1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir ? Yetersiz Alan Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir ? Yetersiz Alan Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir ? Yetersiz Alan Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone depolama alanı doldu, iPhone saklama alanı dolmak üzere, iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir ? Yetersiz Alan Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone’lar microSD başka bir deyişle hafıza kartı desteği sunmadığından ülkemizde genellikle 64GB modeli tercih edilir ancak fiyatın yüksek olması bakımından 16GB giriş seviyesi modeli de tercih edenler sayısı bir hayli fazla.

Eğer siz de 16GB iPhone modelini tercih ettiyseniz, telefonunuzda en son çıkan oyunları oynamayı seven ve fazlasıyla fotoğraf ve video çeken biri olarak depolama alanı hata uyarısı ile en az bir kere karşılaşmışsınızdır.

iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir ? Yetersiz Alan Sorunu Nasıl Çözülür?

Kullandıkça şişen iPhone uygulamaları için tek çare uygulamayı silip tekrar yüklemek. Ancak bu çoğu zaman zahmetli bir iş haline geliyor. Uygulamayı tekrar indirmek ve uygulama ayarlarını tekrar kullanımınıza göre ayarlamak uzun bir süreç.

iPhone’daki uygulamalardan bağımsız olarak oluşan sistem önbellek dosyaları da hafızada yer kaplıyor. Peki, herkesin merak ettiği iPhone hafıza temizleme işlemi nasıl yapılıyor?

1 – Mesaj saklama süresini kısaltın

16GB iPhone’unuzda boş alan açma işine eski kısa mesajlarınızı silerek başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızın yanı sıra türlü firmalardan yağan reklam mesajları, sosyal ağ uygulamalarınızdan gelen bildirim mesajları, çevrimiçi hesaplarınız için onay mesajları, alışveriş mesajları gibi onlarca noktadan gelen sms’ler iPhone’unuzda hiç düşünmediğiniz kadar alan kaplıyor.

Silinme vakti gelmiş mesajları tek tek silmek yerine belli bir günden sonra otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar – Mesajlar – Mesajları Sakla ekranında mesajlarınızın ne kadar saklanacağını seçebilirsiniz. 30 gün ideal seçimdir.

2 – Fotoğraf Yayınım Özelliğini Kapatın

Fotoğraf Yayınım özelliği sayesinde bildiğiniz üzere iPhone’unuzla çektiğiniz tüm fotoğraflara Windows veya Mac bilgisayarınızdan erişmeniz mümkün.

Bu güzel bir özelliklik gibi görünse de depolama alanınızı olumsuz etkiliyor. Ayarlar – iCloud – Fotoğraflar – Fotoğraf Yayınım’a Yükle seçeneğini kapatırsanız, iPhone’unuz fotoğraf ve videoları iCloud üzerinden diğer cihazlarınıza gönderme, 30 gün süreyle telefonunuzda saklama işlemini durdurur. Telefonunuzla çok fotoğraf ve video çeken biriyseniz bu özelliği kullanım dışı yapmanız telefonunuzu oldukça ferahlatacaktır.

3 – Dinlediğiniz Podcast’leri Silin

Podcast’ler o anda izleme durumunuzun olmadığı kaçırmak ta istemediğiniz içerikleri dinleyerek takip etme fırsatı sunsa da dinleyip silmeyi unuttuğunuz podcast’ler de depolama alanınızdan oldukça (yayın başı 25MB civarında olduğunu düşünün) harcıyor. Ayarlar – Podcast’ler – Oynatılan (Dinlenmiş) Bölümleri Sil seçeneğini aktif ederseniz bölümlerin oynatılmaları bittikten 24 saat sonra silinir.

4 – Fotoğraf çekerken sadece HDR Fotoğrafları Saklayın

Fotoğraf çekerken “HDR” seçeneğini aktif ettiğinizde iPhone’unuz çektiğiniz fotoğrafın hem HDR’li hem de HDR’siz halini görmeniz açısından iki şeklini depolar. HDR’li fotoğrafların kalitesinden memnunsanız alandan kazanmak adına Ayarlar – Fotoğraflar ve Kamera – Normal Fotoğrafları Sakla seçeneğini kapatmanız yerinde olacaktır.

5 – Varsa Sesli Mesajlarınızı Silin

Silmeyi atladığınız sesli mesajlarınız da iPhone’unuzda gereksiz yer işgal edecektir. Telefon – Sesli Mesaj – Düzenle menüsü altından eski sesli mesajları bulup silmeyi seçtikten sonra telefonunuzun silinen sesli mesajları tutmadığından emin olmak için Silinen Mesajlar – Tümü Temizle’ye dokunun.

6 – Instagram’ın Orijinal Resimleri Kaydetmesini Kapatın:

Instagram uygulamasında yapacağınız basit bir ayarla Instagram’a yüklediğiniz fotoğrafların ayrıca fotoğraflar uygulamasına kaydedebilmesini engelleyebilirsiniz. Instagram’a giriş yaptığınızda zaten göreceğiniz fotoğrafların fotoğraf uygulamasında ayrı alana ayrıca kaydedebilmesi saçmalığını Instagram uygulamasını açıp seçenekler altında “Orjiinal fotoğrafları kaydet” seçeneğini kapatmanız kafi.

.:: iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

.:: iTunes Olmadan iPhone’a Müzik Nasıl Yüklenir ?

.:: İlginç iPhone Aksesuarları

.:: iPhone’un Aşırı Isınması Nasıl Önlenir ?

Yorum Yap

Yorum Yap