Laptopu Sürekli Prizde Kullanmak Zararlı mı?

Laptopu Sürekli Prizde Kullanmak Zararlı mı?

Laptoplarımızı bazen günlerce şarj kablosu takılı şekilde kullanabiliyoruz. Peki Laptopu sürekli prizde kullanmak, sürekli şarjda bırakmak Laptopa zarar verir mi?

Laptopu sürekli prizde kullanmak zararlımı? Laptop fişe takılı mı kullanılmalı? Laptopu bataryasız kullanmak yanlış mı? İşte bu soruların kısa ve öz cevabı.

Laptopu sürekli prizde kullanmak zararlı mı?

Yeni Laptoplarda bulunan Lityum İyon (Li-ion) ve Lityum Polimer (Li-Po) bataryalar şarj seviyesi 100% e ulaştığından otomatikman şarj almayı durdurur ve şarj kablosundan bataryaya giden güç kesilir. Pili her zaman takılı bırakırsanız dahi aşırı şarj etme tehlikesi yoktur.

Laptopu Sürekli Prizde Kullanmak Zararlı mı?

Ortalama bir bataryanın 500 şarj döngüsü bulunmaktadır. Her bir döngü, bataryanın yüzde 100 oranındaki kısmının kullanılmasını kapsar.  Bataryayı sürekli olarak yüzde 100 seviyesinde bırakmak ömrünü kısaltacaktır.

Laptopun bataryası çıkabiliyorsa bataryasız direk elektriğe bağlı şekilde de çalışabilirsiniz Ancak buda ani elektrik kesintisinde Laptopun kapanarak verilerinizi uçmasına yol açar. Bu konudan daha önce Laptop Bataryasız Kullanmak Zararlı mıdır yazımızda bahsetmiştik.

Son Düzenleme: 8 Aralık 2020

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol