Android ve iPhone Ekran Dönmeme Sorunu

Android ve iPhone Ekran Dönmeme Sorunu

Bu yazımızda Android ve iPhone ekran dönmeme sorunu ile karşılaşmış olanlar için ekran dönmeme sorununun nedenlerini ve çözümlerini anlatacağız.

Android veya iPhone ekran döndürme sorunu bir çok nedenden kaynaklanmışolabilir. Bu konudaki pratik çözüm tekliflerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Android ve iPhone Ekran Dönmeme Sorunu 

1- Ekran döndürme sorunu için uygulanabilecek ilk çözüm yöntemi özelliğin kilitli olup olmadığını kontrol etmektir. Cep telefonlarında kullanışlı bir özellik olan otomatik ekran döndürme, pek çok telefonda kısayol ile kolayca aktif yada pasif edilebilmektedir.

Android ekran döndürmek için;

Ayarlar > Erişebilirlik > Otomatik ekran döndürme seçeneğinin yanındaki Onay kutusunu işaretleyin.

veya,

  • Bildirim panelini parmağınız ile aşağıya doğru çekiniz.
  • Bildirim paneli seçeneklerinden “Portre” öğesi üzerine dokunun.
  • Portre öğesi “Otomatik döndür” konumundayken ekran döndürme özelliğini kullabilirsiniz.

Android ve iPhone Ekran Dönmeme Sorunu

iPhone ekran döndürmek için;

  • iPhone ekranının en alt kısmına basılı tutarak alttaki pencereyi yukarı kadar çıkarın.
  • Üstteki ikonların en sağında bulunan kilit işaretine basın ve beyaz konuma gelmesini sağlayın. Eğer pil yüzdesinin sağında bir kilit işareti çıkmış ekran döndürme kapalı konuma gelmiş demektir.

Android ve iPhone Ekran Dönmeme Sorunu

2- Bunun yanında eğer bir uygulama içerisinde ekran dönmüyor ise uygulama tarafından desteklenmeyen bir durum olabilir. Böyle bir durumda ilk olarak bilmeniz gerek kullandığınız uygulamanın ekran döndürme özelliğini destekleyip desteklemediğidir.

3- Telefonlarda zoom modu aktif olduğu durumlarda aynı şekilde otomatik ekran döndürme özelliği aktif olmaz ve dolayısı ile çalışmaz.

4- Diğer yandan telefon içindeki bilgiler yedek alınarak sıfırlama işlemi de ekran döndürme sorunu için çözüm yöntemleri arasında yer alır.

5- Bunlara rağmen sorunda hala bir düzelme yok ise yapılması gereken farklı uygulamalar olabilir. Örneğin sorun donanım kaynaklı olabilir ve bu nedenle profesyonel bir yardım alınması gerekir. Bunun içinse telefonu en yakın servise götürmekte fayda vardır.

1 Yorum

siteniz çok düzenli ve doyurucu elinize sağlık

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol