Bilgisayar

Windows 10 Creators Güncellemesi nasıl yüklenir?

Adından da anlaşılacağı üzere yaratıcılık ve üretkenlik temelleri üzerine oturtulan, pek çok kozmetik ve işlevsel yenilik getiren  Windows 10 Creators Güncellemesi nasıl yüklenir? Windows 10 Creators update ne gibi yenilikler getirecek?

Windows 10 Creators Update 11 Nisan’da kullanımınıza sunulduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak güncellemeyi indirebilirsiniz.

Windows 10 Creators Güncellemesi nasıl yüklenir?

Windows 10 Creators Update’i almanın en kolay yolu Windows Update’i kullanmaktan geçiyor.

1. Adım: Ayarlar’ı açın.

2. Adım: Güncelle ve güvenlik seçeneğine tıklayın.

3.Adım: Güncellemeleri kontrol et düğmesini tıklayın.

Windows 10 Creators Güncellemesi nasıl yüklenir?

Windows 10 Creators update ne gibi yenilikler getirecek?

– Windows’un en köklü parçalarından biri olan Paint, Creators Update ile birlikte yeni bir boyut kazanıyor. Yeni güncelleme ile birlikte kullanıma sunulacak olan Paint 3D sayesinde kullanıcılar kolaylıkla kendi 3D projelerini yaratabilecek. Paint 3D ile sadece basit 3D çizimler yapılmayacak. Creators Update ile birlikte Windows karma gerçeklik platformu, Paint 3D’nin tüm avantajlarından faydalanabilecek.

-Yeni güncelleme ile birlikte Edge’e gelişmiş sekme yönetimi özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bulundukları sekmeyi terk etmeden sekmeleri arayıp bulabilecek ve düzenleyebilecek. Ayrıca artık Windows mağazası üzerinden satın alacağınız e-kitapları bütün Windows 10 cihazlarınızda Edge üzerinde okuyabileceksiniz.

-Creators Update beraberinde bazı beklenmedik yenilikler de barındırıyor. Örneğin yeni gece ışığı seçeneği ile ekranınızdaki mavi ışık oranını azaltıp geceleri daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Bir süredir akıllı telefonlarda yer alan bu özellik, pek çok kullanıcının imdadına yetişecektir.

-Bir diğer beklenmedik yenilik ise Windows mağazasından aldığınız TV dizileri ve filmleri izlerken veya bir Skype görüşmesi yaparken kullanabileceğiniz küçük görünüm özelliği. O anda meşgul olduğunuz işi bir kenara atmadan film izlemenize veya arkadaşınızla görüşmenize olanak sağlayan bu özellik, aynı anda birden fazla iş yapan kullanıcılar bir nebze rahatlatacaktır.

-Creators Update ile birlikte Microsoft kullanıcılara yeni bir güvenlik servisi sunuyor. Windows Defender güvenlik merkezi olarak adlandırılan bu yeni servis ile kullanıcılar tek bir ekrandan bütün güvenlik seçeneklerine erişebilecek.Anti-virüs, ağ güvenliği, uygulama yönetimi ve aile güvenliği seçeneklerinin tek bir çatı altında toplandığı güvenlik merkezine, bir diğer yeni servis olan cihaz sağlığı danışmanı eşlik edecek.

Creators Update ile kişiler, olmaları gereken yere yani Windows deneyiminin merkezine getiriliyor. Kullanıcı için önemli olan arkadaşlar, aile, iş arkadaşlarına anlık erişim sağlanıyor. Windows MyPeople ile sık görüşülen kişiler Windows görev çubuğuna sabitleniyor.

Ayrıca herhangi bir belge, fotoğraf ya da video kişi simgesinin üzerine sürüklenip bırakarak kolayca paylaşılabiliyor. Özgün bildirimler, Omuz Dürtme bildirimleri alır, e-posta, anlık ileti, paylaşılan belgeler ve daha birçoklarını, aynı yerden, kolayca görüntüleniyor. Windows MyPeople deneyimi, kolay paylaşım için evrensel Windows uygulamaları genelinde tümleşiktir.

Windows 10 Creators Update’i Neden Yüklemeliyim?

Güncellemenin gerçekten oldukça geniş kapsamlı olduğunu yukarıdaki listeden görebilirsiniz. Listede sıraladıklarımıza bakarsak, 3 boyut, oyun deneyimi, sanal gerçeklik, hızlı dosya paylaşımı gibi farklı özellikler karşımıza çıkıyor. Ancak tüm bunların yanı sıra bu güncellemeyi neden yüklemeliyim sorunuza da cevap vermek verelim.

Bu tarz güncellemeler aslında işletim sistemini daha farklı kılar. Yani birden fazla özelliğin aynı güncelleme altında getirilmesi, kullanıcılara farklı bir deneyim sunar. Ayrıca bu farklılığın yanı sıra bir çok pratik özellikte karşımıza çıkar. (Örnek olarak dosya paylaşımı) Dolayısıyla işletim sistemlerini en güncel sürüme yüklemek, hem güvenlik, hem performans hem de yenilikler açısından önemlidir. Windows 10’un yeni güncellemesini yükledikten sonra yukarıda sıraladığımız farklılıkları deneyimleyebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak : TeknolojiOku

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu