetkili teknik servisten destek alın.visten destek alın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol