Photoshop ile Illustrator Arasında Ne Fark Var?

Photoshop ve Illustrator arasındaki farkı anlamak için yazımızı okuyun!

Tasarım sektöründe yeniyseniz ve Photoshop ile Illustrator arasında bir seçim yapmakta zorlanıyorsanız biz size Photoshop ile Illustrator arasında ne fark var anlatalım.

Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator, Adobe’nin grafik tasarım için yaygın kullanılan son derece popüler grafik programlarından ikisidir.

Yeni bir proje üzerinde çalışıyorsanız, iki programdan hangisinin özel gereksiniminiz için en iyi şekilde çalışacağını bulmakta zorlanabilirsiniz.

Aslında her iki programda birbirine çok benziyor. Buradaki asıl çözüm neyi yaratmak istediğinize karar vermektir.

Photoshop ile Illustrator arasında ne fark var konusuna dalmadan önce Photoshop ve Illustrator nedir kısaca bakalım.

Photoshop nedir?

Photoshop raster tabanlıdır ve görüntüler oluşturmak için pikselleri kullanır. Raster grafikler, görüntünün piksel adı verilen küçük karelerin yan yana dizilmesiyle oluşturulduğu grafik türüdür. Bilgisayar bu piksellerin düzenini ezberledi ve bunu resmi görüntülemek için kullanıyor. Photoshop dosyaları PSD uzantılarıyla kaydedilir, böylece kaldığımız yerden düzenlemeye devam edebiliriz. Tipik raster dosya uzantıları JPG ve PNG’dir.

Illustrator nedir?

Adobe Illustrator, gelişmiş, vektör tabanlı düzenleme yazılımıdır. Vektörler, ihtiyaç duyduğunuz kadar küçük veya büyük boyutlandırılabilen, ancak netlik ve çözünürlük söz konusu olduğunda aynı görünen ölçeklenebilir görüntülerdir. Illustrator, vektör grafikleri oluşturmak için matematiksel yapıları kullanır. Bu şekilde çizilmiş bir çizginiz varsa, uygulama çizgiyi her görüntülediğinde, bellekte bulunan denklemi kullanarak çizgiyi sıfırdan yeniden çizer.

Şimdi Photoshop ile Illustrator arasında ne fark var başlıklar halinde bakalım.

Photoshop ile Illustrator arasında ne fark var?

Photoshop ile Illustrator Arasında Ne Fark Var?

  • Grafik türleri farklıdır
  • Görüntü düzenleme ve oluşturma sistemleri farklıdır
  • Photoshop’un düzenleme araçları daha gelişmiştir
  • Illustrator logoları kolayca oluşturmanızı sağlar
  • Illustrator nesne tabanlı bir düzenleme aracıdır
  • Photoshop’ta önceki grafiklerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz

Grafik türleri farklıdır

Photoshop ve Illustrator arasındaki temel fark, her uygulamanın oluşturduğu grafik türüdür, Photoshop pikselleri kullanarak raster grafikler oluştururken Illustrator vektör oluşturur.

Görüntü düzenleme ve oluşturma sistemleri farklıdır

Photoshop, görüntü düzenleme amacıyla çoğunlukla ve yaygın olarak kullanılan bir araç olsa da, Illustrator çoğunlukla ve yaygın olarak görüntü oluşturma amacıyla kullanılır. Illustrator, sayfa numaralarını otomatikleştirmenize de izin vermez. Illustrator, sınırlı filtreler ve görüntü düzenleme araçları bulunduğundan, önceden oluşturulmuş görüntüleri değiştirmek için kolaylıkla kullanılamaz.

Photoshop’un düzenleme araçları daha gelişmiştir

Photoshop’un düzenleme araçları, kırpmanıza, aydınlatma ve renklendirmeyi ayarlamanıza, kusurları maskelemenize ve arka plan ekleyip çıkarmanıza olanak tanır. Yaratıcı profesyoneller ayrıca Photoshop’u kullanıcı arayüzü oluşturma, web sitesi tasarımları ve minimum gradyanlı grafikler için kullanır.

