1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Ölü Piksel nedir, Ölü Piksel Testi nasıl yapılır ?

Ölü Piksel nedir, Ölü Piksel Testi nasıl yapılır ?

Ölü pixel nedir, monitördeki ölü pixeller nasıl tespit edilir?

Ölü Piksel Testi nasıl yapılır ?

Piksel terimi, picture element (resim elementi) kelimelerinden gelen, dijital görüntülerin en küçük parçasını oluşturan üçlü (kırmızı – mavi – yeşil) nokta grubudur. İngilizce’de resim parçası anlamına gelen “picture element” birleşik kelimesinden çıkarılmıştır.

Pixel, picture (resim) sözcüğünün kısaltması olan pix ve element (parça) sözcüğünün ilk iki harfiden (el) oluşmaktadır. Pikselin Türkçesi “Gözek” olarak adlandırılmaktadır.

Ölü Piksel Nedir ?

Ölü piksel, LED ile çalışan televizyon, bilgisayar, telefon, laptop ve diğer elektronik cihazlar hatta kameralarda bile rastlayabileceğimiz bir terimdir. Ölü piksel, LED ile çalışan tüm elektronik cihazların ekranındaki piksellerin artık işlevsiz olmasına denir.

Genel olarak bir görüntü kendisini oluşturan milyonlarca pikselin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu pikseller ne kadar fazla ise görüntü o kadar net ve detaylı olacaktır.

Ölü Piksel Nasıl Anlaşılır ?

Ölü pixel’leri bazen gözünüzle görebileceğiniz gibi bazı testler uygulayarak ekranınızda ölü piksel varmı kontrol edebilirsiniz.

Ölü Piksel testi yapabileceğiniz siteler

http://deadpixelbuddy.com/ adresine gidin ve her rengi cihazınızda tam ekran olarak görüntüleyin.Eğer ekranda nokta şeklide farklı bir renk çıkarsa ölü piksel var demektir.

Ölü Piksel testi yapabileceğiniz programlar

Pixel Repair : Pixel Repair, LCD monitörünüzde ölü ya da yapışkan pikselleri algılamanıza ve düzeltmenize olanak sağlayan bir araçtır. Aracın en iyi özelliği, ekranınızı düzgün bir şekilde görebilmeniz ve çirkin siyah veya açık noktalar görememeniz için pikselleri sabitlemesidir. Yardımcı program pikselleri geri yüklemez, ancak görsel efekt hatayı gizler.

Pixel Repair İndir

PixelHealer : PixelHealer, sıkışmış veya ölü pikselleri tespit etmek ve düzeltmek için ücretsiz bir araçtır ve kullanımı kolay ve doğrudan olamaz. Aracı bir kez çalıştırdığınızda, araç ‘Start Flashing‘ düğmesiyle küçük renkli bir pencere oluşturacaktır. Etkilenen pikselleri yeniden canlandırmaya çalışmak için ölü pikselin alanını kapatmanız veya o pencereye sıkışmanız ve monitörün o alanı üzerinde çalışmaya başlamak için düğmeyi vermeniz gerekir.

PixelHealer İndir

DeadPix : DeadPix, sıkışmış veya ölü pikselleri hızlı bir şekilde tespit etmek ve düzeltmek için bir araçtır. DeadPix, ekranda sıkışmış pikselleri çözmenize yardımcı olur.

DeadPix İndir

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap