Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür ?

Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Nasıl Çözülür ?

Ethernet kablosu ile İnternete bağlanıyor ve Ethernet kablosu takılı ama internet yok sorunu ile karşılaştıysanız çözümünü yazımızda bulabilirsiniz.

Ethernet, basit bir şekilde kablolu veya kablosuz ağda bilgisayarlar, routerlar ve switchler dahil olmak üzere cihazlara bağlanmak için kullanılan standart iletişim protokolüdür.

Ethernet kablosu bilgisayar, router, modem ve swicht gibi yerel ağları birbirine bağlayan bir bağlantı türüdür. Kablo 100 MHz’e kadar performans sağlar ve aynı zamanda telefon ve video gibi diğer sinyalleri de taşımak için kullanılır.

Ethernet kabloları Cat3, Cat4, Cat5 (kategori 5) ve Cat6 (kategori 6)’da dahil olmak üzere birden fazla standardı destekler. Kablolar RJ-45 konnektör ile birbirine bağlanmaktadır. Ethernet kabloları aracılığıyla bilgisayarı birbirine bağlayabilirsiniz. Genellikle kablolar, bilgisayar ve yönlendiricileri birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Ethernet kabloları fiziksel olarak katı ve telli olarak adlandırılan iki temel formda üretilmektedir. Çoğu Kategori 5 kablosu, kablonun dış çapının yaklaşık dört katını aşan herhangi bir yarıçapta bükülebilir.

İnternet kablosu takılı ama internete giremiyorum diyorsanız ve ethernet kablosu takılı değil hatası alıyorsanız bu sorunu 2 farklı yöntemle çözme yoluna gidebilirsiniz.

Ethernet Kablosu Takılı ama İnternet Yok Sorunu Çözümü

Ethernet kablosunu başka bir port’a takın. Ethernet bağlantısı modemde ki bağlantı noktalarının birinden geliyorsa, kullanmakta olduğunuz modemin bağlantı noktasının kötü gitme olasılığı vardır. Ethernet bağlantısı için modem üzerinde başka bir port kullanmayı deneyin.

Ethernet kablosunda sorun olup olmadığını kontrol edin. Bağlantının her iki ucundaki RJ45 konektörünün iyi durumda olduğundan ve Ethernet kablosunda kırılmadığından emin olun. Kabloyu kontrol edin ve herhangi bir hasar belirtisi olup olmadığına bakın.

Bilgisayarınızda Ethernet’in etkin olduğundan emin olun. Windows bilgisayarınızın Ethernet bağlantısının yanlışlıkla devre dışı bırakılması ihtimali var. Bu durumda, sorunu çözmek için Ethernet bağlantısını etkinleştirmeniz gerekir. Ethernet bağlantısını etkinleştirmek için;

# Çalıştır penceresini açmak için klavyede Windows Tuşuna ve R‘ye aynı anda basın.

# Çalıştır komut kutusuna devmgmt.msc yazın ve klavyede Enter tuşuna basın.

ethernet kablosu takılı değil hatası

# Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ Bağdaştırıcıları‘na gidin ve kategoriyi genişletmek için üzerine çift tıklayın.

# Ağ cihazınızı listeden bulun ve sağ tıklayın.

# Menüden Etkinleştir‘i tıklayın.

# Aygıt yöneticisi penceresini kapatın. Şimdi bir tarayıcı açın ve ethernet çalışmıyor sorunu çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Formattan sonra yada yaşadığınız bir problemden dolayı ethernet driverınız silinmişse ethernet denetleyicisi sürücü nasıl yüklenir yazımıza bakabilirsiniz.

Anti-Virüsü Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın. Anti-virüs yazılım araçlarının bazen İnternet bağlantısını engellediği bilinmektedir. Anti virüsün soruna neden olmadığından emin olmanız gerekir. Anti-virüsü geçici olarak devre dışı bırakın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Bilgisayarınızdaki anti virüs yazılımını devre dışı bırakmak için;

# Sistem tepsisine gidin ve antivirüs ikonuna sağ tıklayın

# Aç’ı tıklayın.

# Gerçek Zamanlı koruma altında, Virüsten Koruma yanındaki açma / kapatma butonunu Kapalı konumuna getirin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol