Havuza İşemenin Zararları

Olimpiyatlarda birçok altın madalyaya sahip olmayı başaran ünlü yüzücü Michael Phelps’in havuza işediğini söylemesi ve herkesin havuza işediğini biliyorum demesi son günlerde özellikle sosyal medyada ciddi bir etki yaratmıştı. Havuza İşemenin Zararları varmı, varsa nelerdir?

Phelps’in aslında uzun süre önce yaptığı ancak tekrar gündeme gelen bu açıklamadan sonra insanların daha fazla havuza işeyeceği düşünülürken araştırmacılar bu durumun önüne geçmek için konuyla ilgili bilimsel raporlarını yayınlayarak havuza işemenin insan vücuduna tahmin edilenden daha fazla zararları olduğunu duyurmaya başladı.

Profesyonel yüzücüler bile havuza işemenin zararlı olmadığını, klorün mikropları öldürdüğünü savunsa da meğer işin aslı öyle değilmiş.

Havuza İşemenin Zararları

Environmental Science & Technology isimli derginin yayınladığı bir rapora göre klor insanlarda hastalık yapan mikropların öldürülmesini sağlıyor ancak ürik asitle karşılaştığında trikloramin ve siyanojen klorit isimli iki kimyasalın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Ortaya çıkan bu iki kimyasal akciğerlere ciddi anlamda zarar verirken, siyanojen klorit isimli kimyasal kalp ve sinir sisteminde ciddi hasarlar oluşturabiliyor.

Toplum olarak ne kadar denize ve havuza işemekten zevk alsak da hem insanların hem de kendi sağlığımız için bu durumu tekrarlamamamız gerek.

Evinizin Güvenliğini Nasıl Arttırırsınız?

Bu yazı 139 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

LG Telefon Nasıl Hızlandırılır ?

LG telefonunuz yavaşlamayamı başladı ? LG telefonunuzdaki yavaşlamalardan çok sıkılmış olabilirsiniz. Peki LG Telefon

0 22 19 Ocak 2017

Nintendo Switch Hakkında Her Şey

Nintendo Switch Nedir? Nintendo Switch’in Özellikleri Nelerdir ? Nintendo Switch’in Fiyatı

0 20 19 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.