Smart TV - Uydu

Televizyon Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Son Güncelleme: 16 Temmuz 2020

Merhaba. Bu yazımızda televizyon temizliği yaparken dikkat etmeniz gerekenlerle birlikte ve televizyon temizliği nasıl yapılmalı anlatacağız.

TV ekranlarında uzun süre temizlik yapılmadığında toz tabakası ya da parmak izleri oluşabilmektedir. Bu nedenle TV’ler periyodik olarak temizlenmelidir.

Televizyon Temizliği Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Temizliğe başlamadan önce cihazı kapatınız ve fişini mutlaka çekiniz.
  • Temizlik yaparken ekrana bezi yumuşak hareketlerle sürünüz. Mikrofiber bez kullanıyor olsanız bile sert uygulamalar ekrana zarar verebilir.
  • Temizlik malzemenizi ekrana sıkmanız doğru olmaz. Bunun yerine temizlik yapacağınız beze sıkıp bez ile birlikte ekranınıza uygulamanız gerekir.
  • Temizlik esnasında cihazın elektronik aksamına su kaçmasından kaçınınız ve bezinizi çok sulu kullanmayınız.
  • Temizlik bittikten sonra ekranınızın tamamen kurumasını bekleyin ve cihazınızı ondan sonra açın.

Televizyon Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

1 Ekran üzerinde yapışmış bir leke varsa temizliğe oradan başlayın. Lekeyi çok bastırmadan ve fazla dağıtmadan temizlemelisiniz.

2 TV ekranları çizilmeye karşı hassas olduklarından temizlik için mutlaka mikrofiber bez ya da bulamıyorsanız yüzde yüz pamuktan imal edilmiş kumaşlar tercih edilmelidir. Ekranı temizlemek için kesinlikle kağıt peçete kullanmayın, kağıt peçeteler ekran üzerinde çizikler oluştururlar.

3 Temizlik için sıradan bir temizlik ürünü kullanmak doğru olmaz. Özellikle amonyak içeren temizlik malzemeleri ekranınıza kalıcı zararlar verebilir. Temizleyeceğiniz yüzey çok kirli değilse su ile nemlendirilmiş bezler tercih edilmelidir. Daha derinlemesine bir temizlik için ekran temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Son yıllarda teknoloji mağazalarından kolayca bu temizlik ürünleri temin edilebilmektedir.

4 Ekranınızın daha geç tozlanmasını istiyorsanız bu amaçla üretilmiş olan anti-statik temizlik malzemelerinden edinebilir ve temizlik yaparken bunları kullanabilirsiniz. Bu malzemeler ekran yüzeyinde oluşan statik kuvvetin tozları çekmesini azaltacaktır.

TV Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir ?

Eğer televizyonunuzun camında istenmeyen çizikler oluştuysa bunlardan kurtulmanın çok kolay bir yolu var. Çiziklerin bulunduğu bölgeye vazelin sürün ve temiz bir bez yardımı ile çiziklerin bulunduğu bölgeyi ovalayın. Bu şekilde çiziklerin görünülürlüğü azalacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu