Mobil

Apple Watch Uygulamaları Nasıl Yüklenir, Nasıl Silinir ve Nasıl Çalışır?

Uygulamalar! 3,000’den fazla uygulamaya sahip olan Apple Watch bu kadarla da kalmayacağa benziyor. Peki, bu uygulamalar nelerdir? Nasıl çalışır? Saatinize nasıl yüklenir ve nasıl silinir? İşte hepsinin cevabı bu yazımızda:

Apple Watch  uygulamaları:  nelerdir ve nasıl çalışırlar?

Uygulama geliştiriciler Apple Watch için binlerce uygulamayı piyasaya sürdü. Aslına bakılırsa yapılan şey mevcut olan iPhone uygulamalarını güncellemek ve kullanıcılar anlamadan bunları hatasız bir şekilde Apple Watch uygulamalarının içine dâhil etmektir.

Sadece iPhone uygulamalarınızın birer küçük uzantıları

Bazıları hızlı haber başlıklarını göstermekte, bazıları naklen müzik ve radyo dinletmekte, bazıları iPhone uygulamalarınızda ikinci bir ekran olmakta ve bazıları da günlük hava durumu ve spor skorları hakkında temel bilgiler vermektedir. Küçük ama çok katmanlı olan bu uzantılar umuyoruz ki iPhone cihazınızı kullanırken ve özelliklere doğrudan ulaşımda size yardımcı olmaktadır. Çoğu yavaş çalışan uzantılardır. Daha doğrusu yavaş bilgi yüklemesi yaptığını söylemek daha doğru olur. En azından beklediğinizden daha yavaş… Bunlar iPhone cihazınıza ileri geri bilgi yüklerken bağlantınızı kullanmaktadır.

iPhone cihazınız olmadan çalışamazlar

Eğer üçüncü sınıf uygulamalar ise ki müzik dinlemek egzersiz yapmak aktivite yapmak gibi önceden Apple cihazında mevcut olan uygulamalar oldukları için öyleler, birçoğunu başlı başına kullanabilirsiniz. Şimdi olmasa da Apple, üçüncü sınıf uygulamalarının bu şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Apple Watch akıllı saatinizde bulunan tüm özellikleri uygulamalarınız henüz kullanamaz

Apple Watch cihazınızdaki üçüncü parti uygulamalar tam teşekküllü bir şekilde bu yılın sonunda çalışmaya başlayacaktır. Örneğin, iPhone cihazınız yanınızda olmadan daha derin erişim hizmetlerine sahip olabileceksiniz. Şu anda çoğu üçüncü parti uygulamaların kullanımı basitleşmiş olmakla birlikte, iPhone cihazınızda mevcut olan uygulamalar kadar karmaşık görünmemektedir.

Uygulamalar iPhone cihazınızın arka planında çalışmaktadır

Haritalar ya da spor yaparken mesafe bilgisini, koşu sürenizi ve temponuzu doğrudan gösteren birkaç uygulama, iPhone cihazınızla piyasaya sürülmüştür ve çoğu arka planda iPhone cihazınıza bağlı kalarak çalışan uygulamalardır. Yani bu iPhone cihazınızı başka şeyler için kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Telefonunuzu çocuğunuza çizgi film izlemesi için verebilirsiniz ve hala Apple Watch uygulamalarınızdan haberlere ulaşmak ya da rezervasyon yapmak için erişim sağlayabilirsiniz..

Glances: Uygulamalara hızlı geçiş aracı

Glances, Apple Watch’ta bulunan ve aynı zamanda kısa yollar olarak da çalışan mini uygulamaları okumayı daha da kolay hâle getiren sağa sola kaydırma fonksiyonudur. Glance’e tıkladığınızda uygulama açılır. Bu durum Glances’ı uygulamalara ulaşım için kullanışlı bir araç yapar.

apple-watch-uygulamalari-nasil-yüklenir-3

Telefonunuzdaki Apple Watch uygulama ayarlarından Glance listesinize uygulama ekleyebilirsiniz, eklediğiniz uygulamalar aynı widget gibi çalışmaktadır.

Çoğu uygulamalar için bir Glance ekleyebilirsiniz. Apple Watch cihazınızdaki iPhone Ayarlar kısmına girerek, iPhone cihazınızdaki Apple Watch uygulamalarından birini seçin ve Glance’te göster diye değiştirin. Bazı uygulamalar Glance’i güncel başlıklar için kullanır, bazıları ise hızlı hava raporları için. Maksimum 20 Glance ekleyebilirsiniz, bu yüzden mantıklı ve işinize yarayacak seçimler yapmalısınız. Bu uygulamaları kaldırmak için yine aynı şekilde uygulama ayarlarından ya da uygulamaları Glance kısmında göster seçeneğini kapatın.

Apple Watch Uygulamaları Nasıl Yüklenir

İşte iyi haber burada; Apple Watch uygulamaları otomatik olarak yüklenmektedir.

Apple Watch’un kurulumu tamamlandığında ve sonrasında Apple Watch ile çalışabilen iPhone uygulaması yüklendiğinde geriye kalan tüm uygulamaların kendiliğinden yüklendiğini göreceksiniz. Apple Watch tarafından da desteklenen herhangi bir iPhone uygulamasının güncellemesi, Apple Watch’unuza yeni bir uygulama yüklendi olarak ifade edilebilir. Bu, kısa bir süre içerisinde yüzlerce uygulama sahibi olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Uygulamalar Apple Watch cihazınızda çok yer kaplamamaktadır. 64 tane yüklü uygulama, 75 MB alanlık fotoğraflar ve 15 müzik,  6,2 GB depolama alanlık Apple Watch cihazınızın sadece 1 GB alanını doldurmaktadır.

apple-watch-uygulamalari-nasil-yüklenir-2

Uygulamalara parmağınızla basılı tutun, titremeye başlayacaklar, daha sonra x işaretine basın

Uygulamalar nasıl silinir?

Zaman zaman akıllı saatinizdeki uygulamaları silerek onlardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Uygulamaları kaldırmak ya da tekrar yüklemek ise oldukça kolay bir süreçtir.

Seçenek 1: Uygulama ikonuna dokunup basılı tutun

Tıpkı iPhone’da olduğu gibi Apple Watch akıllı saatinizdeki uygulamalardan birisine dokunup basılı tutun, o esnada bütün uygulamalar titremeye başlayacaktır. Köşedeki ufak “x” işaretine basınız. Bu sayede seçtiğiniz uygulama silinecektir. Unutmayın ki, yaptığınız işlem sonucunda uygulama telefonunuzdan değil, sadece saatinizden kaldırılır.

apple-watch-uygulamalari-nasil-yüklenir-1

iPhone’unuzdan Apple Watch uygulamalarını, uygulama ayarlarından kolayca  ister yükleyin ister silin.

Seçenek 2 : iPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasını silin

Telefonunuzdaki Apple Watch uygulamasını açın. Açtığınız zaman saatinize yüklenmiş olan uygulamaların tam listesini göreceksiniz. Aşağı doğru inin ve herhangi birini seçin: “Uygulamayı Apple Watch’da göster” diye bir seçenek göreceksiniz. Silmek için uygulamayı kapatın. Eğer Apple Watch’unuza tekrar yüklemek isterseniz aynı işlemi yaparak bu sefer uygulamayı geri açın.

iPhone ve iPad’de de aynı durumla karşı karşıya kalındığı gibi,  Apple’ın önceden yüklenmiş kendi uygulamalarını kaldıramazsınız. Bu yüzden boşa çaba sarf etmeyin.

Apple Watch uygulama yüklemede iyi şanslar!

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu