Android için 12 Süper İpucu

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Android tablet ve telefonlarda hemen göze çarpmayan işinizi oldukça kolaylaştıracak bazı özellikler bulunuyor.  Android için 12 Süper İpucu yazımızda Android kullanımını dahada keyifli hale getirebileceğiniz gizli kalmış özelliklere değineceğiz.

Amdroid içerisinde bir çok özellik barındıran, ayrıca kişiye göre özelliştirmeler yapabileceğiniz bir işletim sistemiz. Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz Android tema paketi ve Android ikon paketlerini zaman zaman yazılarımızda paylaşmaktayız.

Bu yazımızda bünyesinde bir çok özellik barındıran kullanıcılar için Android cihazları üzerinde yaptığı işlemleri kolaylaştıracak pek çok 12 süper ipucu vereceğiz.

Android için 12 Süper İpucu

1# Geliştirici Modunu Aktifleştirme

Geliştirici ayarlarını aktifleştirmek için önce ayarlar menüsüne oradan da hakkında kısmına giderek yapım numarası kısmına 7 kez üst üste dokunmanız yeterli. Yapım numarası bilgisi bazı Android telefonların yine aynı ayarlar menüsünde yazılım bilgileri altında yer alıyor. 7 kez üst üste odkunmanız sonucunda artık bir geliştiricisiniz uyarı ekrana gelecektir ve ayarlar menüsünde geliştirici seçeneklerini görebilirsiniz.

Android için 12 Süper İpucu

> Bunada bakınız :  Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar

2# Animasyon Ölçeklendirme ile cihazı hızlandırabilirsiniz

Daha çok donanım açısından zayıf ve yetersiz kalan Android telefon sahiplerini ilgilendiren bu ayar sayesinde telefonunuz hızlanmıyor olsa da, gözünüze daha hızlı gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle de telefonunuzun daha hızlı çalıştığını hissedebilmek adına bir önceki maddede açtığınız geliştirici seçeneklerine girerek sırasıyla;

  • Pencere animasyon ölçeği
  • Geçiş animasyon ölçeği
  • Animatör süresi ölçeği

ayarlarını 1x’ten 0.5x’e düşürmeniz gerekiyor.

Android için 12 Süper İpucu

3# Varsayılan Olarak Açılan Uygulamaları Değiştirebilirsiniz

Tarayıcı üzerinde açmak istediğiniz ama belirli uygulamalar içerisinde açılan linklerden sıkıldıysanız varsayılan olarak açılan uygulamaları düzenleyerek bu sorununuzu çözmek mümkün. Bunun için hemen sırasıyla ayarlar ve uygulamalar menüsüne giderek karşınıza çıkan uygulama listesinden sürekli açılan ve sizi rahatsız eden uygulamayı bulun. Uygulamayı bulup üstüne doknarak giriş yaptıktan sonra alttaki seçeneklerden varsayılan olarak aç seçeneğini işaretleyerek standart açılanları temizleyin.

Android için 12 Süper İpucu

4# WiFi Bağlantılarına Kısayoldan Ulaşım

Kullandığınız WiFi ağını hızlıca değiştirmek için ayarlara gitmenize gerek kalmadan parmağınızı üstten alta doğru iki kere çekerek açacağınız hızlı ayarlar menüsündeki WiFi ikonuna dokunmak yerine altındaki WiFi adına dokunarak farklı bir WiFi’a çok daha hızlı geçiş yapabilirsiniz.

WiFi ismine tıkladığınızda bağlanabileceğiniz diğer tüm WiFi ağları karşınıza listelenecektir.

5# Hızlı Ayarlar Menüsüne Kolay Ulaşım

Android’ciler iyi bilir. Parmağınızı üstten alta doğru indirdiğinizde gelen hızlı ayarlar menüsü için iki defa teker teker kaydırma işlemi yapmak gerekir. Android 6.0 ile tek hamleye indirilen bu işlem malesef Android 5.x sürümlerinde hala aynı şekilde 2 parmak hamlesi gerektiriyor. Fakat iki defa aşağı doğru kaydırma yapmak yerine iki parmağınızı kullanarak tek bir kaydırma işlemi yapmakta hızlı ayarlara daha hızlı erişmenizi sağlamaktadır. Android 6.0’ın kullanım oranının hala çok az olması nedeniyle bu ipucunun da çok işe yarayacağını düşünüyorum.

Android için 12 Süper İpucu yazımıza devam ediyoruz.

6 # Ekranınızı Yayınlayın

Android telefon ya da tabletinizde açacağınız bir videoyu salonunuzdaki televizyonda izleyebilir ya da yine aynı şekilde bir oyunu salondaki televizyon ekranında çok daha rahat ve konforlu şekilde oynayabilirsiniz. Tabi bunun için Chromecast’e ihtiyacınız var.

7 # Size gelen ekran bildirimlerinin Hangi Uygulamaya Ait Olduğunu Öğrenin

Çok fazla sayıda uygulama yüklü olan cihaz sahiplerinin yaşadığı problemlerden birtanesi de gelen can sıkıcı bildirimlrin hangi uygulamaya ait olduğunu bilmemedir. Fakat bu sorunu yaşıyorsanız çözümü çok basit. Sadece gelen bildirim üzerine uzun süreli basılı tutarak akıllı telefonunuzun size gelen bildirimin hangi uygulama tarafından gönderildiğini göstermesini sağlayabilirsiniz.

8 # Bildirimleri Yönetme

Bir önceki ipucuna göre bildirimler üzerinde daha fazla kontrol sağlamak ve bildirim ayarlarını istediğiniz gibi seçmek için gelen bildirimin üzerine basılı tuttuktan sonra çıkan “i” harfine dokunarak o uygulama ile ilgili gelen bildirimleri engelleyebilir, öncelik verebilir ve bazı diğer ayarları değiştirebilirsiniz.

Android için 12 Süper İpucu

9# Öncelik Modunu Keşfedin

Öncelik modu Android akıllı telefonuzu sessize alıp sadece duymak istediğiniz arama, mesaj ve bildirimleri size gösterir. Yani öncelikle telefonuzu tamamen sessize alarak sonrasında duymak istediğiniz içerikleri belirliyorsunuz.

Android için 12 Süper İpucu

Öncelik modunu kullanmak için sırasıyla “Ayarlar > Ses ve Bildirim > Rahatsız Etmeyin” menülerine giriş yaparak öncelikle rahatsız etmeyin seçeneğini aktif edin ve sonrasında rahatsız etmeyin menüsü içerisinde “Öncelikleri seçin” bölümüne girin. Burada karşınıza çıkacak olan ve düzenleyebileceğiniz ayarlar aşağıdaki gibidir:

  • Uygulama bildirimleri
  • Seçeceğiniz kişilerden gelen aramalar
  • Seçeceğiniz kişilerden gelen mesajlar
  • 15 dk içerisinde tekrarlanan aramalar

Öncelik modu içerisinde yapacağınız ayarlar sonrasında istemediğiniz hiçbir şeyi duymazsınız. Bu nedenle aslında oldukça kullanışlı ve yararlı bulduğumu yeniden söyleyebilirim.

10#Harita Üzerinden Zoom

Eğer Google Haritalar uygulamasını kullanıyorsanız ve zaman zaman tek elle harita üzerinde işlem yapmanız gerekiyorsa yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemlerini tek elle yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle uygulama açıkken ekrana çift dokunarak ardından parmağınızı yukarı yada aşağı yönde kaydırarak harita üzerinde yakınlaştırma ya da uzaklaştırma işlemlerini rahatlıkla ve zorlanmadan yapabilirsiniz.

11#  Akıllı Kilit

Evinizdeyken, seçtiğiniz WiFi ile internete bağlıyken, yüzünüzü ya da sesinizi tanıyarak kendini kilitlemekten uzak tutabiliyor. Bunun için akıllı kilit yani “Smart Lock” özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

Akıllı kilit özelliğini aktif edebilmeniz için ise öncelikle ayarlar menüsüne ve oradan da cihazınızın ayarlar menüsüne bağlı olarak ekran ya da güvenlik ayarları içerisinden akıllı kilidi bulup aktifleştirebilirsiniz. Akıllı kilit özelliğini aktif ettikten sonra belirlediğiniz ayarlara göre telefonuzu kilit olmadan çok daha hızlı kullanabilir hale geliyorsunuz.

12# Ekran Pimini Kullanın

Android için 12 Süper İpucu yazımızda son tanıtacağımız özellik Ekran Pimi özelliği. Çocuk sahibi olan Android kullanıcılarını yakından ilgilendiren ekran pimi özelliği  sayesinde Android akıllı telefon ve tabletlerinizin ekranlarını çalışan uygulama üzerinde sabitleyerek başka ekranlara geçiş yapılmasını engelleyebiliyor olmanız.

Android için 12 Süper İpucu

Örneğin çocuğunuz bir oyun oynuyor ya da video izliyorken siz ekran pimini aktif ederek çocuğunuzun bu oyun ya da video üzerinden farklı bir yere geçmesini ya da oyun içerisinde harcama yapmasını önleyebiliyorsunuz. Gerekli durumlarda çok ihtiyaç duyulan ve açıkcası hayat kurtaran bu özellikten daha önce haberdar olmadıysanız mutlaka denemelisiniz.

Ekran pimi özelliği için sırasıyla Ayarlar > Güvenlik menülerine giriş yaparak orada ekran pimi özelliğini bulup aktif edebilirsiniz. Uygulamalar üzerinde kare şeklinde genel bakış tuşuna basarak ekranı pinleyebilirsiniz. Ayrıca pinlenen ekranı açmak için belirleyeceğiniz bir parola korumasını da kullanarak güvenliği daha da arttırmak mümkün.

Android için 12 Süper İpucu yazımızda anlattığımız konulardan farklı bir ipucu biliyorsanız sizde konunun altına yorum bırakarak yazımıza katkı sağlayabilirsiniz.

] }

1 Yorum

Sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol