Nedir, Nasıl Yapılır

İşinizi Kolaylaştıracak 5 Muhteşem Excel İpucu

İşinizi Kolaylaştıracak 5 Muhteşem Excel İpucu makalemizde Microsoft’un Excel uygulaması kullanırken işinize yarayacak ipuçları ve bazı kısayolları anlatacağız.

Microsoft Excel, Microsoft şirketi tarafından elektronik tablolar oluşturmak amacıyla oluşturulan, hem Windows hem de Mac OS X platformları için sunulan bir elektronik tablo programıdır. Excel veya tam adıyla Microsoft Excel, Microsoft Office yazılım paketi içerisinde sunulan bir ofis programıdır. Diğer ofis programlarıyla uyumlu olarak çalışır ve diğer tüm elektronik tablo yazılımlarının sahip olduğu temel özelliklere sahiptir.

Microsoft Excel her türlü matematiksel hesaplamaların yapılabilmesi, bu hesaplamaların grafiksel olarak gösterilebilmesi ve Visual Basic programlama dili (kısaca Excel VBA olarak adlandırılır) entegrasyonu sayesinde şu anda dünyadaki en popüler tablolama programlarının başında gelmektedir.

Toplama

 Excel İpuçları

Excel’de ilk önce öğrenilmesi gereken işlevlerden birisi hücrelerdeki rakamların toplanmasını sağlayan Topla işlevidir. Bu işlemi toplamak istediğiniz hücrelerin formülünü yazarak (yani =TOPLA(A2:B2) şeklinde) yapabilir ya da farenizi kullanarak toplamak istediğiniz hücreleri seçip Σ simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.

Ortalama

Bu işlev, bağımsız değişkenlerin ortalamasını (aritmetik ortalama) döndürür. Örneğin, A1:A20 aralığındaki sayıların aritmetik ortalamasını almak için =ORTALAMA(A1:A20) yazmanız ve enter tuşuna basmanız yeterlidir. Bir grup sayı toplanıp, toplam bu sayıların sayısına bölünerek hesaplanır. Örneğin, toplamı 30 olan 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayıları 6’ya bölündüğünde 5 elde edilir. Ortalama (Average) işlemi çoğunlukla benzer bir işlev olan Ortanca (Median) işlevi ile karıştırılır. Ortanca işlevinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bir sonraki maddede okuyabilirsiniz.

Ortalama Değer Bulma

 Excel İpuçları

Belirtilen sayıların orta değerini verir. Orta değer, bir küme sayının ortasındaki sayıdır. Bir grup sayının orta sayısıdır; başka bir deyişle sayıların yarısı orta değerden büyük, yarısı küçüktür. Örneğin, 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayılarının orta değeri 4 olur. Söz dizilimi ise =ORTANCA(2;3;3;5;7;10) şeklindedir.

Excel dosyaları arasında kolayca geçiş yapma

Birden fazla dosya arasında geçiş yapmak can sıkıcı olabiliyor.Windows kullanıcıları olarak farklı dosyalar arasında fare kullanmadan geçiş yapmak için alt + tab tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Yalnız sadece excel dosyaları arasında geçiş yapmak isterseniz tarayıcı sekmesinde geçiş yaparken kullandığımız Ctrl + Tab tuşlarını kullanabilirsiniz.

Birden fazla satır ekleme Excel İpuçları

Aslında veri girişi yapılmış hücreler arasına satır eklemeyi biliyorsunuz fakat eğer birden fazla satır eklemek isterseniz tek tek yapmak size vakit kaybettirecektir.Bunun için kaç satır eklemek istiyorsanız önce o kadar satırı seçin daha sonra insert row seçeneği ile satır ekleme işlemini tamamlayın.

Excel kısayolları

CTRL + ↑ (PC); Command + ↑ (Mac) = Sütunun başına geçer.

CTRL + ↓ (PC); Command + ↓ (Mac) = Sütunun sonuna geçer.

CTRL + . (PC and Mac) = Seçilen öğenin köşesine geçer(Not: Bu kısayolu tekrarlayarak her köşeye sırayla geçin.)

CTRL + w (PC); Command + W (Mac) = Etkin çalışma sayfasını kapatır.

CTRL + Shift + F6 (PC); Command + Shift + F6 (Mac) = Önceki çalışma sayfasına geçer.

CTRL + Tab (Mac) = Sonraki çalışma sayfasına geçer.

F11 (PC ve Mac) = Yeni bir grafik sayfası açar.

Shift + F11 (PC ve Mac) = Yeni bir sayfa açar.

CTRL + y (PC); Command + Y (Mac) = En son komut veya eylemi tekrarlar.

CTRL + d (PC ve Mac) = Seçilen aralığın en üstteki hücresinin içeriğini ve biçimini aşağıdaki hücrelere kopyalamak için, Aşağı Doldur komutunu uygular.

CTRL + r (PC ve Mac) = Seçilen aralıktaki en solda bulunan hücrenin içerik ve biçimini sağdaki hücrelere kopyalamak için, Sağa Doldur komutunu kullanır.

CTRL + F (PC); Command + F (Mac) = Bul ve Yerleştir komutunu çalıştırır.

CTRL + Shift + % (PC ve Mac) = Bütün değerleri yüzdelik olarak gösterir.

CTRL + Shift + $ (PC ve Mac) = Bütün değerleri para birimi olarak gösterir. (Not: Dolar işaretini kendi para biriminizle değiştirmeyi unutmayın.)

CTRL + Shift + ~ (PC ve Mac) = Bütün değerleri genel sayı formatında gösterir.

CTRL + Shift + & (PC); Command + Option + 0 (Mac) = Seçili hücrelere dış kenarlık uygular.

CTRL + 2 (PC); Command + b (Mac) = Kalın biçimlendirme uygular veya kaldırır.

CTRL + 3 (PC); Command + i (Mac) = İtalik biçimlendirme uygular veya kaldırır.

CTRL + 9 (PC ve Mac) = Seçili satırları gizler.

CTRL + Shift + ( (PC ve Mac) = Seçimdeki tüm gizli satırları gösterir.

CTRL + 0 (PC ve Mac) = Seçili sütunları gizler.

CTRL + Shift + ) (PC ve Mac) = Seçili satırları gösterir.

CTRL + ; (PC ve Mac) = Geçerli tarihi girer.

CTRL + Shift + : (PC); Command + ; (Mac) = Geçerli saati girer.

CTRL + k (PC); Command + k (Mac) = Link ekleme işlevini görür.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu