Telefonun Kamerası Bulanık Çekiyor ne yapmalı?

Telefonun Kamerası Bulanık Çekiyor ne yapmalı?

Telefonun Kamerası Bulanık Çekiyor ne yapmalı, kameranın iyi çekmemesini yada bulanık çekmesini düzeltme nasıl yapılır?

Telefonda fotoğraf çekerken fotoğrafların bulanık çıkması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kameranın bulanık çekmesine neden olan bazı etkenler vardır. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Telefonun Kamerası Bulanık Çekiyor ne yapmalı?

1 İlk olarak telefonunuzun kamera özelliklerini elden geçirmeniz gerekir.  Akıllı telefonlar ile yakın çekim yapmak istendiği zaman telefonda auto focus özelliğinin mutlaka yer alması gerekmektedir.  Auto Focus özelliği olan telefonlarda bir kitabın yazılarını, otobüs biletini veya herhangi bir yerdeki yazıyı yakın çekim ile net çekebilirsiniz. Bu özellik akıllı telefonlarda yer almadığı zaman telefonun kamerası bulanık çekerek resimlerin kalitesini düşürmektedir.

2 Cep telefonu kameraları genelde az ışık olduğu ortamlarda kaliteli çekim yapamazlar. Eğer fotoğrafın çekildiği alanda ışık  etkisi az ise çekilen fotoğraflar bulanık olmaktadır. Ters ışıkta olduğunuz zaman veya yapay aydınlatma olduğunda fotoğraflarınız kısmende olsa bulanık çıkabilir.

3 Fotoğrafı çekeceğimiz yöne doğru telefonumuzu tutarız ve hemen fotoğraf çekme tuşuna bastıktan sonra telefonumuzu hareket ettiririz. Bu telefonunuzun bulanık fotoğraf çekmesine neden olabilir. Telefonun bulanık çekimini önlemek için öncelikle çekim yaparken telefonun sabit tutulması gerekir.

4 Telefonunuzun kamera lensini temizlemeyi deneyin. Telefonu sürekli cebimizde taşır yada bir yerde oturuken masaüstlerine koyarız. Çevresel etkenlerden dolayı telefon kamerasının lensinde zamanla kamera tozlanma oluşur. Kesinlikle kolonya, ıslak mendil kullanmadan gözlük bezi ile kamera lensinizi fazla bastırmadan hafif hafif temizleyin.

Telefonun Kamerası Bulanık Çekiyor ne yapmalı

5 Alınan darbeler sonucunda da kamera kırılabilir, lensi çatlayabilir ya da kamera soketi zarar görebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ya kameraya hiç görüntü gelmez ya da yapılan çekimler bozuk çıkar.

6 Tüm yukarıda saydıklarımızın yanı sıra her kamera lensinin bir çekim sayısı bulunmaktadır. Bu sayı azaldıkça çekilen fotoğraf ve video kalitesi de düşmeye ve ilk zamanlardaki gibi net çekimler yapamamaya başlarlar. Buda demek oluyorki artık bir teknik servise başvurarak kamera değişiminin yapılması gerekmektedir.


Telefonda karşı tarafa ses gitmiyor yada telefonda konuşurken karşı tarafa ses az gidiyor sorunu neden kaynaklanır buradaki yazımızda bulabiirsiniz.

Telefon yere düştüğünde en çok zarar gören kısmı ekranları olmaktadır. Peki telefon yere düştü, telefonda ses var görüntü yok, düşme sonucu telefon açılmıyor ise ne yapmalı?

Telefonlarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir ses tuşu bozuklukları. Peki Telefonun ses açma kapama tuşu çalışmıyorsa yapılacaklar nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.