Akıllı Telefon

iOS’ta Mesaj veya Maillerinizi Türkçe Okutmak

Araç kullanırken veya bir işle uğraşırken telefonunuz gelen mesajlarınızı sizin yerine Türkçe olarak okusa nasıl olur? Belki çoğunuz biliyorsunuzdur ama özellikle uzun mesajlarda oldukça işe yarayan bu özelliği henüz öğrendim ve paylaşmak istedim.

Aslında Siri Türkçe olduğunda bunların hiç birine gerek kalmayacak ama Siri’den bir ses çıkana kadar en azından bazıları için büyük kolaylık sağlayacağını düşündüğüm bu özelliği iOS cihazlarınızın tümünde kullanabilirsiniz.

Ayarlar / Genel / Erişilebilirlik seçenekleri altından Konuşma‘ya dokunup;

iOS’ta Mesaj veya Maillerinizi Türkçe Okutmak

Seçimi seslendir” öğesini aktif hale getirmeniz yeterli.

iOS’ta Mesaj veya Maillerinizi Türkçe Okutmak

Dilerseniz sesler bölümünden Türkçe veya tercih ettiğiniz bir başka dili de seçebilirsiniz.

iOS’ta Mesaj veya Maillerinizi Türkçe Okutmak

Hazır girmişken ve eğer hafızanızda yer sıkıntınız yoksa Türkçe dili altında “Geliştirilmiş kalite” de bulunuyor ki daha doğru bir okuma sağlıyor. Bu seçenek Türkçe için yaklaşık 120MB alana ihtiyaç duyuyor.

Bu işlemleri tamamladığınızda herhangi bir metnin tümünü seçtiğiniz anda mevcut seçenekler arasına “Seslendir” seçeneği de geliyor ki bu sayede hemen her metni cihaza okutmak mümkün. Geliştirilmiş kalite paketini indirmeden de gayet yeterli sonuçlar alınabiliyor.

Okuma hızı ve diğer seçenekler zaten yukarıda belirttiğim “Konuşma” menüsü altında mevcut. İhtiyaçlarınıza göre gereken değişiklikleri yapıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Aslında okuma güçlüğü çekenler için düşünülmüş bu seçeneğin, okuma için müsait olmadığınız durumlarda oldukça yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol