1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. 10 mükemmel Windows kısayol tuşu

10 mükemmel Windows kısayol tuşu

10 mükemmel Windows kısayol tuşu

Windows yüklü masaüstü yada dizüstü bilgisayarınızı daha hızlı ve verimli kullanabilmeniz için 10 mükemmel Windows kısayol tuşunu biraraya getirdik.

Klavye kısayolları genellikle bir fareyle yaptığınız bir şeyi yapmanın alternatif bir yolunu sunan tuşlar birleşimidir.

CTRL + C ile kopyalayıp, CTRL + V ile yapıştırmayı bilmeyen var mı acaba? Bunun haricinde işlemlerinizi dahada kolaylaştıracak bir çok Windows kısayol tuşu var. Bu klavye kısayollarıyla fare kullanmadan çok daha hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

10 mükemmel Windows kısayol tuşu

Günlük kullanımda çok büyük fark yaratan kısayollar mevcut. İşte işinizi kolaylaştıracak ve size fark katacak 10 mükemmel Windows kısayol tuşu!

CTRL+F

Eğer uzun bir belgede aradığınızı bulmakta zorlanıyorsanız, Control+F(ind) yaparak aramanızı kolaylaştırabilirsiniz.

CTRL+Shift+Click

Birçok farklı dosya seçmeniz gerektiğini düşünelim. Ctrl+A yaparak hepsini elbette seçebilirsiniz. Fakat bu durumda istemediklerinizi de almış olacaksınız. Ctrl ve Shift tuşlarına basılı tutarak her bir belgeye ayrı ayrı tıklamanız, bu karışıklığı ortadan kaldıracaktır.

CTRL+M

Bir zamanlar sadece tek bir programla çalıştığımız doğru. Fakat çoklu görevin standart hale geldiği günümüzde, Ctrl+M kombinasyonu hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu kısayol, daha önce açılmış olan pencerelerin minimize edilip doğrudan ana ekrana dönülmesini sağlıyor.

CTRL+W

Nam-diğer Alt+F4. Fakat bu kısayolun farkı, Alt+F4 gibi tüm uygulamayı değil, teker teker sekmeleri de kapatıyor olması.

Windows+L

Bilgisayarınızı kullanırken acil bir işiniz çıktıysa ve bilgisayarı kapatmak için yeterince vaktiniz yoksa, kilitlemek sizin için çözüm olabilir. Bunu yapmak içinse bu kombinasyonu kullanarak hızlıca ekranı kitleyebilirsiniz.

CTRL+D

Tarayıcınızda çok sekme kullanmayı sevenlerdenseniz, çok uğraşmadan yer işareti ekleyebileceğiniz bu yolu da seveceksiniz. Ctrl+D ile birlikte, bulunduğunuz sayfayı doğrudan yer işaretlerine ekleyebilirsiniz.

CTRL+PrtScr

Ekran görüntüsü alıp kaydetmek için Paint’e yapıştırmanız, ya da doğrudan ekran alıntısı aracını kullanmanız gerekiyor. Fakat bunların hiçbiri şipşak işler değiller. Ctrl+PrtScr yaparsanız, ekran görüntüsü doğrudan alınıp otomatik olarak kaydedilecektir.

CTRL+Shift+V

Yapıştırma kısayolu Ctrl+V’nin kuzeni olan bu kombinasyon, Ctrl+V’den daha kullanışlı. Zira ilki metnin düzenli halini yapıştırırken (değişik formatlar, örneğin arka tarafı boyalı metin), Ctrl+Shift+V doğrudan txt metin olarak yapıştırıyor.

Alt+Sağ/Sol Ok

Sekmeler arasında ileri geri gitmenizi sağlayan bu seçenek, fareye olan ihtiyacı azaltıyor.

Shift+Ok

Yukarıdaki kısayola benzeyen Shift+Ok tuşları, metin seçerken çok daha kesin davranabilmenize olanak tanıyor.

Bonus : CTRL+Shift+T

Yanlışlıkla kapattığınız sekmeleri tekrar açıp sizi sinirden koruyan kombinasyon, her şeyi en baştan aramanızı da önlüyor.

Klavyede olmayan bazı işaret, şekil ve sembolleri nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

Buradaki yazımızdan Klavyede Olmayan Karakterler ve Sembollere bakabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Teşekkür ederim kardasim sorun düzeldi