Akıllı Telefon

Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Refurbished yani yenilenmiş telefon nedir, sıfır telefondan ne farkı var, yenilenmiş telefon alınır mı, yenilenmiş telefon nasıl anlaşılır?

Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Yenilenmiş telefon alınır mı sorusunu cevaplamadan önce yenilenmiş yani Refurbished telefon nedir, Refurbished telefon nasıl anlaşılır ve sıfır telefonlar yenilenmiş telefon arasında ne gibi farklar var bunları bilmelisiniz. Kararınızı buna göre verebilirsiniz.

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Refurbished İngilizce bir kelime ve Türkçe karşılığı olarak elden geçirilmiş kullanılabilir.

Yenilenmiş yani refurbished telefonlar, telefonun bir önceki sahibinden satın alınmış, varsa ekran kırığı yada çiziği, kasa hasarları giderilmiş, arızalı olan donanımları orijinal parçalar ile değiştirilip yenilenmiş, kullanılmayan fonksiyonları kullanılabilir hale getirilmiş ve fabrika ayarlarına döndürülerek yeniden ambalajlanmış telefonlardır.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar tarafından, satın alınıp iade edilen veya satıldığı anda bir arızası olup firmaya geri gönderilen ürünler elden geçirilerek bu ürünlerin varsa arızaları giderir ve yeniden satışa sunulur.

Üretici veya satıcılara dönen telefonlar, yazılımından donanımına, kapatma tuşundan ekran kalitesine veya hoparlörüne kadar kontrol ediliyor. Tüm fonksiyonları çalışır hale getirilip, akıllı telefon pazarına geri kazandırılıyorlar.

Yenilenmiş bir telefon normal bir ikinci el telefon gibi değildir. Yenilenmiş telefonlar, yetkili teknik servis tarafından elden geçirilip orijinal parçalar ile yenilenmiş cihazlardır.

Swap cihaz ile yenilenmiş Refurbished cihaz aynı şey değildir.

Yenilenmiş Telefon ve Sıfır Telefon Farkı Nedir?

Yenilenmiş bir telefonun sıfır telefondan bazı farkları vardır.

  1. Yenilenmiş telefonlar, sıfır telefonlara göre çok daha ucuzdur. Dolayısıyla yenilenmiş bir telefon ile tasarruf yapabilirsiniz.
  2. Yenilenmiş telefon, tipik bir ikinci el telefondan farklı olarak profesyonelce kontrol edilir ve onarılır.
  3. Yenilenmiş telefonun bir garanti süresi vardır.
  4. Yeni çıkan bir akıllı telefonun yenilenmiş sürümünü satın almak için bir süre beklemeniz gerekir. Bu süre birkaç ayı bulabilir.
  5. Yenilenmiş telefonun garanti süresi, hiç kullanılmamış telefona göre daha kısa olur.
  6. Cihazda yenileme derecesine bağlı olarak çizik izleri olabilir.

Refurbished Yenilenmiş Telefon Nasıl Anlaşılır ?

Yenilenen Refurbished iPhone telefonlar, Apple tarafından yeniden paketlenerek satışa çıkarılan telefonlardır.

Bu telefonlar genellikle Apple teknisyenleri tarafından tamir edilen ve tamamen işlevsel olarak sertifikalandırılan, iade edilebilen veya değiştirilebilen telefonlardır ama birçok satıcı, bunu yeni bir cihaz olarak satmaya çalışmaktadır. Bu nedenden ötürü bir telefonun yenilenip yenilenmediğini nasıl tespit edeceğinizi bilmek çok önemlidir.

  • Değişim ürünü olan iPhone’ların kutuları yalnızca beyazdır. Üzerlerinde kapasite bilgisi, iPhone resmi ya da yasal bilgiler gibi detaylar bulunmaz.
  • Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne gidin ve ardından iPhone seri numaranızı görüntüleyin. Bu numaranın başında “5” rakamının bulunup bulunmadığına bakın. Eğer “5” ile başlıyorsa iPhone değişim ürünü demektir.
  • iPhone model numarası “M” ile başlıyorsa sıfır, “F” ile başlıyorsa tamir edilmiş ve “N” ile başlıyorsa değişim cihazı demektir.

Sonuç;

Eğer yenilenmiş cep telefonu yukarıda yazdığımız tüm süreçlerden geçtiyse ve bu süreçler uzman bir teknik ekip tarafından yapıldıysa en az sıfır telefonlar kadar performanslı olacaklarını söyleyebiliriz. Çünkü a’dan z’ye her bir parçası test edilmiş, bozuk yerleri yenisiyle değiştirilmiş bir cihaz, eski performansına kavuşacaktır.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol