Docx nasıl açılır ?

Docx nasıl açılır ?

Elinizde .docx uzantılı bir dosya var ve Docx nasıl açılır bilmiyor musunuz? Yazımızda docx nedir, nasıl açılır, .doc ile .docx arasında ne fark var detaylı anlatacağız.

Docx dosyası açmak için oldukça farklı yollar var. Dilerseniz yazılım yükleyerek yada yazılım yüklemek istemeyenler ise online araçları kullanarak .docx dosyalarını açabilirler.

DOCX Nedir?

DOCX, Microsoft’un Windows işletim sistemleri içerisinde yer verdiği Word yazılımının yeni nesil dosya uzantısıdır. Microsoft Word 2007 sürümüne kadar Word dosyalarının uzantıları “.doc” şeklinde kayıt edilirken Word’ün 2007 sürümü ve sonrasında kullanılan Word sürümlerinde dosya formatı “.docx” olarak oluşturulmaktadır.

DOC ile DOCX arasındaki fark

DOC: Word 1995 versiyonunda yazılmış dosya

DOCX: Word 2007 versiyonunda yazılmış dosya

Docx dosyası açmak için ofis 2007 gereklidir.

DOCX’in önemli avantajlarından bir tanesi de arşiv temelli bir dosya uzantısı olmasıdır. Bu sayede sabit disk üzerinde kaplayacağı alan çok daha düşüktür. Daha küçük boyutlu olan DOCX dosyaları maillerle transfer edilirken veya internet üzerinden gönderilirken haliyle daha önceki dosya formatlarına göre büyük bir avantaj sunmaktadır.

Docx nasıl açılır ?

DOCX dosyasını açmak için bilgisayarınızda Microsoft Word 2007 veya daha sonraki sürümlerinin bulunması gerekiyor.

Eğer bu sürümlerden daha önce yayınlanmış bir Word sürümü kullanıyorsanız DOCX dosyalarını açabilmek ve oluşturabilmek için Microsoft tarafından yayınlanmış olan uyumluluk paketini kurmanız gerekiyor.

Word, Excel ve PowerPoint Dosya Biçimleri İçin Microsoft Office Uyumluluk Paketi’ni buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Eğer Docx açmak için bunlarla uğraşamam diyorsanız aşağıdaki seçenekleri de deneyebilirsiniz.

Online Araçlar ile Docx Açma

“.Docx” uzantılı dosyalarınızı Gmail adresinize yükleyerek Gmail üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanısıra Think Free Online sitesi Word dosyalarını Office Suite’te açmadan görüntülemenizi sağlayan başka bir çevrimiçi araçtır.

Alternatif Yazılım  ile Docx Açma

Word, Excel ve Powerpoint araçlarını destekleyen Office Suite’e alternatif yazılım da yükleyebilirsiniz. Kingsoft Office, pahalı Microsoft Office Suites’e ücretsiz bir alternatiftir. Kingsoft Office, “.doc” ve “.docx” uzantılı dosyaları açabilir. Ek olarak ”.doc” ve “.docx” biçiminde dosyalar oluşturabilir. Diğer alternatif yazılımlar ise Libre Office ve Apache OpenOffice’dir .

Tarayıcı Uzantıları ile Docx Açma

Buradaki Firefox eklentisi yada buradaki Google Chrome eklentisi ile Docx dosyasını açabilirsiniz.

Docx dosyasını dönüştürün

Docx dosyasını başka dosya formatlarına çevirerek de açabilirsiniz. Bu konuda Zamzar isimli siteden faydalanabilirsiniz. Zamzar, belgelerinizi dönüştürebilmenizi sağlayan çevrimiçi bir araçtır.

Docx nasıl açılır yazımızda Docx dosyasını açmak için size alternatif yollar önerdik.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol