1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Apple Ürün Fotoğraflarında Saat Neden 9:41 Olarak Görünür ?

Apple Ürün Fotoğraflarında Saat Neden 9:41 Olarak Görünür ?

Apple Ürün Fotoğraflarında Saat Neden 9:41 Olarak Görünür ?

iPad ve iPhone gibi Apple Ürün Fotoğraflarında Saat Neden 9:41 Olarak Görünür hiç merak ettiniz mi? Cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

Apple’ın lansmanında paylaşılan veya web sitesinde yer alan tüm iPad’ler ve iPhone’ların saati aynıdır ve 9:41’i gösterir.

Birçok kişinin fark etmediği bu küçük ve anlamlı ayrıntı, ilk iPhone modelinin tanıtıldığı 2007 senesinden beri devam eden bir gelenektir.

Apple Ürün Fotoğraflarında Saat Neden 9:41 Olarak Görünür ?

Apple’ın bugün bulunduğu konuma gelmesinde büyük bir paya sahip olan iPhone, 2007 senesinde yapılan etkinlikte Steve Jobs tarafından tanıtıldı.

Etkinlikte iPhone’un gösterildiği ilk anda saatler 9:42’yi gösteriyordu ve bu ilginç gelenek 9:42 olarak başlamış oldu.

İlk iPhone’un tanıtımının 3 sene ardından, 2010 senesinde ilk iPad tanıtıldı. iPad’in de tanıtımını Steve Jobs yaptı ve iPad’in tanıtıldığı anda saat 9:41’di. Böylece 9:42 olarak başlayan gelenek, 9:41 olarak değişerek günümüze kadar geldi.

Bu geleneğin anlamı ve Steve Jobs’ın anısı, gelecek senelerde tanıtılacak olan iPhone ve iPad ekranlarında da 9:41 saatini görmemizi sağlayacaktır.

Peki Apple Watch Saat Neden 10:09 Olarak Görünüyor ?

9:41 geleneği oldukça anlamlı ancak bu geleneğe uymayan Apple cihazı da yok değil. Apple’ın akıllı saati Apple Watch, şirketin 9:41 geleneğine uymayan tek cihaz olarak biliniyor.

Apple Watch’un tanıtım fotoğraflarını incelediğimizde cihazın ekranında 9:41 yerine 10:09 rakamlarının olduğunu görürüz ve bu saatin de kendine has, sıra dışı bir hikayesi var.

Apple Watch dışındaki tüm akıllı saatlerin fotoğraflarında saat 10:10’dur. Üreticiler bu rakamları kasıtlı olarak seçerler çünkü cihazları fotoğraflarda daha simetrik görünür.

Apple Watch Saat Neden 10:09 Olarak Görünüyor

 

Birçok akıllı saat üreticisinin kullandığı bu pazarlama stratejisini Apple’ın neden kullanmadığı bilinmez fakat konu ile ilgili 2 tahmin var:

  • Apple Watch’un diğer üreticilerin saatlerinden bir dakika geri olması “Biz öncüyüz, daha erken yaptık” mesajını veriyor olabilir.
  • Saatin asimetrik olması dikkati cihazın ekranı üzerinde topluyor olabilir.

Apple’ın 10:09’yi tercih etmesinin asıl sebebi bu iki nedenden hangisidir bilinmez fakat gelecek Apple Watch modellerinde de aynı saati göreceğimize şüphe yok.

Yorum Yap

Yorum Yap