1. Ana Sayfa
 2. NASIL YAPILIR ?
 3. Nasıl Hacker Olunur ?

Nasıl Hacker Olunur ?

hacker nasıl olunur

Zeka ve bolca zaman isteyen hackerlik basit bir şeymiş gibi görünebilir. Ama hiçde öyle değil. Profesyonel anlamda nasıl hacker olunur, beyaz, siyah ve gri şapkalı hacker ne demektir ve hack konusunda eğitici web siteleri nelerdir bu makalemizin konusunu oluşturuyor.

Bilgisayar yazılımları yoluyla başka insanların bilgisayarlarına erişerek onların bilgisayar sistemlerine zarar verme, özel bilgilerini deşifre etme gibi amaçlarla yapılan bilgisayar korsanlığına hacker adı verilmektedir.

Başka insanların özel olan bilgilerine erişen hackerler, sistemlerine zarar verebilmektedir.

Aslında hacker denildiğinde hep akla kötü şeyler gelir. Oysaki her hacker kötü değildir. Beyaz Şapkalı ve Siyah Şapkalı hacker diye bir kavram var. Hackerlar temel olarak değerlendirilecek olursa 3 ana kategoriye ayrılabilir.

Beyaz Şapkalı Hackerlar

Beyaz şapkalı hackerlar hacker çeşitleri arasında en faydalı hackerlardır. Beyaz şapkalı hackerlar bilgi ve becerilerini sistemlere veya kurumlara saldırmak için değil tam aksine savunmak için kullanan kişilerdir. Diğer bir ismiyle sistem güvenliği uzmanı gibi kişiler diyebiliriz.

Siyah Şapkalı Hackerlar

Siyah şapkalı hackerlar üstün bilgi ve becerilerini teknolojik ortamda kullanan ama bunu sistemlere sızma, sistemlere zarar verme veya veri çalma gibi zarar verici işlemler için kullanan kişilerdir

Gri Şapkalı Hackerlar

Gri şapkalı hackerler genellikle hobi amaçlı hackerlık yapmaktadırlar. Gerçekten bilgi ve yetenek bakımından birçok özelliğe sahip olsalar da bu özelliklerini zarar verici biçimde kullanmazlar. Gri şapkalı hackerlar çoğu zaman sistemlerin açıklarını bulurlar ve sistemlere giriş yaparlar ancak sisteme zarar verme ya da sistemden veri çalma gibi işlemler yapmazlar.

Nasıl Hacker Olunur ?

Hacker olmak isteyen kişilerin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir

 • Hacker olmak için temel bilgisayar becerilerine hâkim olunması gerekir. Bu beceriler ile ağ parametrelerinin ayarlanması sağlanarak Windows komut sistemi kullanılmaya başlanır. Bunu sağlamak ise çok kolay değildir. Uzun zamandır bilgisayar kullanan kişilerin öğrenebileceği temel bir eğitimdir.
 • Birçok dilin akademik olarak konuşuluyor olunması gerekmektedir. Özellikle de İngilizce bilmek önemlidir. Çünkü sistemlerin veri tabanında farklı diller ile karşılaşmak mümkündür.
 • Hacker olmak isteyen kişilerin programlamayı çok iyi bilmeleri gerekmektedir.
 • İyi bir hacker olmak isteyen kişinin güvenlik kavramlarından ve teknolojilerinden anlaması gerekmektedir. Güvenlik yöneticileri tarafından kurulan engellerin aşılması için onların tanınması gerekmektedir.
 • Hacker olabilmek için en önemli aşamalardan biri de web uygulamalarıdır. Son dönemlerde hackerler için verimli olan bir alandır. Buna bağlı olarak, web uygulamaları ne kadar iyi anlaşılır ise hackerler da o kadar başarılı olmaktadır.
 • Hackerlik işinde profesyonel olmak isteniyor ise elde edilen bilgilerin doğru bir yönde kullanılması gerekmektedir. Planlı çalışmak ve öğrenmek için sürekli araştırmak gerekmektedir.
 • Hacker olmak için bilinmesi zorunlu olan birçok terim vardır. Bunlar Sniffer, Spoofer, Spam Tool, World List ve War Dialer’dir.
 • Ciddi bir zaman ve emek harcanan bu işi gerçekten yapmak istediğinizden emin olmalısınız.
 • Alınan hackerlik eğitiminin iyi yönde kullanılması gerekir. Aksi halde birçok yaptırıma maruz kalınır. Bu nedenle alınan eğitimden sonra kimsenin bilgilerini silmeden ve çalmadan yalnızca koruma amacı ile hackerlik yapılması gerekmektedir.
 • Bütün güncel haberlerin takip edilmesi ve bunun tecrübeler ile harmanlanması gerekmektedir.

Bununla birlikte, sadece mümkün olduğu kadar istismar etmek için savunmasızlıkları bulan diğer bir hacker topluluğu (siyah şapkalı hackerler) vardır. Bu hackerlar güvenliği kırmak ve sistemlere sızmak konusunda çalışmalar yaparlar. İşte kendinizi hack alanında geliştirebileceğiniz siteler:

Hac konusunda eğitici web siteleri

Hacking Tutorial

hacker nasıl olunur

Hacking Tutorial‘da çeşitli uygulamaları, işletim sistemlerini ve cihazları çökertmek için size bazı derinlemesine püf noktaları öğretecek bir kaynak listesi bulacaksınız. Hack haberleri, teknolojik ipuçları ve kısa kısa makalelerin yer aldığı bu siteden bolca hack bilgisi öğreneceğinizi söyleyebiliriz.

Hack a Day

hacker nasıl olunur

Hackaday genel mimari bakımından mühendisler için hazırlanmış bir blogdur. Kodla korsanlık yapmak ve daha fazla şeye erişebilmek adına ortaya çıkan Hack a Day’in robotik yapılara, teknolojik cihazlara sunduğu püf noktalar da kullanıcıların ilgisini çekiyor. Aynı zamanda site içerisinde kullanıcıların projeleri ve yenilikçi tasarımları bulunuyor.

Hack In The Box

hacker nasıl olunur

Hack the Box web sitesi ise her biri dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar korsanlarına hizmet etmek için belirli bir amaca sahip 4 ana alt alandan oluşuyor. Ancak genel olarak güvenlik ve etik teknolojiye odaklanmış olan sitenin haber ve dergi bölümleri, özellikle hackerlar veya hacklemeyi öğrenenler için sıklıkla güncellenen içeriği gösteriyor.

HITB, uluslararası hack topluluğunun güncel dedikodularına ilgi duyanlar için harika bir kaynaktır.

Hack This Site!

hacker nasıl olunur

Hack This Site‘nin yapısı diğerlerinden biraz daha farklı. Genel olarak bu siteyi hacklemenizi isteyen site tasarımcıları, çeşitli görevler sunuyor. Bu görevlerin bazılarında sitenin güvenlik açığını bulmanız isteniyorken, bazı görevlerde ise korsanlık becerileriniz ön plana çıkartılıyor. Ayrıca eksik olduğunuz alanlarda size makale önerisinde bulunuluyor.

Cybrary

hacker nasıl olunur

Beyaz şapka siber güvenliği kariyerine başlamak istiyorsanız, Cybrary mükemmel bir kaynaktır. Burada, Microsoft Server güvenliği, güvenlik değerlendirmeleri, penetrasyon testleri ve CompTIA kursları gibi alanları kapsayan yüzlerce ücretsiz kurs bulacaksınız. Ayrıca site içerisinde forum, uygulama laboratuvarları ve eğitim kaynakları ile aktifliğinizi arttırabilirsiniz.

Exploit Database

hacker nasıl olunur

Exploit Database sitesi eğretici makalelerden daha çok hacker yardımcı araçlarını barındıran bu sitede farklı hackerler tarafından yazılmış olan uygulamaları bulabilirsiniz. Uygulamaları, web servislerini ve daha fazlasını etkileyen en yeni hackler sık sık güncellenir. Geçmiş hacklerin nasıl çalıştığı ve yamalandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu site tam size göre.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap