Telefonun Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Telefonun Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bir telefon almak istiyorsunuz ancak bu telefonların çakma, kopya yada sahte olup olmadığını öğenmek istiyorsunuz, Peki bir telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır, telefon alırken neler dikkat etmeli?

Telefonun Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Sahte ve orjinal telefonu ayırt etmek için bazı önemli kriterle bulunmaktadır. Telefonun orjinal olduğunu anlamak için bunların kotrol edilmesi gerekir.

Kutu ve Jelatine dikkat edin

Telefonun kutusuna ve ambalajına her zaman dikkat edin. Gerçek bir ürün özenli ve dikkatli şekilde ambalajlanmıştır. Üstlerinde jelatinleri vardır ki, genel olarak telefonlar kutu içinden önünde ve arkasında jelatin kaplı olarak çıkar. Ambalajda belirli bir tutarsızlık ve bozulma yoktur. Fakat sahte ürünler özensiz ambalaja ve pakete sahiptir.

Kutu üzerinde bulunan yazılara dikkat edin

Kutu üstündeki yazılar da sahte cihazı ele veren kısımlardan biridir. Yazıların okunur ve tutarlı olmasına dikkat edin. Yanlış veya bozuk bir ambalaj yazıları okutmayabilir. Yazıların fontu ve baskısı özensiz olabilir. Ayrıca yazıların hangi dilde olduğuna da bakın.

Ürünlerin üzerindeki yazılara dikkat edin

Orijinal telefonlarda (ve kutudan çıkan diğer aparatlarda), marka ve ürün adı, özel font stilleri ve renklerle yazılır. Yazılardaki renkler ve boyutlandırma gibi küçük değişiklikleri göz ardı etmeyin. Sahte telefonlarda markanın adı, logosu veya cihazın isminde farklılık olabilir.

Orjinal ürünlerde kullanım klavuzu bulunur

Kullanım kılavuzu telefonun gerçekliğini ispatlamak için iyi bir yoldur. Genel olarak kılavuzlar, telefonun satın alındığı ülkenin dilindedir. Bazı sahte ürünlerde kullanım kılavuzunun dili farklı olabilir hatta kutu içinden kılavuz çıkmayabilir de.

Ürünle birlikte gelen aparatlar

Gerçek telefon üreticileri detaylara oldukça önem verir. Telefon, şarj adaptörü, kablo, kulaklık gibi diğer aparatlar pürüzsüz ve kusursuzdur. Cihazın veya aparatların üstünde veya herhangi bir tarafında çıkıntı olmaz. Sahte ürünlerin bazıları orijinali kadar kusursuz bir yüzeye sahip değildir ve ayrıca orijinaline göre daha mat olabilirler.

Şarj Adaptörü / Şarj Kablosu

Orijinal şarj adaptörlerinin plastiği pürüzsüz ve daha parlak bir görünüme sahiptir. Fakat sahte telefonların adaptörlerinde bu ayrıntıya pek dikkat edilmez. Adaptörün üzerindeki yazıyı da kontrol etmeyi unutmayın. Sahte ürünlerin adaptörlerinde orijinalde olmayan ek semboller olabilir. Ayrıca logo da biraz farklı olabilir.

Buradaki yazımızda ucuz ve kalitesiz şarj cihazlarının nasıl tespit edileceğini daha önce anlatmıştık.

Sahte telefonlarla orijinaller arasındaki en büyük farklardan biri şarj yuvasıdır. Sahte telefonlar farklı bir yuvaya sahip olabilir ki, mesela iPhone’lar gerçekte Lightning portu kullanırken, sahte iPhone’da ise USB girişi vardır. Aynı şekilde Android telefonlar için de geçerli. Artık Android telefonlarda USB-C portu kullanılıyor, fakat çoğu sahte telefonda USB-C yerine eski tip USB girişi yer alıyor.

Ve tabii ki Tasarım

Sahte ve orijinal telefon arasında belirli farklar tasarımdaki ayrıntılardan da belli olur. Sahte telefonda şarj yuvası özensiz tasarıma sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.