Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Eski Android telefondan yeni android telefona tüm verilerinizi kayıpsız aktarabilirsiniz. Bu yazımızda Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır detaylı olarak anlatacağız.

Eskiyen, hantallaşan eski telefonunuzdan kurtularak yeni bir telefona geçiş yaptığınızda verilerime ne olacak, verilerimi nasıl aktaracağım endişesi yaşamanıza gerek yok.

Bu yazımızda rehber, fotoğraf, video, ayarlar vs tüm telefondaki verilerinizi kolayca nasıl aktarırsınız yani Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır detaylı olarak anlatacağız.

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı  için aşağıdaki yöntemleri uygulayarak kişileri, mesajları, müzikleri, resimleri, uygulamaları, çağrı geçmişlerini, videoları notları ve diğer mobil veriyi bir telefondan diğerine kolaylıkla aktarabilirsiniz.

1# Cihazdaki yerleşik Android Yedekleme Hizmetini kullanabilirsiniz.

Android cihazlarda yerleşik olarak bulunan verileri yedekle özelliğini kullanabilirsiniz. Google Takvim ayarları, Wi-Fi ağları ve şifreleri, ana ekran duvar kağıtları, Gmail ayarları, ekran ayarları, dil ve giriş ayarları, tarih ve saat ayarları gibi verilerinizi Gmail hesabına yedekleyerek diğer telefonunuza kolayca aktarım sağlayabilirsiniz.

Verilerinizi bulut hesabında  kaydedebilmek için Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Verileri yedekle adımlarını izleyin. Bu seçeneğin aktif olduğundan emin olduktan sonra yedekleme hesabınızı seçmeniz yeterli olacaktır.

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır

2# Fotoğrafları taşımak için en iyi çözüm : Google Fotoğraflar

Fotoğraflarınızı bir cihazdan diğerine taşımak için en kolay çözüm Google Fotoğraflar’ı kullanmaktır.

Google Fotoğraflar’ı açtıktan sonra Ayarlar > Yedekle ve Senkronizasyon > Cihaz klasörlerini yedekle adımlarını izledikten sonra saklamak istediğiniz klasörün yanındaki butonu aktif hale getirmelisiniz.

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır

Yeni telefonunuza Google hesabınızla giriş yaptığınızda yedeklediğiniz tüm fotoğraflar anında uygulamada görüntülenecektir.

Google Fotoğraflar
Price: Free

Daha ayrıntılı yazımız için bakınız –> Android Cihazdaki Fotoğrafların Google Fotoğraflar İle Yedeklenmesi

3# Kayıtlı Parolaları LastPass uygulaması ile kolayca aktarabilirsiniz.

Android cihazlarınızda parolalarınızı kaydetmenin birçok yöntemi mevcut. Ancak, güvenli bir şekilde parolalarınızı saklamak istiyorsanız farklı bir çözüm olarak LastPass uygulamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır

Şifrelerinizi uygulamaya kaydettikten sonra yeni cihazınıza LastPass’i kurmanız yeterli olacaktır.

LastPass (Android) İndir

4# Android  SMS Yedekleme ve Geri Yükleme İşlemleri

Eski telefonunuzdaki SMS’lerinizi yeni telefona taşımak oldukça kolay. Bunun için SMS Backup & Restore uygulamasını  kullanabilirsiniz. Eski telefonunuzdaki tüm SMS ve MMS mesajlarınızı kayıpsız taşıyabilirsiniz.

SMS Backup & Restore
Price: Free

Eski telefonunuzdaki tüm SMS ve MMS mesajlarınızı kayıpsız taşıyabilirsiniz. SMS Backup & Restore uygulaması ile   mesajlarınızı bir cihazda yedekleyebilir ve başka bir cihaza geri yükleyebilirsiniz.

Eğer, anında mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’ı kullanıyorsanız, verilerinizi yeni telefonunuza taşımak için Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği adımlarını izleyerek yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır

Daha ayrıntılı yazımzı için bakınız –> Android Mesaj Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

5# Kişisel Verilerin Yedeklenmesi ve Aktarılması

Telefonunuzda yukarıdaki kategorilerden birine girmeyen verileriniz varsa, elle taşıyabilmeniz de mümkün. Cihazınızdaki klasörleri kontrol etmek için bir dosya yöneticisi uygulaması kullanabilirsiniz. Bunun dışında ihtiyacınız olanlar bir USB kablosu ya da SD kart olacaktır. Bu iki seçenekten birini kullanarak verilerinizi bilgisayarınıza yedekleyebilir ve yeni telefonunuza aynı şekilde kopyalayabilirsiniz.

6# Tek tek uğraşmak yerine komple çözüm : Helium

Son olarak, tüm bu adımların dışında Play Store’dan bir yedekleme uygulaması deneyebilirsiniz. Rootlu olmayan cihazlar için en iyi uygulama tartışmasız Helium uygulamasıdır.

Android Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır

Helium, uygulamalarınızı ve verilerinizi buluta yedekleyip senkronize ediyor ve birden fazla cihazla çalışarak basit bir tıklama ile verilerinizi geri yüklemenizi sağlıyor. Uygulamalar, kişiler, SMS’ler, çeşitli kullanıcı hesaplarınız, kablosuz ayarlarınız ve çağrı günlüklerinizi yedeklemek istiyorsanız Helium uygulamasını deneyebilrsiniz.

Helium (Android) İndir

> En iyi Android Ücretsiz Yedekleme Uygulamaları

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol