Mobil

Hangi Uygulama Ne Kadar İnternet Yiyor?

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Mobil internet paketiniz fatura dönemi sona ermeden bitiyorsa hangi uygulama ne kadar internet yiyor, en çok internet tüketen uygulamalar hangileri tespit ederek mobil veri kullanımınızı sınırlamanız gerekmekte.

Mobil veri kullanımınızda tasarruf yapmak için öncelikle mobil veri kullanımınızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

Mobil veri ayarlarınız içinde aylık olarak harcanan mobil verilerinizin takibini yapabilir, hangi uygulamaların ne kadar veri harcadığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı telefonlardaki mobil veri tasarrufu modunu etkinleştirebilir veya mobil veri sınırı belirleyerek mobil veri uyarısını aktifleştirebilirsiniz.

Bunun yanında hangi uygulama ne kadar internet yiyor öğrenip, en çok internet tüketen uygulamalar konusunda da tedbirler almanız gerekiyor.

Hangi uygulama ne kadar internet yiyor yazımızda okuyacağınız konu başlıkları;

 1. Instagram ne kadar internet harcar?
 2. YouTube ne kadar internet harcar?
 3. Facebook ne kadar internet harcar?
 4. Spotify ne kadar internet harcar?
 5. Chrome ne kadar internet harcar?
 6. Netflix ne kadar internet harcar?
 7. Snapchat ne kadar internet harcar?

Hangi uygulama ne kadar internet yiyor?

Aşağıda kullanılan en popüler uygulamaların 1 saat içerisinde ne kadar internet harcadığını ve internet harcamalarından nasıl tasarruf edebileceğinizi detaylı olarak anlatıyoruz.

Hangi uygulama ne kadar internet yiyor yazımızaen popüler uygulama olan Instagram ne kadar internet harcar başlığı ile devam edelim.

Instagram ne kadar internet harcar?

720 MB / Saat

Instagram videoları genelde kısa ve eğlenceli videolar olduğundan dolayı pek internet harcıyor gibi görünmese de, otomatik akış özelliği sayesinde sürekli videolar değişiyor. Instagramdan izlediğiniz her bir video da internetinizi hızlı bir şekilde tüketecektir.

Eğer bu platformda bir saat geçirmek isterseniz, yaklaşık olarak 720 MB interneti feda etmeniz gerekiyor.

Instagram mobil veri kullanımını azaltmanız için;

Instagram uygulamasında profil sayfanızdan ayarlara geldiğinizde “Hücresel Veri Kullanımı” başlıklı bir ayar göreceksiniz.

Hangi Uygulama Ne Kadar İnternet Yiyor?

Bu mobil internet bağlantısındayken Instagram’ın ne kadar internet harcayacağını ayarlamak için oluşturulmuş bir sayfa. Bu sayfada “Varsayılan” demek, video ve fotoğrafların daha yüksek kalitede hemen yüklenmesi demek. Eğer bu ayarı “Daha Az Veri Kullan” seçeneğini seçerek değiştirirseniz artık Instagram’da mobil internet bağlantısındayken daha düşük kalitede fotoğraf ve videolar size gösterilecek.

YouTube ne kadar internet harcar?

300 MB / Saat

Youtube videolarını açtığımızda video kaliteleri 144p – 1080p ya da en yüksek video kalite formatı olan 4k seçenekleri bulunuyor. Bir videoyu 144p kalitesinde oynatırken az bir internet tüketimi gerçekleşir, fakat daha yüksek kalitede izlerseniz daha fazla internet tüketimi gerçekleşir. İdeal video izleme kalitesi 360p – 480p aralığında otomatik olarak açılmaktadır.

Ortalama bir kullanıcı için 360p çözünürlükte YouTube’un saatlik veri tüketimi yaklaşık 300 MB olarak hesaplanabilir.

Youtube mobil veri kullanımını azaltmanız için;

Youtube uygulamasında iki farklı ayar ile internet harcamasını en düşük seviyeye getirebiliyorsunuz.

 1. Bunun için ilk yapmanız gereken Youtube ayarlarından “Genel” başlıklı ayar sayfasına gelmek.
 2. Bu Genel ayar sayfasında “Mobil Veri Kullanımını Sınırla” şeklinde bir işaret göreceksiniz.

Hangi Uygulama Ne Kadar İnternet Yiyor?

Bu işareti açık konuma getirirseniz artık mobil internete bağlıyken videolar HD kalitede değil, bir alt kalitede yüklenecek. Böylelikle çok yüksek kalite videolar gösterilmeyerek internet kotanızdan çok götürmeyecek. Ayrıca aynı sayfada diğer ayarları da inceleyerek internet kullanımınızı daha da azaltabilirsiniz.

Bir diğer ayarı ise video izlerken yapabilirsiniz. Tam ekran video izlerken sağ üstten üç nokta işaretine bastığınızda ikinci resimdeki gibi bir ekran gelecek. Burada “Kalite” diye bir seçenek var. Video kalitesini buradan 480p veya daha düşük kalitelere getirirseniz görüntü kalitesi düşecek ve video daha az internet harcayacak. Videonun ne kadar net olmasını isterseniz bu ayarı ona göre en düşüğe getirmeye çalışın. Bu şekilde Youtube internetinizi daha az harcamaya başlayacak.

Facebook ne kadar internet harcar?

160 MB / Saat

Facebook uygulaması anlık bildirimler gönderen bir uygulama olduğundan dolayı Instagram gibi arka planda da çalışmaktadır. Arka planda çalışan bütün uygulamalar biz fark etmiyor olsak dahi internet paketimizi kullanırlar.

Facebook üzerinden video izlemeyi seviyorsanız, bir saatlik ortalama bir gezinti boyunca 160 MB veri tüketimi yapacaksınız. Şayet videoları es geçtiğinizi düşünürsek, bu durumda saatlik veri tüketimi yarı yarıya, yani 80 MB’a, düşmüş olacak. Kısacası tercih sizin.

Ayrıca Mesajlaşma, Sesli Görüntülü arama, Videolar ya da fotoğrafları görüntüleme gibi bir çok işlem internetinizin hızlı tükenmesine sebep olur. Böylece Facebook’ta en fazla internet harcayan uygulamalar arasında yer alıyor.

Facebook mobil veri kullanımını azaltmanız için;

Facebook uygulamasının internetinizden daha az harcaması için yapmanız gereken, Facebook menüsünden Videolar ve Fotoğraflar ayarına gelerek “HD Yükle” seçeneklerini kapatmak.

Hangi uygulama ne kadar internet yiyor yazımıza Spotify ne kadar internet harcar başlığı ile devam edelim.

Spotify ne kadar internet harcar?

72 MB / Saat

Müzik dinlemek güzeldir. Dinlediğiniz kalite ayarına bağlı olarak 96Kbps’de saatte 43 MB, 160Kbps’de saatte 72 MB ve 320Kbps’de saatte 144 MB veri tüketimi olacaktır. Spotify, bu üç ayar arasında seçim yapmanıza olanak sunar ve çoğu kullanıcı 160Kbps değerlerini kullanır. Bu nedenle saatte 72 MB harcadığınızı düşünebilirsiniz.

Spotify uygulamasında da “Kitaplık” bölümünden dişli çark simgesine tıklayarak ayarları açıyoruz. Ayarlar sayfasında biraz aşağı indikten sonra resimde gösterdiğimiz gibi “Müzik Kalitesi” bölümünde üç farklı ayar var.

 1. Aktarılıyor” ayarı siz müzik dinlerken müzik kalitesinin nasıl olacağına karar verir. Yani dinlediğiniz şarkının kalite seviyesini ayarlar. Bu ayarı “Düşük” olarak seçtiğinizde ses kalitesi biraz düşer ve dinlediğiniz müzikler internetinizi daha az harcar. Bu kalite düşüşünü büyük ihtimal fark etmessiniz bile. Ancak çok yüksek kalitede kulaklık veya hoparlörlerde dikkatli dinlediğinizde fark edebilirsiniz.
 2. Hemen alttaki “İndir” seçeneği, şarkıları çevrimdışı/internetsiz dinlemeniz için telefonunuza indirilen mp3’lerin kalite ayarı. Yani internetsiz dinlemek istediğiniz müziklerin telefonunuza hangi kalitede kaydedileceğine karar veriyorsunuz. Bu ayarı “Normal Kalite” veya “Düşük” kalite şekline getirdiğinizde yine bir üstte bahsettiğimiz gibi daha düşük kalitede mp3 indirilerek daha az internet kullanımı gerçekleşiyor. Ayrıca bu ayarda karar verdiğiniz kalite, indirdiğiniz şarkıların telefonunuzda ne kadar yer kaplayacağını da belirlemiş oluyor.
 3. Hücre Şebekesi Kullanarak İndir” seçeneği ise telefonunuza indireceğiniz şarkıların mobile internet bağlantısında da indirilip indirilmeyeceğini belirliyor. Örneğin mobil internete bağlısınız ve müzik dinliyorsunuz. dinlediğiniz müziği telefonunuza indir dediğinizde bu ayar kapalıysa indirme işlemi gerçekleşmiyor. Bu şekilde mobil internet harcamamış oluyorsunuz. Aynı parçayı daha sonra wi-fi bağlantısında indirebiliyorsunuz.

Hangi uygulama ne kadar internet yiyor yazımızda şimdi Chrome ne kadar internet harcar hesaplayalım.

Chrome ne kadar internet harcar?

60 MB / Saat

Chrome’daki veri tüketimi değerlerini saptayabilmek genelde çok da kolay değil çünkü gezindiğiniz internet siteleri, ne kadar veri harcadığınızı belirleyen ana faktör olacak. Karışık bir test sırasında ortalama bir saatlik kullanımda 60 MB civarında veri tüketimi olduğunu gördük.

 1. Chrome uygulamasının daha az internet harcaması için yapmanız gereken öncelikle üç nokta menüsünden Chrome ayarlarına gelmek.
 2. Bu ayarlar sayfasında “Veri Tasarrufu” şeklinde bir ayar göreceksiniz.
 3. Bu ayarı “Açık” konumuna getirdiğinizde artık Chrome sizin yerinize gezindiğiniz tüm sitelerdeki medya dosyalarını en küçük boyutlara getirecek ve internetinizi çok daha az harcayacak.

Netflix ne kadar internet harcar?

250 MB / Saat

Netflix’in veri kullanımı ne izlediğinize, ne kadar süreyle izlediğinize ve en önemlisi internet bağlantınızın kalitesine bağlı.

Netflix, mobil veri kullanımında çözünürlük kısıtlaması uyguluyor. Bu nedenle eğer bir saatlik bir film izlemeyi ya da bunu indirmeyi isterseniz, internet paketinizden 250 MB feda etmeniz gerekiyor. Aslında diğer uygulamalara nazaran çok daha iyi bir uzlaşma. Bu arada bu verilerin düşük çözünürlük için olduğunu hatırlatalım.

Hangi uygulama ne kadar internet yiyor yazımızda son olarak Snapchat ne kadar internet harcar bakalım.

Snapchat ne kadar internet harcar?

160 MB / Saat

Bir dönemlerin popüler sosyal medya platformu olan Snapchat’te gezinmek isterseniz, her saat 160 MB veri harcayacaksınız. Bu noktada basit bir hesaplama yapabilmeniz adına bir Snap görüntülemek ya da yüklemek, ortalama olarak 1 MB tüketecektir.

Hangi uygulama ne kadar internet yiyor yazımız sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu