Bilgisayarınızda Virüs Olmasın

Bilgisayarınızda Virüs Olmasın 1

Hepimiz az çok bilgisayarların karşı karşıya olduğu virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan haberdarız. Bazı tip virüsler bilgisayarınıza girdiğinde, onu kullanılamaz hale getirene kadar kendini çoğaltarak gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Bazı tipler ise bilgisayarınızdaki verileri bozarak cihazınızı tutarsız bir hale sokabiliyor. Hatta bazı tip virüsler e-posta programlarınızı ele geçirerek kişi listenizdeki herkese sizin adınıza kötü amaçlı e-postalar gönderebiliyor. Son olarak da bilgisayarınıza uzaktan erişimi sağlayabilecek kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Bilgisayara virüs girdiği nasıl anlaşılır

Hiç kimse bilgisayarına virüs bulaşmasını istemez tabii ki. Bu sebeple, güvenli bir bilgisayara sahip olmak için gerekli alışkanlıkları elde etmeniz ve güvenilir anti-virüs yazılımları yüklemeniz bir hayli önemli. Karşınıza çıkabilecek pek çok kötü amaçlı yazılımdan sadece bilgisayarınızı dikkatli kullanarak korunabilirsiniz. Eğer anti-virüs programınız da güncelse, bilgisayarınızın güvende olmaması için hiçbir sebep yok demektir.

Ancak arada sırada virüsler, bilgisayardaki korumamızı aşabiliyor. Ya anti-virüs programınızın süresi dolmuş oluyor, ya da kazayla bazı linklere tıklayarak virüsü aktif etmiş oluyorsunuz. Ha bilgisayarınızı başka biri kullanırken istemeden de olsa kötü amaçlı bir yazılıma maruz kalıyor.

Peki bilgisayarınıza virüs bulaştığını nasıl anlayacaksınız? Eğer anti-virüs programınız güncelse, uygulama bilgisayarınızı taradığı sırada bulabildiği virüsleri size gösterecek ve karantina alma, silme gibi seçenekler sunacaktır. Peki ya anti-virüs programınızın süresi dolduysa veya bilgisayarınıza giren virüs, anti-virüs programınızı pasif hale getirirse ne olacak? Bu durumda bilgisayarınıza virüs girdiğini çabucak anlamanız mümkün mü? Evet, bunun için birkaç yol var. Şimdi bunların üstünde duralım.

1 2

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol