Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır ? 4

Nerede oy kullanacağım ? Oy kullanma yeri sorgulama nasıl yapılır ? İnternetten seçmen sorgulama nasıl yapılır ?

Ükemizde seçim organizasyonlarını Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapıyor. Eskiden seçmen sorgulama işlemi muhtarlıklarda duvarlara asılan kağıtlara bakılarak yapılırdı. İnsanlar nerede oy kullanacağım diye merak ettiklerinde, sadece ikametgah belgesi almak için uğradıkları muhtarları ziyaret ediyor ve oy kullanma yerlerini sorguluyorlardı.

İnternet teknolojisi geliştikçe, seçmen sorgulama işlemi artık daha kolay yapılır hale geldi.

Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinde seçmen sorgulama sayfasına gittiğimizde önce bizi bir mesaj karşılıyor:

"Yüksek Seçim Kurulu olarak seçim dönemlerinde;

seçmenlerin, seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıkları, seçmen listelerinin askıya çıkarılma ve askıdan indirilme tarihi, seçmen listelerinin kesinleşmesi ve oy kullanılacak sandıkların belirlenmesi gibi süreçler hakkında sistemimizde kayıtlı e-posta adreslerine ve/veya cep telefonlarına bilgilendirme mesajları gönderiyoruz.

Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını almak istiyorsanız lütfen sorgulama sonucu gelen sayfada "E-Posta Adresi" ve/veya "Cep Telefonu" bilgilerinizi giriniz ve bilgilendirme almak istediğiniz kutucuklarından en az birini işaretleyiniz."

Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yurt içi seçmen sorgulama işlemini yaparken öncelikle yeni çipli kimlik kartlarını unutmamak gerekiyor. Nüfus cüzdanı ve yeni kimlik kartını seçtikten sonra, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, T.C. kimlik numaranız, nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra no ve fotoğrafta görülen doğrulama işlemini yapmalısınız. Burada nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra no’yu merak ederseniz, hemen sağındaki soru işaretine tıklayarak öğrenebilirsiniz. Biz yine de fotoğrafını koyalım:

Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Bunları yapıp “Sorgula” butonuna tıkladıktan sonra, seçmen bilgilerinizin olduğu bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda temel kimlik bilgilerinizin dışında, E-posta ve telefon numaranızı girebileceğiniz bir alan da bulunuyor. Bu alanları doldurup doldurmamak tamamen size kalmış. Diğer yandan sizin dışınızdaki diğer aile üyelerini, kaldığınız apartmandaki diğer seçmenleri de görebilirsiniz.

Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır ?

#e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

#e-Devlet Emeklilik İşlemleri ile İlgili Servisler

#E-Devlet Cep Telefonu IMEI Kaydı Nasıl Yapılır

#E-Devlet’ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

#E-Devlet Şifremi Unuttum Nereden Alabilirim?

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol