Monitörün Yenileme Hızı Nedir ?

Monitörün Yenileme Hızı Nedir ?

Bilgisayarlarda kullanılan monitörlerde Refresh Rate (Hz) yani Monitörün yenileme hızı nedir, ne işe yarar ve monitör yenileme hızı nasıl ayarlanır?

Bilgisayar monitörlerinde karşımıza 30 Hz, 60 Hz, 75 Hz, 85 Hz, 120 Hz, 144 Hz gibi farklı Hertz değerleri çıkar. Bu Hertz değerleri aslında ekranın yenileme hızıdır. Yenileme hızı, monitörünüzün her saniye yeni görüntülerle güncellemelerinin sayısıdır. İngilizce Refresh Rate denilen bu değer ekranın bir saniyede kaç kez tazelendiğini belirtir.

Milisaniyelerle belirtilen bu özellik, Monitörünüzün panelini oluşturan piksellerdeki renk değiştirme hızıdır. Ekran yenileme hızı(heartz) yükseldikçe, piksellerin buna daha hızlı cevap verip renk değiştirmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ekranınızda hayalet, bulanık görüntüler oluşabilir.

Örneğin, 144 Hz yenileme hızı, ekranın saniyede 144 kez güncellendiği anlamına gelir. Daha yüksek yenileme hızları ise ekranın görüntü kalitesini artırır, daha iyi görsellik oluşturur.

Monitörün Yenileme Hızı Ayarlama

Monitör alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisi de yenileme hızıdır.

Kullanabileceğiniz maksimum yenileme hızı, monitörünüze bağlıdır. Genel olarak, daha ucuz monitörler daha pahalı monitörlere göre daha düşük yenileme oranlarını destekler. Bilgisayarınıza bağlı birden fazla monitörünüz varsa, her birinin kendi ayrı yenileme hızı ayarı vardır.

Monitörün Yenileme Hızı Nasıl Değiştirilir?

Windows 10’da ekran yenileme oranını değiştirmek için;

1 Masaüstünü sağ tıklayarak çıkan menüden “Görüntü Ayarları” nı seçin.

Monitörün Yenileme Hızı Ayarlama

2 Sağ kısımda bulunan “Gelişmiş Görüntü Ayarları” na tıklayın

Monitörün Yenileme Hızı Ayarlama

3 Birden fazla monitörünüz varsa, Ekran sayfasında Bağdaştırıcı özelliklerini görüntüle düğmesini tıklamadan önce monitörü seçmeniz gerekir. Yapılandırmak istediğiniz ekranın altındaki “Ekran Bağdaştırıcısı Özellikleri” bağlantısını tıklayın.

Monitörün Yenileme Hızı Ayarlama

4 Görüntülenen özellikler penceresindeki “Monitör” sekmesine tıklayın ve ardından “Ekran Yenileme Sıklığı” kutusundan istediğiniz yenileme hızını seçin. Devam etmek için “Tamam” a tıklayınız. Değişikliğiniz hemen çalışacaktır. Ancak monitör yenileme hızını desteklemiyorsa uyarı verecektir.

Monitörün Yenileme Hızı Ayarlama

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.