Illustrator logoları kolayca oluşturmanızı sağlar

Logo oluştururken Photoshop iyi bir seçim değildir. Photoshop’taki her şey yalnızca bir dizi pikseldir, bu nedenle bir şeyi yukarı veya aşağı ölçeklendirirseniz kalitesini çok hızlı bir şekilde kaybedebilir. pikseller bilgisayar tarafından hafızaya alındığından, kaliteden bir miktar kayıp olmadan büyütülemez. Vektör grafikleri raster üzerinde büyük bir avantajdır, resmi ne kadar yakınlaştırır veya büyütürseniz büyütün ve resmi yazdırmak istediğiniz kağıt ne kadar büyük olursa olsun, vektör grafikleri burada sizi asla başarısızlığa uğratmayacaktır.

Illustrator nesne tabanlı bir düzenleme aracıdır

Illustrator, nesne tabanlı bir düzenleme aracıdır ve bu nedenle, kendi niteliklerine sahip bir nesne koleksiyonunuz olur. Illustrator’da bir nesneyi seçip bunun üzerine herhangi bir efekt uyguladığınızda, bu tüm nesneyi etkiler. Photoshop’ta ise tüm nesne yerine birkaç piksel parçası üzerinde seçersiniz. Bu, ikisi arasındaki temel ve zorunlu farklardan biridir.

Illustrator’ın avantajı, siz görüntüleri çizerken ve uygulama aracılığıyla bu işi geliştirirken grafik oluşturmada yatmaktadır. İllüstrasyonlar dijital göz şekerinden daha fazlasıdır. Serbest çizim ve renklendirme seçeneklerinin yanı sıra çizgi çizme ve tipografi özellikleri, Illustrator uygulamasını sanatçılar, illüstratörler ve çizim yapmayı seven herkes için ideal hale getirir. Illustrator, pazarlama materyalleri için logolar ve simgeler oluşturması gereken işletmeler için de faydalıdır. Web tasarımcıları, afişler ve web siteleri için logolar ve resimler oluşturmak için genellikle Illustrator’ı kullanır. Sanatçılar, çizelgeler ve serbest çizimler oluşturmak için Illustrator’ın çizgi çizme araçlarını kullanır.

Photoshop’ta önceki grafiklerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz

Daha önce Photoshop’ta düzenlenen resimler her zaman aynı yazılımda yeniden düzenlenebilir. Ancak, Adobe Illustrator’da böyle bir düzenleme imkanı bulunmaz . İster logo ister simge olsun, bir resim Illustrator’da oluşturulduktan ve normal bir resim olarak kaydedildikten sonra aynı yazılımda düzenlenemez. Bunun nedeni, bir görüntü kaydedildiğinde, Illustrator’da çalışmayan ancak bu görüntü Photoshop’ta düzenlenebilen pikseller geliştirmesidir.

Peki, Photoshop mu Illustrator mı? Hangisini seçmeli?

Photoshop ile Illustrator arasında ne fark var konusunda yukarıda anlattıklarımıza göre seçim size kalmış. Aslında Photoshop ve Illustrator’ı birlikte kullanmak en iyisidir.

Her iki yazılımda da birçok kısayol tuşu ve araç aynıdır. İster Photoshop ister Illustrator, ikisi de birbirinden idaha iyi değildir, sadece kendi yollarıyla farklıdırlar. Photoshop ve Illustrator arasındaki farkı anlamak, bir sonraki projeniz için hangi yazılımın en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bu yazılımı uçuk fiyatından dolayı satın alamıyorsanız ama elinizde düzenlemeniz gereken fotoğraflarınıza varsa Photoshop alternatifi programlara yönelebilirsiniz. Ancak program kurmak isteyenler bazı online fotoğraf düzenleme sitelerinde işlemlerini yapabilirler.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu