1. Ana Sayfa
 2. İNTERNET
 3. Firefox Nasıl Hızlandırılır?

Firefox Nasıl Hızlandırılır?

Firefox Nasıl Hızlandırılır?

Firefox Nasıl Hızlandırılır

İnternet tarayıcıları denildiğinde akla ilk olarak birkaç isim geliyor. Google Chrome günümüzde en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı olsa da Mozilla Firefox, Google Chrome’un en dişli rakibi olarak tanımlanabilir. Eğer siz de benim gibi işiniz gereği 2 farklı tarayıcı üzerinde çalışmayı tercih ediyorsanız veya farklı ihtiyaçlardan ötürü Google Chrome ya da diğer internet tarayıcıları işinizi görmüyorsa Firefox kullanabileceğiniz en başarılı tarayıcılardan biri. Her güncellemeyle zenginleştirilen özelliklere sahip olan Firefox kullanışlı konsolu ile birçok derdinize derman olabilmekte.

Herhangi bir yazılımı bilgisayarınız üzerinde kullanırken zamanla o yazılımın çeşitli sebeplerden ötürü yavaşladığınıa şahit olabiliyorsunuz. İnternet tarayıcıları da aynı problemlerle karşılaşabiliyorlar, zamanla tarayıcınız eski performansını vermeyebiliyor ve komutlarınıza tepki vermekte zorlanabiliyor. Bilgisayarınız ve internet bağlantınız ne kadar hızlı olursa olsun tarayıcınızdaki verimsiz kaynak kullanımı nedeniyle internet gezintiniz maksimum hıza ulaşamayabiliyor. İşte bu yazımızda da eski performansını yitiren Firefox’u daha verimli çalıştırabilmek için kullanabileceğiniz Firefox hızlandırma ipuçlarını sizinle paylaşacağız.

Yazımızda paylaşacağımız ipuçların bir kısmı genel Firefox performansını ve internet gezinti hızını etkilerken bir kısmı da Firefox açılış hızlandırma konusunda size yardım olacak ipuçları. Dilerseniz bu ipuçlarına sırasıyla göz atalım:

Firefox’u Yenileyin

Firefox’u sahip olduğunuz yer imlerini, gezinti geçmişinizi, şifreleri, açık sekmeleri ve benzer kişisel ayarları koruyarak ilk günkü haline döndürebilmeniz mümkün. Bu işlem temel olarak Firefox ayarlarınızı sıfırlamanıza yardımcı oluyor. Firefox yenileme işlemi şu ayarları varsayılan değerlerine döndürüyor:

 • Web sitesi izinleri
 • Güvenlik sertifikaları ve cihaz ayarları
 • Plugin ayarları
 • Araç çubuğu ayarları
 • Kullanıcı stilleri
 • Sosyal özellikler
 • DOM kayıtları
 • Tarayıcı eklentileriniz, eklenti verileri ve temalarınız kaldırılıyor
 • Tarayıcınıza eklenen arama motorları kaldırılıyor
 • İndirme geçmişi ve indirme eylemleri temizleniyor

Normalde bu ayarlarda kişisel olarak değişiklik yapmamış olsanız bile çeşitli 3. parti yazılımlar ve eklentiler tarafından bu ayarların değiştirilmesi Firefox’u yavaşlatabilmekte. Firefox yenileme özelliğinden faydalanmak için şu yolu izleyin:

firefox-nasil-hizlandirilir-3

Firefox tarayıcınız açıkken adres çubuğuna about:support yazın ve enter tuşuna basın. Açılan sayfada sağ üst köşedeki “Firefox tarayıcısını yenile…” tuşuna tıklayın ve işlemi başlatın.

Yorum Yap

Yorum Yap