Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nasıl Kullanılır?

2010’dan beri hayatımızda olan ancak son zamanlarda popülerlik akzanmaya başlayan A’dan Z’ye Pinterest nedir, ne işe yarar, Pinterest nasıl kulanılır yazımızda bulabilirsiniz.

Pinterest, Ocak 2010’dan itibaren faaliyetlerini sürdüren istikrarlı bir sosyal medya platformudur ama henüz her dört insandan üçünün kullandığı bir sosyal medya platformu haline gelmiş değildir. Pinterest denildiğinde insanların aklına ilk olarak estetik odaklı veya güzel fotoğraflar gelmektedir. Peki Pinterest nedir ve nasıl kullanılır?

Bu yazı, Pinterest kullanmaya başlamak isteyen sosyal medya kullanıcılarına Pinterest’ın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını açıklamaktadır.

Pinterest Nedir?

Pinterest, 2010’dan bu yana süregelen bir görsel paylaşım sitesidir. Yaratıcılığı ön plana çıkarmak ve harika eserlerinin saklanabileceği bir ortam sunmak için tasarlanmıştır. Pinterest, İngilizce Pin (iğnele) ve Interest (ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir isimdir.

Pinterest’i web tabanlı bir pinboard veya bülten panosu gibi düşünebilirsiniz, Pinterest’i, çevrimiçi bulduğunuz şeyleri toplamak için bir çeşit dijital pano olarak düşünebiliriz.

  • Pin : Siteye yüklenilen her fotoğrafa verilen isimdir. Panoya asılan bir resim gibi düşünülebilir.
  • Pano : Pinlerin bulunduğu alana denilmektedir. Saklanılan öğeler burada görülmektedir.
  • Repin : Bu buton twitterdaki retweet ile aynı işi yapmaktadır. Beğenilen resimler repin yapılarak panoda gösterilebilir.
  • Pin it/Pinle: Beğenilen görseller pinle/pin it butonuna basılarak saklanabilir, paylaşılabilir yada gruplanabilir.

Bir görsel ve video paylaşım platformu olan Pinterest, kullanıcılara 2 şekilde paylaşım imkanı sunuyor. Kullanıcılar ister kendi yükledikleri görselleri / videoları, isterlerse de farklı bir kullanıcıda görmüş oldukları görselleri ya da videoları paylaşabiliyorlar. Pinterest dilinde buna “pinlemek” denilmektedir.

Pinterest tamamen ücretsizdir, ancak diğer sosyal ağlarda olduğu gibi, kullanmaya başlamak için bir hesaba ihtiyacınız vardır.

Bir e-posta ve şifre ile Pinterest.com‘da ücretsiz bir hesap oluşturabilir veya mevcut Facebook veya Google hesabınızdan bir tane oluşturmayı seçebilirsiniz.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pintereste kullanımı ve arayüzü oldukça basit bir sitedir.

Pinler

Pinterest’ın en önemli unsurlarından biri şüphesiz ki pinlerdir. Pinler, beğendiğiniz bir görseli kaydetmenize yarar.

Bir görseli kaydetmek için görselin üzerine tıklayın, açılan görsel önizlemesinin sağ üst bölümünde yer alan “Kaydet” butonuna tıklayın.

Arama Çubuğu

Ekranın sol üst köşesinde arama çubuğunu göreceksinizdir. Bu çubuğa bir anahtar kelime yazarak anahtar kelimeyle ilişkili paylaşımlara ulaşabilirsiniz.

Pinterest, bir kelimeyi yazdığınız zaman, kelime ile ilgili konuları arama çubuğunun hemen altında sıralayacaktır. Bu sıralanan konular, arama çubuğunun hemen altındaki renkli butonlardır.

Profil

Pinterest’ın en önemli kısmı elbette ki profilinizin kendisidir. Adınıza tıklayan herkes genel bilgilerinizi, avatarınızı ve bağlantılarınızı görüntüleyebilir. Bunun yanında, takipçi sayınızı, takip ettiğiniz kişi sayısını da görüntüleyebilirler.

Takip ettiğiniz kişi sayısının sizi takip eden kişi sayısından az olmasının, kullanıcıdan kullanıcıya büyük farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır.

İlgi Alanı

İlk kez hesap oluşturan kişilerin ilgi alanlarının belirlenmesi istenir. Kayıt işleminizi başarıyla gerçekleştirdiğiniz zaman, ana sayfada yer alan görseller ve arama çubuğunda arattığınız görseller, ilgi alanınıza göre listelenecektir.

Panolar

Pinterest’ın en önemli unsurlarının sonuncusu, panolardır. Panolar, kişisel kullanım için ya da başkalarına göstermek için kaydettiğiniz pinlerin tutulduğu yerdir.

Bir pano oluşturmak için profilinize gelin ve yukarıdaki “+” işaretine tıklayın. “Pano Oluştur” seçeneğinin üzerine basın.

Belirli bir temaya ya da bir amaca sahip bir pano oluşturabilir, bu oluşturulan panoya pinlerinizi kaydedebilirsiniz.

Pinterest hesabını kapatmak, tahmin ettiğinizden çok daha kolaydır. Eğer bir Pinterest hesabınız var ve kapatmak istiyorsanız buraya tıklayarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap