TV’de Sinyal yok sorunu nasıl çözülür ?

TV'de Sinyal yok sorunu nasıl çözülür ?

Türksat 4A uydu alıcısında ya da dahili uydu alıcısına sahip Smart TV’de sinyal yok sorunu ile karşılaşıyorsanız çözümü için önerilerimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Türksat 4A uydu alıcısında ya da dahili uydu alıcısına sahip Smart TV’nizde sinyal yok sorunu ile karşılaştıysanız hatayı iyi analiz etmeniz gerekiyor. Bu sorunun çeşitli nedenleri bulunmakta.

Uydu alıcısında veya televizyonda “sinyal yok” uyarısı alıyorsanız, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.Bunlardan bazılarına aşağıda yer verdik. Bu adımları yapamıyorsanız ya da hiç bir şekilde teknoloji ile alakanız yoksa yetkili servislerle iletişime geçebilirsiniz.

TV’de Sinyal yok sorunu çözümü

Uydu sinyal zayıf veya sinyal yok sorunu çözümü ve kolay çözümleri aşağıda belirtilmiştir;

  • Cihazınızda uydudan güncelleme yapın ve fabrika ayarlarına dönün. Eğer hala sinyal yok ise, cihazınızı 1 kez kapatıp açın. Diseqc port ayarlarını kontrol etmeyi unutmayın ( Genelde Turksat 1 ( A ) portunda, Hotbird ise 2 ( B ) portunda olur)
  • Bazı kanallarda sinyal yok ise, %99 ihtimalle anten ayarınızda bir sorun vardır, ya da kullandığınız LNB cihazınıza uyumlu değildir. Daha kaliteli bir tesisatta cihazınızı deneyin.
  • Sadece bir kanalda sinyal yok hatası alıyorsanız o kanalın frekansı değişmiş de olabilir, bu durumda  kanalın yeni frekansını bulup cihazınıza girin ve taratın.
  • Merkezi sistem uydu sinyal yok, Eğer bir uydudaki ( mesela turksat) hiçbir kanalda sinyal yok ise, diğer çanaklardaki kanallarınıza bakın ( Mesela Turksat sinyal yok, Hotbird’de var). Eğer durum böyle ise, Turksat anteniniz dönmüş, veya LNB’niz veya Diseqc switchiniz yanmış olabilir. Eğer merkezi sistem kullanıyorsanız, santralde ( multiswitch) bir sorun oluşmuş olabilir. Bu durumda, en doğru yol, cihazınızı bir komşunuzun tesisatında denemektir ( eğer komşunuzla aynı tesisatı kullanıyorsanız boşuna denemeyin.
  • Hiçbir kanalda sinyal yok, anten kablonuzun cihaza takıldığı yer olan F connector’e dikkatle bakın. Eğer konnektörde kısa devre varsa, cihazınız kesinlikle sinyal alamayacak, hatta zarar görme ihtimali bile yüksek olacaktır. Duvarda anten prizi var ise, oraya da bakın. Hatta belki de diseqc switch, santral veya LNB’nize takılı olan F konnektörler bile, yağmur / kar vs nedeniyle kısa devre olmuş olabilir, bunları da kontrol etmekte fayda var.
  • Rüzgar, yağmur veya kar yağışı var ise, çanak anteniniz bu durumdan etkilenebilir. Bazı çanak antenler, yere sağlam tutturulmadığı için, rüzgarda hareket eder, ve birkaç santimetrelik sallantı  uyduya odaklanamamasına yol açabilir.
  • Bütün bunları yaptınız, ve başka tesisatlarda da sinyal alamıyorsanız, işte o zaman teknik servisi arayın. Cihazınızın TUNER diye tabir edilen bölümü arızalanmış olabilir.

İlgili Yazılar

2 yorum

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinie sağlık.

Çok teşekkurlerrrr :-)

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol