tar Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ?

tar Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ?

Bu yazımızda genelde Linux tabalı sistemler kullanılan ancak Windows içindede rastalayabileceğiniz  .tar uzantılı dosya nedir, .tar uzantılı dosya nasıl açılır anlatacağız.

tar Uzantılı Dosya Nedir ?

Dosyaların birlikte paketlenmesini sağlayan Unix tabanlı bir yardımcı program olan tar ile oluşturulan tar arşividir; sıkıştırılmamış bir formatta depolanan birden fazla dosya içerir. Genellikle bu dosyalar “.tar.gz” veya “.tgz” gibi uzantılar içerisinde yer alırlar.

Bir dosyayı tar.gz arşivi haline getirmek istiyorsanız Windows ve benzeri işletim sistemleri içerisinde ücretsiz olarak indirebileceğiniz 7-Zip isimli yazılımla arşivlerinizi meydana getirebilirsiniz.

.tar Uzantılı Dosya Nasıl Açılır ?

Tar.gz uzantılı dosyaları açmak için bilgisayarınız içerisinde hiçbir yazılım yer almıyorsa  7-Zip gibi tamamen ücretsiz olan yazılı kullanabilirsiniz.

7-zip yazılımı, RAR, ZIP, TAR, GZ, LZH, LZA, ARJ ve ISO gibi tüm popüler sıkıştırılmış dosya ve arşiv formatlarını desteker, ayrıca kendi sıkıştırma formatı olan 7z uzantılı sıkıştırılmış dosyaları da açmakta ve yine aynı dosya uzantısıyla dosyalarınızı başarılı bir şekilde sıkıştırmaktadır.

Bunun haricinde  MacOS veya Linux sistemlerde terminal kullanarak da dosyayı açabilirsiniz.

tar -xzf tarfile

-v: Komutun ilerlemesini gösteren ayrıntılı modunu etkinleştirir.

-x: Dosyayı açar

-z: İlgili komut ile belirlediğiniz bir dosyayı sıkıştırabilirsiniz.

-f: STDIN yerine dosya girişini belirtir

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol