Paintde arka planı saydamlaştırma nasıl yapılır ?

Resmin arka planını transparan yapma

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Windows’da dahili olarak bulunan paintde arka planı saydamlaştırma işlemi oldukça basittir. Bir resmin arka planını şeffaf hale getirebilmek için aşağıdaki adımlar izlemeniz yeterli.

Windows 10 dahil olmak üzere tüm Windows işletim sistemlerinde gömülü olarak gelen Paint programında resimlerin arka planını şeffaf yapabilirsiniz. Burada kısaca maddeler halinde nasıl yapıldığını gösteriyorum.

1 Paint programını çalıştırarak arka planını transparan hale getirmek istediğiniz resmi açın.

2 Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi üstteki bölümlerden “Resim” bölümüne gelin ve “Seç” butonuna tıklayarak açılan menüden “Serbest biçimli seçim”‘i tıklayın.Resmin arka planını transparan yapma

Arka planı transparan yani şeffaf yapmak için aynı menüdeki “Saydam seçim ” seçeneğini de işaretleyin.

3 “Serbest biçimli seçim”’i seçtikten sonra resimdeki asıl nesneyi (eşyayı veya kişiyi) dikkatli bir şekilde etrafını saracak biçimde seçin. Fakat bu seçimi yaparken elinizi farenin sol tuşundan çekmeyin ve başladığınız noktaya geri dönene kadar nesnenin etrafında dolaşarak seçin. Böylece nesnenin etrafında dikdörtgen bir çizgi oluşacak. Şimdi tek yapmanız gereken ise, resmin herhangi bir yerine sağ tıklayıp KES seçeneğini seçmektir.

4 Son olarak bu kesilen nesneyi yapıştıracağınız diğer resmi açın ve CTRL + V kısayol tuşuna tıklayarak resmin üzerinde dilediğiniz yere yapıştırın.

Resmin arka planı saydamlaştırma bu kadar.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol