Asus ZenFone 2 – Format Nasıl Atılır ?

Asus ZenFone 2 – Format Nasıl Atılır

Diğer tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi Asus ZenFone 2 telefon modelinde de donma, yavaşlama ve sistem hatalarından kurtulmak için format atmak gerekiyor.

Donma, yavaşlama ve sistem hatalarının yanı sıra, kilit desenini veya kilit şifrenizi unuttuğunuzda da format atarak sorunu giderebilirsiniz.


Format Atmadan Önce Bunları Bilin !


  • Akıllı telefonlara format atıldığında tüm sistem sıfırlanmaktadır. Yani sonradan yüklemiş ve kaydetmiş olduğunuz tüm veriler silinmektedir. Bu nedenle format atmadan önce sizin için önemli olan verileri yedekleyin.
  • Rehberde kayıtlı olan numaralar eğer telefon hafızasında barınıyorsa, sim hafızasına taşıyın ve format atmadan önce sim kartını çıkartın.
  • Format sırasında telefonun kapanması sistem üzerinde kalıcı sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle format sırasında telefonun bataryasını çıkartmayın ve format sırasında telefofnu kapatmaya çalışmayın.
  • Format sırasında telefon kapanmaması için telefonun şarjı en az %25 olmalı.

Asus ZenFone 2, android işletim sistemi kullanmaktadır. Android işletim sistemi kullanan bir çok telefon modelinde format atmak için iki yöntem bulunmaktadır.


Asus Zenfone 2 Fotmat Atmak (Birinci Yöntem)


Bu yöntem ile format atmak oldukça basittir. Format sonrasında telefonda bulunan her şey silinir ve var olan hatalar giderilir.

  • Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika verilerine sıfırla > Tümünü sil

Yukarıda ki yörüngeyi izleyerek kolayca format atabilirsiniz.


Asus Zenfone 2 Fotmat Atmak (İkinci Yöntem)


Bu yöntem birinci yönteme göre daha kapsamlı ve daha verimlidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi telefonun kilit şifresini ve kilit desenini unuttuğunuzda bu yöntem ile format atarak kilidi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu format yönteminde telefonun dokunmatiği ile işlem yapılmamaktadır. Tüm işlemler fiziksel yani ses açma, ses kısma ve kilit tuşları ile yapılmaktadır.

  • İlk olarak telefonu kapatın.
  • Ses açma ve kilit tuşlarına aynı anda basın ve android resmi ekrana gelene kadar basılı tutun. (Android resmi çıktığında tuşlara basmayı bırakabilirsiniz.)
  • Bir kaç saniye sonra ekrana seçenekler gelecektir. Ses kısma tuşuna basarak ”FACTORY RESET” seçeneğinin üzerine gelin ve kilit tuşuna basarak onaylayın.

Yukarıda ki işlemleri doğru olarak yaptığınız taktirde telefon formatlanacak ve otomatik olarak açılacaktır.  Format işlemi bittiğinde gerekli kişiselleştirme ayarlarınızı yaparak, kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu