Bilgisayar

Bilgisayarın Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarın Oyun performansı nasıl arttırılır yazımızda bilgisayar oyun performansı arttırma programları kullanmadan, masaüstü yada dizüstü bilgisayarda kasmadan nasıl oyun oynanır detaylı şekilde anlatacağız.

Windows 10 kullanan oyuncuların çoğunun bilgisayarında, arka planda çalışan uygulamalar ya da işletim sisteminin boşa bellek kullanması gibi detaylar sebebiyle olması gerekenden daha aşağıda performans alıyorlar.

Bilgisayar performans arttırma programları kullanmadan Masaüstü yada Diziüstü Bilgisayarın Oyun performansını arttırabilirsiniz!

Bilgisayarın oyun performansını arttırmak için aşağıdaki önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Bunlarla uğraşamam diyorsanız, dlerseniz yazımızın sonunda verdiğimiz Oyun Performansı Arttırma Programlarınıda kullanabilirsiniz.

Bilgisayarın Oyun Performansını Arttırma

Bilgisayarınızı Temiz Tutun

İster Dizüstü olsun isterse Masaüstü olsun, bilgisayarınızda oyun performansını iyileştirmeye yönelik yapacağınız ilk işlem fiziksel bakımdır. Bilgisayarlarda toz ve kir, performans düşmanıdır. Bilgisayarlarda bulunan tozlar, hava akımını azaltacak ve çok ısınan bilgisayara neden olacaktır. Sonuç olarak çok fazla ısınan bilgisayarda performans düşüşleri yaşanması kaçınılmazdır.

Dikkat! Dizüstü bilgisayarınızı temizlemek için içini açtığınızda, garantinin devre dışı kalabileceğini unutmayın. Sahip olduğunuz dizüstü bilgisayarın teknik servisi, dışarıdan müdahale yapıldığını tespit ettiği an dizüstü bilgisayarınızın garantisi devre dışı kalır. Ek olarak, dizüstü bilgisayarınızın tozunu temizlemek teknik bilgi ve el kabiliyeti gerektiriyor. Dolayısıyla bu konuda teknik bilgi ve el kabiliyetine sahip değilseniz, bu işlemi yapmanızı önermeyiz.

Driver’ları güncelleyin!

Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarların neredeyse hepsi aynı donanıma sahiptir. Bu, işletim sistemi ne olursa olsun aygıt sürücülerini güncel tutmanın hayati önem taşıdığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, grafik kartı sürücüleri de oyun performansınızı ciddi derecede etkiliyor.

Nvidia için buraya , AMD için buraya, ASUS için ise buraya tıklayarak grafik kartınızın güncel sürücülerini indirebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Güç Ayarlarını Kontrol Edin!

Dizüstü bilgisayarlar, bataryayı daha uzun kullanmak adına güç tasarrufu modundadır.  Windows, bazı ayrıntılı güç yönetimi seçenekleri sunmaktadır. Ancak güçlü bir oyun deneyimi için dizüstü bilgisayarınızı elektrik prizine takmalısınız.

Windows 10’da, Ayarlar> Sistem> Güç ve uyku> Ek güç ayarları‘nı açabilir ve yüksek performans seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca daha önce hiçbir şeyi ayarlamadıysanız, kontrol etmek için Plan ayarlarını değiştir> Gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bilgisayarın Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

Windows 10 Oyun Modunu Aktifleştirin!

Bilgisayarınızı oyun için optimize etmenin en kolay yolu oyun modunu etkinleştirmektir. Oyun modunu etkinleştirmek için buradaki

detaylı anlatım yaptığımız yazımıza bakabilirsiniz.

Bilgisayarın Oyun Performansı Nasıl Arttırılır?

Gereksiz Programları Kapatın!

Windows uygulamalarını kullanmasanız bile arka planda çalıştıklarını biliyor muydunuz? Kullanmadığınız uygulamalar bilgisayar kaynaklarını ve bunun yanı sıra internet kotanızı tüketirler. Eğer laptop kullanıyorsanız arkaplanda çalışan uygulamalar pilinizin boşalmasını hızlandıracaktır.

Windows 10 bilgisayarımızı sistem kasılmalarından kurtarmak için arka plan da çalışan uygulamaları kapatmalıyız. (Bakınız: Arka Planda Çalışan Programları Kapatma Nasıl Yapılır ? )

Ekran Kartına Overclock İşlemi Yapabilirsiniz!

Dizüstü bilgisayarınızın oyun performansını iyileştirmenin bir yolu da overclock yapmaktır. Ancak overclock, bu konuda teknik bilgisi olmayanlar için oldukça risklidir. Başlıca problemler güç ve ısı ile ilgilidir. Overclock yapıldıktan sonra dizüstü bilgisayar daha fazla elektrik harcar. Bu nedenle bilgisayarınızın güç ayarlarını uygun şekilde ayarlamanız gerekir.

Genellikle, bu işlem dizüstü bilgisayarın dahili soğutma sistemi tarafından gerçekleştirilir. Dizüstü bilgisayarınızı listemizin ilk sırasında belirtildiği gibi düzenli olarak temizlemelisiniz. Aksi takdirde dizüstü bilgisayarınız çok ısındığından dolayı otomatik olarak kapanır.

Oyun Performansı Arttırma Programları

IObit Game Booster

Oyun performansı arttırma programlarından bir tanesi IObit Game Booster ve özellikle düşük FPS nedeniyle zorlandığınız oyunlarda bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilen bir yapıya sahip. Bilgisayarınızın mevcut donanımının oyunlar sırasında sadece oyunlara ayrılmasını sağlayan program, böylece alabileceğiniz en yüksek performansı aldığınızdan emin olmanızı sağlıyor. Sürücülerinizin güncelliğini de kontrol eden ve aynı zamanda standart bilgisayar kullanım moduna da sahip olan programa sadece oyuncular değil normal kullanıcılar da sahip olmalılar.

Game Fire

Bir önceki programda olduğu gibi Game Fire da PC’nizdeki işlemci ve bellek gücünün tamamıyla oyunlara ayrılması için kullanılabiliyor. Bunun yanında oyun dosyalarınızın kurulu olduğu sabit disk bölümünde disk birleştirme uygulayarak ilk açılış ve ara yüklemelerde daha kısa zamanlama olanağı sunuyor. Detaylı olarak performans seçeneklerini kurcalamak isteyenler için bu olanağı da sunan program ince ayar imkanı veriyor.

MSI Afterburner

Her ne kadar adında MSI geçse de diğer ekran kartı üreticilerinin ürünleri ile de çalışabilen MSI Afterburner programı, hem AMD hem de Nvidia ekran kartlarının hız aşırtma yani overclock işlemine tabi tutulmasına izin veriyor. Voltaj ayarlarından tutun da çekirdek, bellek ve shader hızı ayarlarına kadar pek çok ince ayar barındıran programı overclock deneyiminiz varsa öneriyorum. Aksi taktirde donanımsal hasarlarla başbaşa kalabilirsiniz ve aşırı ısınan sisteminiz zarar görebilir.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu