1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Telefonun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa yapılacaklar

Telefonun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa yapılacaklar

Telefonun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa yapılacaklar

Telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir ses tuşu bozuklukları. Peki Telefonun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa yapılacaklar nelerdir?

Akıllı telefonlarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biri ses açma/kapama tuşlarının bozulması, çalışmaması yani işlevini yerine getirememesidir. Sea açma/kapama tuşları zamanla bozulabilmektedir.

Bunun belli başlı nedenlerini sayacak olursak; 1 Ses açma/kapama tuluna aşırı baskı uygulayarak tuşun kasa içerisine girmesi 2 Sıvı veya nem teması 3 Ses açma/kapama soketinin zamanla aşınaraka çalışamaz duruma gelmesi ve 4 Ses tuşu bağlantılarının kopmasıdır.

Telefonun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa yapılacaklar nelerdir?

Telefonun ses açıp/kapama tuşundaki sorunun neden kaynaklandığını tespit edene kadar aşağıdaki geçici çözümleri uygulayabilirsiniz.

iPhone ses açma/kapama tuşu çalışmıyorsa; Ayarlar > Genel > Erişebilirlik seçeneğinde AssistiveTouch’ı aktif ederek açın. AssistiveTouch ekranında Aygıt seçeneğine girerek sesi arttırıp azaltabilirsiniz.

Telefonun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa yapılacaklar

Android ses açma/kapama tuşu çalışmıyorsa ; fiziksel düğmeler yerine yazılımsal düğmeleri kullanabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak uygulamalardan olan Button Savior uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama ekranınızın yan tarafına küçük bir panel ekliyor ve güç, kamera, arama ve ses düğmelerine erişmenize izin veriyor. Uygulamayı aşağıdan indirebilirsiniz.

Button Savior (Root)
Button Savior (Root)
Developer: Kiumiu.CA
Price: Free

Yazımızın başında da dediğimiz gibi tabii tüm bunlar geçici, günü kurtarıcı çözümler.

Fiziksel olarak ses açma ve kısma tuşunu kullanmak istiyorsanız öncelikle sorunun donanımsal kaynaklı olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için cihazınızda yüklü olan tüm 3. Parti ses uygulamalarını silin. Telefon yazılımı için güncelleme varsa yükleyin.

Ses açma/kapama tuşlarının işlevini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi için ise Ses açma/kapama tuşu değişiminin yapılması gerekmektedir. Bunun içinde teknik servise başvurmalısınız.

Tüm yaptığınız denemelere rağmen iPhone ses açma tuşu çalışmıyor ise donanımsal sorun olduğu için servise vermeniz gerekir.


Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yada telefonda konuşurken karşı tarafa ses az gidiyor sorunu neden kaynaklanır buradaki yazımızda bulabiirsiniz.

Telefon yere düştüğünde en çok zarar gören kısmı ekranları olmaktadır. Peki telefon yere düştü, telefonda ses var görüntü yok, düşme sonucu telefon açılmıyor ise ne yapmalı?

Telefonun Kamerası Bulanık Çekiyor ne yapmalı, kameranın iyi çekmemesini yada bulanık çekmesini düzeltme nasıl yapılır?

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap