Bilgisayar

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem Şifresi Nasıl DeğiştirilirGenellikle modemlerin şifreleri standart olur. Bu nedenle İnternetinizi paylaştığınız başkaları bu panele kolaylıkla erişebilirler. Sadece erişmekle kalmayarak şifreleri değiştirme imkanına da sahip olurlar. Böyle durumları göz ardı etmemek adına modem şifrenizi değiştirmeniz sizin için en sağlıklı çözüm olacaktır.

Öncelikle modem arayüzüne girmek için İnternet bağlantınızı yapmalısınız. Daha sonra 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 adresine girerek modem arayüzüne ulaşabilirsiniz. Bu bölümde karşımıza kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecektir. Genellikle kullanıcı adı admin şifre ise admin, 1234, 12345, 123456 yada boş olur. Kimi panellerde ise hiç bir bilgi yazmadan direkt giriş yapılabilir. Bunları deneyerek panele erişebilirsiniz. Eğer daha kolay çözüm arıyorsanız İnternet üzerinden modeminizin modelini yazarak buna ulaşabilirsiniz. Eğer doğru ayarları kabul etmiyorsa büyük ihtimal modem şifreniz değiştirilmiş demektir. Bunun için ise modemi sıfırlamak gerekir. İnce bir iğne tarzı bir şey bularak modeminizin arka panelinde RESET yazan ve etrafına baktığınızda ufak bir deliği olan kısma sokun. Bu durumda modeminiz sıfırlanacaktır. Lakin bu sıfırlama durumunda tüm bilgileriniz silinecektir. O yüzden İnternet sağlayıcınızın size verdiği bilgileri modeme tekrar girmeniz gerekir.

Eğer modemin paneline eriştiyseniz yapmanız gereken Bakım > Kullanıcı Hesabı bölüme gelip Eski Şifre ardından Yeni Şifre alanlarını doldurmanız gerekir. Seçenekler bulunmuyorsa panelde bakım kısmında şifre değiştirme kısmını arayıp kolayca bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu