Instagram Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır ?

Instagram Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır ? 1

Instagramda mavi tık alma başka bir deyimle Instagram hesap doğrulama nasıl yapılır, hesap doğrulamak için neler gereklidir bu yazımızda tüm detayları ile anlatacağız.

Instagram’da sahte hesaplardan ayırt edilme noktasında yardımcı olan onay işareti (mavi tik)  uzun süredir var. Instagram’ın hesap onaylama sistemi Twitter, Facebook veya diğer sosyal ağlardan biraz farklı işliyor. Ünlü bir gazeteci olsanız dahi Facebook profiliniz onaylanmışken Instagram profilinize mavi tık işareti gelmeyebiliyor.

Başta çok takipçisi olan ve gönderilerin erişiminin çok yüksek olduğu ünlülerin hesapları için kullanılan bu sistem, temelde var olan hesabın gerçekten o ünlüye veya tanınmış kişiye ait olduğunu gösteriyor.

Instagram Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır  konumuza tam olarak başlamadan önce Instagram hesap onaylamanın bir göstergesi olan doğrulanmış simge hakkında nasıl bir açıklama yapmış ondan maddeler halinde bahsetmek istiyorum.

Instagram Mavi Tık nedir?

Kullanıcıların deyimiyle “mavi tik” işareti aramada ve profilde Instagram hesaplarının yanında görünen bir onay simgesi. Anlamı ise Instagram’ın bu hesabın tanınmış kişiyi, ünlüyü veya markayı temsil eden gerçek hesap olduğunu onaylamış olması. İşaretin koyulma sebebi ise tanınmış kişilerin ve markaların taklit edilme olasılığının yüksek olması.

Instagram Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır ?

Peki Instagram hesabımda doğrulanmış simge olmasını talep edebilir miyim? Kesin ve en kısa yanıtı hayır. Şu anda sadece bazı tanınmış kişiler, ünlüler ve markaların profillerinde doğrulanmış simgeleri bulunuyor. Twitter’da olduğu gibi Instagram’a tanınmış bir kişi olduğunuzu bildirip hesabınızın onaylanmasını talep etme şansınız – en azından şu an için – yok.

Instagram’ın bu konuda önerisi ise resmi internet sitenizi, Facebook sayfanızı veya Twitter hesabınızı Instagram profilinizin altına iliştirmek.

Instagram Facebook bünyesinde biliyorsunuz; dolayısıyla Facebook hesabınız onaylandığında otomatikman Instagram hesabınızın da onaylanacağını düşünebilirsiniz ancak böyle olmadığını Facebook profilinize mavi tik işareti eklendiğinde anlıyorsunuz. Instagram’ın bu konuda da dahiyane önerisi Facebook sayfanızda Instagram profilinizin bağlantısını vermeniz.

Instagram Hesap Doğrulama Nasıl Yapılır ?

Instagram’ın sizi fark etmesi için neler yapabilirsiniz?

Popüler Olmaya çalışın

Son derece popüler biri olmanız, Instagram’ın gözünden kaçmayacak; profilinizi incelemeye almalarını sağlayacaktır. Tanınmış kişiler, ünlüler, markalar kim olursa olsun hesaplarına girdiğinizde fark edeceğiniz belki de bakacağınız ilk nokta “takipçi sayısı” Instagram’da ne kadar popüler olduğunuzu gösteren işaretlerden biri. Tabii ki burada sahte takipçi satın alan kullanıcılardan bahsetmiyoruz.

Düzenli olarak daha da önemlisi kaliteli fotoğraflar paylaşarak, takipçilerinizle etkileşime geçerek, ortak kullanılan değil fotoğrafınıza en uygun olduğunu düşündüğünüz hashtag’leri (etiket) kullanarak kazandığınız organik takipçilerden bahsediyoruz. Hastag kullanmanın inceliklerine buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tabii ki nerede çalıştığınız, ne iş yaptığınız da hesap onaylama aşamasında önemli. Şu anda politikacılar, CEO’lar, spor yıldızları, ünlüler, gazeteciler gibi dünyaca tanınan kişilerin yanında NBC, BBC, ESPN gibi global markaların hesapları hızlıca onaylanıyor.

Eğer ufak bir işletme, marka, e-ticaret sitesi veya mağaza iseniz tanınmış biri olmanıza karşın hesabınızın onaylanması biraz zor. Yani Instagram’ın hesap onaylama şartlarından biri olarak gösterdiği “tanınmış kişi, marka olmak” tek başına yeterli olmuyor; dünya çapında bilinirliğinizin olması gerek.

Instagramı Aktif olarak kullanın

Platformu ne kadar aktif kullandığınız da önemli. Bir fotoğraf paylaşıp aylar belki de yıllar sonrasında bir Instagram hesabınızın olduğunu hatırlayıp tekrar fotoğraf paylaşırsanız sadece takipçilerinizi bir nebze sevindirmiş olursunuz. Ancak Instagram, buna çok sıcak bakmayacak; zaten zor olan hesap onaylama işlemi hiç gerçekleşmeyecektir.

Sahte Takipçilerden uzak durun

Instagram da hesap onaylama sürecinde sahte takipçilere hiç mi hiç sıcak bakmıyor. Hatta hem yabancılarda hem de Türk hesaplar için Instagram sahte takipçi temizliğine gitti ve onlarca ünlünün hesabı silindi. Siz siz olun sahte milyonlarca takipçi yerine organik takipçiler edinmeye bakın; 10 milyon sahte takipçi yerine 1 milyon organik takipçi edinmek belki sizi düşündürecek ancak Instagram’ın hoşuna gidecektir. Bu konuda Instagram’da Takipçi Arttırmak İçin 32 Tavsiye yazımıza bakabilirsiniz.

Size ait olmayan hesapları şikayet edin

Platformda sizin adınıza açılmış hatta sizin ağzınızdan yorum yapan ve paylaşımlarda bulunan hesaplara rastlayabilmeniz kuvvetle muhtemel. Instagram hesabınızın veya internetten herhangi bir yerden aldığı fotoğrafları sizin adınıza paylaşan bu taklitçi kişileri görmezden gelmeyin.

Instagram’ın konuyla ilgili olarak uygulamanın içinden veya formu doldurarak sizi taklit eden hesapları şikayet edebilirsiniz.

] }

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol