Oyun

PUBG Mobile Taktikleri

Bu yazımızda Battle Royale türü oyunlar arasında en popüleri ve her yaş aralığında oyuncusu olan PUBG Mobile taktikleri paylaşacağız.

Battle Royale kısaca açlık, susuzluk, dayanıklılık gerektirmeyen, sadece öldürme odaklı olan ve haritada canlı kalabilen son kişi olmayı hedeflediğimiz moddur.

Son yılların en çok konuşulan oyun türü olan Battle Royale oyunları video oyun sektöründe yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

Video oyunu PlayerUnknown’s Battlegrounds ya da kısaltılmış haliyle PUBG, masaüstünde olduğu kadar mobil telefonlarda da popüler.

Size vereceğimiz PUBG Mobile taktikleri ile sizde oyunlar kazanabileceksiniz.

Çok ihtiyacınız yoksa yerdeki ganimetleri almayın

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Bir oyuncuyu öldürdüğünüzde veya öldürülen bir oyuncuyu gördüğünüzde aklınıza gelen ilk strateji ne? Eğer bu soruya cevabınız “yerde gördüğüm eşyaları almak” ise yanlış düşünüyor olabilirsiniz. Bunun 2 ana sebebi var.

O anın heyecanı ile envanterinize eklemek istediğiniz eşyaları incelerken bir başkasının namlusuna hedef olmak ister misiniz? Unutmayın ki sizi gözetleyen bir oyuncu her an sizi öldürmek için pusuya yatabilir. Böyle bir kişi yerdeki ganimeti, sizi öldürmek adına, bir yem olarak da kullanabilir.

Özellikle oyunun son anlarında skora ihtiyaç duyan birçok oyuncu, sizi avlamak için bu anı bekleyebilir.

Profesyonel oyuncular neredeyse asla yerdeki ganimetler ile çok fazla vakit geçirmez. Bazı oyuncular ise bu ganimetleri asla almaz.
O eşyaya çok ihtiyacınız var ise ve o eşyanın sizi bir üst seviyeye taşıyacağını düşünüyorsanız bu riski almalısınız. Aksi takdirde bu riski sakın almayın. Peki bu riski almak yerine ne yapmalısınız?

Bunun yerine yerde yatan oyuncunun etrafında bulunan (eğer varsa) ayak izlerini takip edin. Bu sayede çatışmaların daha sık olduğu bölgeleri tespit edebilirsiniz ve daha çok kişiyi öldürebilirsiniz.
Ayrıca etrafınızdaki silah seslerine de kulak verin.

Kendinizi göre tuş dizilimi yapın

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Akıllı telefonunuzun büyüklüğü ve sizin alışkanlıklarınız, oyun içi performansınızı etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor.
Mobil cihazınızın ekranı küçük ise ve parmaklarınız cihazınızın ekranına oranla büyükse sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bir diğer sıkıntı ise solak veya sağlak olmanız ile alakalı olabilir. Hangi yöne daha çok yatkınsanız bitirici işlemleri yapan tuşları o tarafta kullanın.
Küçük ekranlı telefonları kullanmayı tercih eden oyuncular bu iki sıkıntıyı da yaşayabilir. Telefonunuzu değiştirmek gibi bir şansınız yok ise ekranda yer alan tuşları gizleyebilirsiniz. Böylece, bir anlamda, o tuşlardan kurtulacaksınız.

Buna ek olarak kendiniz için gerekli olmayan tuşları ortadan kaldırmak, rakiplerinizi görmenizi kolaylaştırır çünkü bu yöntem ekranınızda yer kaplayan objelerin sayısını azaltır. Unutmayın ki bu oyunda az ve öz felsefesi ile hareket etmek önemlidir.

Az tuş, öz verim: En kısa sürede en çok kişiyi en az enerji harcayarak öldürmek.

Yerde yatanı hemen ödürmeyin

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

“O oyuncuyu öldürüp haneme bir puan eklemek varken neden onu yerde bırakayım ki?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun çok mantıklı bir açıklaması mevcut. Bazen bu oyunda stratejik planlar yapmalısınız.

Bir oyuncuyu öldürmek yerine onu etkisiz hale getirirseniz o kişiye ne oluyor? Bildiniz! Yerde kalan kişi silah kullanma yeteneği ile silah tutma kabiliyetini kaybediyor ve hareket edemiyor. Birinin o kişiyi yerden kaldırması gerekiyor.

Eğer o kişi belli bir süre içinde iyileştirilmezse hayatını kaybediyor. Durun ve düşünün. Bir taşla iki kuş vurabilirsiniz öyle değil mi? Yerde yatan kişiyi onu iyileştirmeye gelen diğer bir oyuncu ile birlikte aynı anda öldürebilirsiniz.

Bir arkadaşınız yerden kaldırılmayı beklediği anda kendisini iyileştirmek istemez misiniz? İşte o an sizin en savunmasız anınızdır. Arkadaşınızdan başkasını düşünemeyebilirsiniz. Bu durum rakibiniz için de geçerli.

Bazen bir taşla üç kuş da vurabilirsiniz. Eğer bir oyuncu yerdeki kişiyi kaldırmak isterken diğer bir oyuncu da onları korumak isterse bu anı kaçırmamalısınız. Bir anda üçünü birden ortadan kaldırabilirsiniz. Profesyonel oyuncular bunu her zaman yapıyor.

Aynı yeri sürekli kullanmayın

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Bir profesyonel oyuncu neredeyse asla bir binanın, bir pencerenin veya bir taşın aynı tarafını kullanmaz. Bunun sebebi rakiplerini küçümsememesinden kaynaklanıyor. Karşınızdaki kişileri asla küçümsemeyin.

Bir karşılaşmada sizin karşınızda yer alan kişileri en az sizin kadar iyi oynuyormuş gibi düşünün. Bu yüzden bir binanın penceresini pusuya yatmak için kullanmak istediğinizde her zaman aynı yönü (sağ veya sol) kullanmayın.

Eğer bir yeri sürekli kullanırsanız bir süre sonra fark edileceksiniz. Bunu fark eden rakipler, sizin hep aynı yerden saldırı yapacağınızı anlar ve ona göre strateji belirler. O saatten sonra ölmemek gibi bir şansınız olmayacak. Sürekli vurulacaksınız.

Bir binanın veya bir camın sol tarafını kullandıysanız bir sonraki seferde sağ tarafı kullanın. Bazen “bir sağ ve bir sol” stratejinizi de değiştirmelisiniz. Bu stratejiyi sürekli tekrarlarsanız rakipleriniz sizin taktiğinizi birkaç denemede çözer ve bu nedenle kolay bir şekilde etkisiz hale getirilirsiniz.

Bunu engellemek için çok fazla pusuya yatmayın. En umulmadık zamanlarda pusun, nişanınızı alın ve ateş edin. Bir önceki pusunuzda soldan ateş ettiyseniz ve rakiplerinize bir sonraki hareketinizde tersini yapacağınıza dair bir imaj verdiyseniz yine soldan ateş edin. Sadece gerekli anlarda pusun. Onun dışında bu yolu seçmeyin.

İki sağ ve bir sol veya iki sol ve bir sağ gibi çeşitli manevralar yapabilirsiniz. Burada önemli olan rakibinize beklenmedik bir anda saldırmaktır. Elbette bu saldırı taktiklerini değiştirmek size kalmış.

Araçta yedek yakıt bulundurun

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Bu oyunda hızlı olmak hayati bir önem taşıyor. Kimi zaman ölümcül pusulardan kurtulmanızı sağlayan hız faktörü, kimi zaman ise çok önemli birini öldürmenizi sağlıyor. Böylesine kritik bir faktörün avantajlarından yararlanmalısınız. Burada yer alan PUBG Mobile taktikleri ile bu avantajları kullanabileceksiniz.

Yedekte her zaman bir yakıt bulundurma tekniği, aracınızın bir hayat sigortasına dönüşmesini sağlar. Yakıtı olmayan bir araç, geçerli olmayan bir para ile eşittir.

Aracınızın içerisinde öylece oturmak başkalarına “beni vurun” demek ile eş değerdir.
Bu durum, ortalığın toz dumandan geçilmediği çatışmaların ortasında kalmaktan daha tehlikelidir çünkü araçta oturmak açık hedef olmak demektir. Kaosun hüküm sürdüğü çatışmalarda oyuncular sizi göremeyebilir.

Son olarak her zaman kapalı araçları seçin. Profesyonel kişiler açık araçları tercih etmiyor çünkü başkasının nişanına hedef olmak istemiyor. Oyunun sonunda ayakta kalmak istiyorsanız yanınızda daima kapalı bir araç ile yedek bir yakıt bulundurun.

Yerini belli etmeme taktiği uygulayın

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Bilindiği üzere bu yapımda birinci şahıs nişancı ile üçünücü şahıs nişancı açıları yer alıyor. Eğer birinci şahıs nişancı açısı ile oynarsanız büyük bir risk alırsınız. Bunun sebebi bu açı ile çevrenizi çok fazla görememenizden kaynaklanıyor.

Üçüncü şahıs nişancı açısı ise oyuna tepeden bakmanızı sağlıyor. Bu bakış açısı sayesinde aynı anda arkanızı, çaprazınızı, sağınızı, solunuzu ve önünüzü görebilirsiniz. Çok basit bir yöntem olmasına rağmen birçok kişi kendi keyfine ve alışkanlığına yenilebiliyor.

Eğer amacınız dünyanın en iyi oyuncuları arasında yer almak ise önemli olan stratejik düşünmektir. Konfor alanınızdan çıkmalısınız ve oyunu geniş açı ile oynamalısınız. Bu yöntem size hem zaman kazandıracak hem de sizin ufkunuzu genişletecek.

Yerini belli etmeme yöntemi de profesyonellerin çok kullandığı bir yöntemdir. Düşmanınız namlunuzun ucunda gözükmeden veya ateş edilmeye müsait bir hale gelmeden sakın ateş etmeyin. Yanlış zamanda ateş etmek yerinizi belli etmek demektir.

Bu taktik belki size pasif bir oynayış tarzı olarak gelebilir ancak profesyonel bir oyuncu sabırlı olmasını bilen bir oyuncudur. Bunun dışında pusuya yattığınız yeri her zaman değiştirin ve tahmin edilemez olun. Peki sürekli yer değiştirme stratejisi nedir? Bu strateji en verimli PUBG Mobile taktikleri arasında yer alıyor.

Sürekli yer değiştirin

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Eğer bir anda çatışmanın ortasında kaldıysanız hemen saklanacak bir yer bulmalısınız. Çatışmalar sona ermeden saklandığınız yerden çıkmamalısınız. Buna zıt olarak aynı ağacın arkasında da 5 dakika boyunca durmamalısınız.

Pozisyonunuzu daima şartlara uygun olarak yeniden ayarlamalısınız. Devamlı aynı yerde kalmak size asla sonsuza kadar kazandırmaz. Sırtınızdan vurulabilirsiniz. Unutmayın ki bu oyunda her an her şey olabilir.

Bu oyunda bir tek siz yoksunuz. Profesyonel bir oyuncu daima kendisine şu soruyu sorar: “Ben kendimin rakibi olsaydım nasıl davranırdım?” Sizi bir üst seviyeye taşıyacak olan soru bu. Bu sorunun cevabına göre pozisyonunuzu alın.

Sürekli yer değiştirmek sizi görünmez yapmayacak ancak tahmin edilemez yapacak.
Bu sayede rakiplerinizin endişeye kapılmasına sebep olabilirsiniz. Endişeye kapılan rakiplerden verim beklenemez. Onların konsantrasyonunu altüst edin.

War mode yada Arcade modlarda pratik yapın

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Pratik yapmak bu oyunun ana faktörlerinden birisidir. Çok çalışmak yerine verimli bir şekilde çalışmalısınız. Bu sebepten ötürü pratik yapmak adına “War Mode” veya “Arcade Mode” ikilisinden birini seçmelisiniz.

Sizin seviyenizin üstünde olan (oyunculuk anlamında) oyuncuların bulunduğu karşılaşmalarda yer alın ve gerekirse yaklaşık 1 saatinizi bu zorlu mücadeleye ayırın. Zorlanın, vurulun ve başarısız olun. Bunda hiçbir sakınca yok.
Göreceksiniz ki düzenli ve verimli bir şekilde çalışmak sizi istediğiniz yere çok çabuk ulaştıracak.
Sizden daha iyi olan oyunculara karşı yenilmek sizin silah kullanma yeteneğinizi, oyun zekânızı, öğrenme hızınızı ve stratejik düşünme kabiliyetinizi artıracak. Ayrıca bu yöntem ile haritalara da hakim olacaksınız.

Zig Zag çizerek hareket edin

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Bu madde, yedinci madde ile bağlantılı. Profesyonel PUBG Mobile oyuncularının yaptığı yayınları izleyen kişiler, bu oyuncuların sürekli bir şekilde sağa veya sola doğru, hiç durmadan, gittiğini gördü. Peki profesyoneller neden böyle bir stratejiyi benimsedi?

Bunun cevabı oldukça basit. Bu oyunda her zaman pusuya yatan oyuncular oldu ve olmaya devam edecek. Bir kişinin namlusuna hedef olmayı diler misiniz? Elbette hayır.
Bundan dolayı mermilerden ve namlunun ucundan kaçmak elzemdir. Bu yüzden PUBG Mobile taktikleri konusunda verilen direktifleri harfiyen uygulamalısınız.

Ayrıca bu stratejinin yerdeki bir eşyayı alırken de kullanışlı olduğunu belirtelim. Pusuya yatan kişilerin hedefi olmaktan kurtulmak istiyorsanız bu maddeyi benimsemek zorundasınız. Özellikle bu yöntemi kullanmadan silah kullanma hızı konusunda iyi olan kişilerden kaçmak neredeyse imkansız.

Geri adım atmayı bilin

PUBG Mobile Taktikleri,PUBG mobil ipuçları,PUBG püf noktaları,PUBG Mobile ayarları

Profesyonel oyuncuların en önemli özelliklerinin başında gelen bu özellik, hayat kurtaran bir stratejidir. Bazen bir çatışmadan uzaklaşmalısınız.Özellikle tek başınaysanız ve rakip birden fazla kişi ile üstünüze doğru geliyorsa saklanmalısınız.

Profesyonel bir oyuncu olmak agresif bir şekilde oynamak anlamına gelmez. Aynı şekilde başarılı bir oyuncu olmak da pasif bir şekilde oynamak anlamına gelmez. Başarılı bir profesyonel oyuncu her zaman şartlara saygı gösterir ve şartlara uyumluluk gösteren bir strateji geliştirir.

Eğer bu oyunda iyi olan birinin çok agresif bir şekilde oynadığını görüyorsanız bunun genellikle iki sebebi var: Ya kendi öldürme rekorunu kırmak ya da kendi izleyicilerini etkilemeye çalışmak. Bunlar istisna durumlardır.

Genele baktığımızda bu tip oyuncuların soğukkanlı bir şekilde davrandığını görüyoruz. Beşinci maddeyi çok iyi bir şekilde uygulayan bu kişiler, yeri geldiği zaman çatışma ortamından uzaklaşıyor. Peki ne yapmalısınız?

Kendinize her zaman yeni bir cephe açmayı özümseyin. Doğru zamanı kollayın ve saldırınızı yapın.

Son Güncelleme: 20 Temmuz 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu