Ölü Piksel Sorunu ve Çözümü

Ölü Piksel; Günümüzde teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi, heyecan verici pek çok elektronik ürünü de beraberinde getirmiştir. Ancak teknoloji ne denli gelişmiş olursa olsun, bazı hatalar her zaman var olmaya devam edecektir. Sürekli incelen televizyonlar ve incecik monitörler, gerek çerçevesiz olarak, gerek 3D olarak gerekse de çok farklı özellikleri ile tüketicileri heyecanlandırmaya devam etmektedir. Plazma TV, LCD TV, LED TV; HD Ready, Full HD, 4K derken hızına yetişilemez bir değişim ve gelişim hayatlara bir anda dahil oluveriyor.

Ölü Piksel Nedir?

Bir LCD TV ya da bir LCD monitör milyonlarca pikselin biraraya gelmesi ile görüntüyü oluşturur ve kullanıcılara iletir. Piksel en geniş tanımı ile, ekranda görüntüyü oluşturan en küçük birim grubudur. Tanımlamada grubudur denilmesinin nedeni, bir pikselin de üç alt piksele sahip olmasıdır. Yani 3 alt piksel birleşerek bir pikseli oluşturmaktadır. Bu alt pikseller mavi, yeşil ve kırmızı renklerden oluşmakta, ‘Ölü piksel nedir?’ sorusunun yanıtı da bu noktada doğru bilinen yanlışlar ile verilmektedir.

Ölü piksel, pikselleri kontrol eden transistörlerin görevini yapamaması durumunda, kontrol ettiği pikselin işlevini yerine getirememesidir. Bir ekran üzerinde milyonlarca piksel, dolayısı ile de milyonlarca transistör vardır. Bu kadar fazla sayıdaki transistörden bir kaç tanesinin bozuk olması düşünce boyutunda çok normal olarak algılanabilir. Ancak ölü piksel, gerek televizyon gerek ise monitör kullanıcıları için çok keyif kaçırıcı bir durum olabilmektedir. Görevini yapamayan piksel özellikle ekranda tek renk olduğu anlarda kendisini çok açık bir şekilde belli edecektir. Hatta ölü piksel tespiti yapmak için yazılmış programlar da vardır. Bu programlar çalıştırıldıklarında ekrana sırası ile farklı renkleri verirler ve o renk ile kaplanan ekranda ölü piksel kendisini belli eder. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve bu telefonların giderek daha büyük ekranlara sahip olması cep telefonlarında da ölü piksel sorunlarının sıklıkla yaşanmasına neden olmaktadır. Cep telefonları için de uygulama marketlerinden indirilebilecek ölü piksel tespit edici uygulamalar bulunmaktadır.

Ölü piksel ile sıkça karıştırılan bir sorun olan ‘takılmış piksel’ sorunu aslında bağlantılı gibi görülse de ayrı bir durumdur. Ölü piksel sorununda piksel görevini tamamen yerine getiremektedir; ancak kilitli piksel sorununda bir alt piksel çalışmaktadır ama hep aynı renkte takılı kalmıştır.

Ölü Piksel Sorunu Nasıl Çözülür?

Ölü piksel, pikselin görevini hiç bir şekilde yerine getirememiş olmasından dolayı meydana geldiği için herhangi bir tamir etme yöntemi maalesef yoktur. Ölü piksel fark edildiği zaman ürün mutlaka servise yönlendirilmelidir. Genel olarak üretici firmalar 3 taneye kadar ölü piksel i normal kaşılamakta; 4 ve üzeri sayıda ölü piksel söz konusu olduğunda cihaz değişimi yapmaktadır.

Araştırıldığı takdirde ‘ ölü piksel sorunu nasıl çözülür’ tarzı başlıkların altında bir takım çözüm önerilerinin sunulduğunu görmek mümkündür. Ancak sunulan önerilerin ölü piksel için herhangi bir işe yaramayacağı; takılmış piksel için işe yarayabilecek çözümler olduğu unutulmamalıdır. Takılmış pikselin en basit ve en pratik çözümü, uçlu kurşun kalemlerin arka kısmında yer alan silgi ya da benzeri bir nesne ile takılmış pikselin üzerine hafif bir baskı uygulamaktır. Bu yöntem takılmış olan pikseli düzeltmek için denenebilir ancak fazla baskı uygulama ya da yanlış yere baskı uygulanması daha fazla takılmış piksele sahip olmanıza neden olabilecektir.

Çıplak göz ile ya da özel programlar ile anlaşılabilecek olan ölü piksellerden kurtulmanın tek yolu cihazı üreten firma ile iletişime geçerek birebir değişim talebinde bulunmaktır. Eğer ölü piksel olarak bildiğiniz piksel aslında bir takılmış piksel ise kalem arkasındaki silgi yöntemi başarılı olduğu kadar riskli de bir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu