1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Yeni Laptop Aldım ne Yapmalıyım ?

Yeni Laptop Aldım ne Yapmalıyım ?

Yeni Laptop Aldım ne Yapmalıyım ?

Laptoplar mobil yapısı ve gelişen teknolojileri hızla masaüstü bilgisayarların yerini almaya başladı. Peki yeni laptop aldım ne yapmalıyım, laptopumu nasıl güvenle kullanabilirim?

Laptoplar zamanla masaüstü bilgisayarların yerini almayı başardı. Mobil yapıları ve gelişen teknoloji ile güçlenen özellikleri laptopları kullanıcılar için cazip hale getirmeye devam ediyor. Laptoplar böylesine çeşitlenince, karar verme aşaması da aynı oranda güçleşiyor.

Dizüstü bilgisayar alırken öncelikle ne amaçla kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Buradaki yazımızda iyi bir laptop özellikleri nasıl olmalıdır anlatmıştık.

Bu yazımızda yeni bir dizüstü bilgisayarda yapılması muhakkak gereken işlemleri ele alacağız.

Yeni Laptop Aldım ne Yapmalıyım ?

 

İlk Önce Mutlaka İşletim Sistemini Güncelleyin!

Yeni bir laptop aldığınızda yapmanız gereken ilk ve en önemli şey bilgisayarınızı internete bağlayarak Windows yada MAC olsun işletim sistemi güncellemelerini kurmak! Bilgisayarda yapılması gereken güncellemeler, bilgisayarınızı performansı için oldukça önem taşımaktadır.

İşletim sistemini güncelle

Sürücüleri Güncelleyin!

Bilgisayarınızdaki bütün sürücüleri kontrol ederek eksik olan sürücüleri yükleyin ve güncel olmayan sürücüleri de güncelleyin. Bilgisayardaki sürücüleri dilerseniz elle dilerseniz program kullanarak otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

Üretici tarafından yüklenmiş programları (Fabrika Yazılımlarını) silin! 

Yeni alınan bilgisayarda kesinlikle yüklü gelen fabrika yazılımları mevcuttur. Bloatware adı verilen birçok hazır program yüklü olarak gelecektir. Bu programlara göz atın ve işinize yaramayanları Program Ekle/Kaldır sayfasından kaldırın. Bu programları kaldırmak performansı olumlu etkileyecektir.

Isı Dengesini Ayarlayın!

Dizüstü bilgisayarlar hem masaüstü bilgisayarlardan hem de tabletlerden daha fazla ısıya duyarlıdır. Üstelik masaüstünün kasasında iyi bir havalandırma için yeterli yer bulunur ve tabletlerinizi tozdan korumak için endişelenmeniz gerekmez. Oysa laptoplarınız için durum çok farklı. Cihazınızı hem ısıdan hem de tozlanmadan korumak için daha dikkatli olmalısınız. Aşırı sıcaklığın performans düşüklüğüne sebep olduğunu unutmayın!

Bunun için öncelikle dizüstü bilgisayarınızı, halıda, battaniye üzerinde, kanepede hatta kucağınızda kullanmayı bırakın. Cihazınızın, toz alımını en aza indirgemek için daima sert ve düz bir yüzeye yerleştirin. Hava akışını artırmak için bir dizüstü bilgisayar soğutucusu satın almanız da oldukça önemli bir detay. Buradaki yazımızda En iyi Laptop Soğutucu Seçimi Nasıl Yapılır, hangi özelliklere dikkat edilmelidir bulabilirsiniz.

Laptop Güç Ayarlarını Yapın!

Laptop’larınızda güç planları yaparak şarj sürelerinizi daha tasarruflu bir şekilde kullanabilir, şarj sürelerinizi uzatabilirsiniz. Ayarların amacı uygun olarak düzenlemesi durumunda, bataryanızın kullanımı oldukça artacaktır. Bilgisayarınız prizi takılı iken yüksek performans’ta kullanıyor olabilirsiniz fakat batarya çalışmasında bu planlamalar oldukça önemlidir.

Buradaki yazımızdan Laptop güç ayarlarının nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

Mutlaka Antivirüs Yazılımı Yükleyin!

Bilgisayarınızı aldıktan sonra zararlı yazılımlara karşı mücadele eden antivirüs yazılımlardan birini yükleyin. Böylece internet içerisinde daha hızlı ve daha güvenilir bir sörf seçeneğiniz ortaya çıkacaktır.  Buradaki yazımızda bulunan En iyi ücretsiz AntiVirüs programları (2019) yardımıyla bilgisayarınızı her türlü çevrimiçi veya çevrimdışı tehditlere karşı kolayca koruyabilirsiniz.

Favori uygulamalarınızı yükleyin!

Yeni Laptopunuz neredeyse tamamen hazır. Şimdi yapmanız gereken son şey kullandığınız programları (office, tarayıcı vs) bilgisayarınıza yüklemek!

Son olarak saha uzun ömürlü olması için Laptop şarjı nasıl kullanılmalı, Laptop nasıl şarj edilmeli konumuza bakabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çok işime yaradı tşk