Havuza İşemenin Zararları

Olimpiyatlarda birçok altın madalyaya sahip olmayı başaran ünlü yüzücü Michael Phelps’in havuza işediğini söylemesi ve herkesin havuza işediğini biliyorum demesi son günlerde özellikle sosyal medyada ciddi bir etki yaratmıştı. Havuza İşemenin Zararları varmı, varsa nelerdir?

Phelps’in aslında uzun süre önce yaptığı ancak tekrar gündeme gelen bu açıklamadan sonra insanların daha fazla havuza işeyeceği düşünülürken araştırmacılar bu durumun önüne geçmek için konuyla ilgili bilimsel raporlarını yayınlayarak havuza işemenin insan vücuduna tahmin edilenden daha fazla zararları olduğunu duyurmaya başladı.

Profesyonel yüzücüler bile havuza işemenin zararlı olmadığını, klorün mikropları öldürdüğünü savunsa da meğer işin aslı öyle değilmiş.

Havuza İşemenin Zararları

Environmental Science & Technology isimli derginin yayınladığı bir rapora göre klor insanlarda hastalık yapan mikropların öldürülmesini sağlıyor ancak ürik asitle karşılaştığında trikloramin ve siyanojen klorit isimli iki kimyasalın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Ortaya çıkan bu iki kimyasal akciğerlere ciddi anlamda zarar verirken, siyanojen klorit isimli kimyasal kalp ve sinir sisteminde ciddi hasarlar oluşturabiliyor.

Toplum olarak ne kadar denize ve havuza işemekten zevk alsak da hem insanların hem de kendi sağlığımız için bu durumu tekrarlamamamız gerek.

Evinizin Güvenliğini Nasıl Arttırırsınız?

Bu yazı 178 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SOSYAL MEDYADA BİZ
Bizi Takip Edin:

Android Dil Öğrenme Uygulamaları

Bu yazımızda yabancı dil öğrenme uygulamaları içerisinde ön plana çıkan, İngilizce,

0 11 28 Şubat 2017

iPhone İnternet Geçmişi Silme

iPhone İnternet Geçmişi Silme nasıl yapılır ? Safari Geçmişi nasıl görüntülenir

0 13 26 Şubat 2017

Facebook Messenger’da Bedava Yılan Oyunu

Efsane telefon 3310’la gelen efsane yılan oyununu Facebook Messenger vasıtası ile

0 30 27 Şubat 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı ile diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.