Apple Watch EKG Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Apple Watch EKG Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Apple Watch Series 4 ve Series 5 modellerine gelen güncellemeler ile birlikte kullanıma açılan Apple Watch EKG Uygulaması nedir, EKG uygulaması nasıl kullanılır bu yazımızda ele alacağız.

Apple Watch Series 4 ve Series 5 modellerine gelen güncelleme ile birlikte artık Türkiye’de de Apple Watch EKG özelliği açma işlemi gerçekleştirilebiliyor.

EKG nedir?

Elektrokardiyografi (EKG), kalbin atmasını sağlayan elektrik sinyallerinin zamanlamasını ve gücünü kaydeden bir testtir. Bir hekim EKG’ye bakarak kalp ritminiz hakkında fikir edinebilir ve düzensizlik olup olmadığını denetleyebilir.

Apple Watch EKG uygulaması nedir?

EKG uygulaması Apple Watch Series 4 ve sonraki modellerindeki elektriksel kalp sensörünü kullanarak kalp atışınızı ve ritminizi kaydedebilir ve bu kayıtta bir düzensiz ritim türü olan atriyal fibrilasyon olup olmadığını denetler.

Apple Watch EKG Uygulaması kullanımı

Öncelikle Apple Watch’ta EKG özelliğini kullanmak için iPhone ve Apple Watch’unuzun en son sürüm iOS ve watchOS yazılımına güncellenmesi gerekiyor.

  • Bağlı iPhone’da Sağlık uygulamasını açarak Göz At sekmesine geçin, burada Kalp bölümüne girin.
  • Veri Yok bölümü altında buluna Elektrokardiyografi seçeneğini tercih edin.
  • Buradan EKG özelliğinin ilk kurulumunu yapacaksınız. Doğum tarihinizi girin ve Sürdür düğmesine tıklatın. (Apple, EKG testinin kalp krizini önceden haber vermediği başta olmak üzere, çeşitli uyarıları sıralıyor. Bunları dikkatle okuyun.)
  • Sürdür düğmesine tıklattıktan sonra Apple Watch’a EKG uygulamasının kurulumu gerçekleştirilecektir.

Artık ilk EKG testinizi yapabilirsiniz.

  • Bunun için Apple Watch’ta EKG uygulamasını açın. Sinüs ritmi şeklinde bir ikonu uygulama menüsü içinde göreceksiniz.
  • Kolunuzu masaya ya da sabit tutacağınız bir yere dayayın. Daha sonra saatin takılı olmadığı bilekteki işaret parmağınızı Digital Crown’a dokundurup 30 saniye boyunca bekleyin. Ekranda 30 saniyeden geriye doğru sayılacaktır. Bu sırada hareket etmemeye bakın.
  • Test sonucunda kalp ritminize dair bir sonuç gösterilecektir.
Sıkça Sorulan Sorular

Elektrokardiyografi (EKG), kalbin atmasını sağlayan elektrik sinyallerinin zamanlamasını ve gücünü kaydeden bir testtir. Bir hekim EKG’ye bakarak kalp ritminiz hakkında fikir edinebilir ve düzensizlik olup olmadığını denetleyebilir.

EKG uygulaması Apple Watch Series 4 ve sonraki modellerindeki elektriksel kalp sensörünü kullanarak kalp atışınızı ve ritminizi kaydedebilir ve bu kayıtta bir düzensiz ritim türü olan atriyal fibrilasyon olup olmadığını denetler.

Öncelikle Apple Watch’ta EKG özelliğini kullanmak için iPhone ve Apple Watch’unuzun en son sürüm iOS ve watchOS yazılımına güncellenmesi gerekiyor.

- Bağlı iPhone’da Sağlık uygulamasını açarak Göz At sekmesine geçin, burada Kalp bölümüne girin.
- Veri Yok bölümü altında buluna Elektrokardiyografi seçeneğini tercih edin.
- Buradan EKG özelliğinin ilk kurulumunu yapacaksınız. Doğum tarihinizi girin ve Sürdür düğmesine tıklatın. (Apple, EKG testinin kalp krizini önceden haber vermediği başta olmak üzere, çeşitli uyarıları sıralıyor. Bunları dikkatle okuyun.)
- Sürdür düğmesine tıklattıktan sonra Apple Watch’a EKG uygulamasının kurulumu gerçekleştirilecektir.
Artık ilk EKG testinizi yapabilirsiniz.

- Bunun için Apple Watch’ta EKG uygulamasını açın. Sinüs ritmi şeklinde bir ikonu uygulama menüsü içinde göreceksiniz.
- Kolunuzu masaya ya da sabit tutacağınız bir yere dayayın. Daha sonra saatin takılı olmadığı bilekteki işaret parmağınızı Digital Crown’a dokundurup 30 saniye boyunca bekleyin.
- Ekranda 30 saniyeden geriye doğru sayılacaktır. Bu sırada hareket etmemeye bakın. Test sonucunda kalp ritminize dair bir sonuç gösterilecektir.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol