1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Ultrasonik Parmak İzi Sensörü Nedir?

Ultrasonik Parmak İzi Sensörü Nedir?

Parmak izi sistemleri nasıl çalışır, Avantajları nelerdir, Ultrasonik Parmak İzi Sensörü Nedir?

Ultrasonik Parmak İzi Sensörü Nedir?

Ekrana gömülü parmak izi okuyucular içerisinde bulunan Ultrasonik Parmak İzi Sensörü nedir, nasıl çalışır?

Öncelikle son yılların en çok kullanılan biyometrik tanıma sistemi olan parmak izi okuyucular nasıl çalışır, Parmak izi sistemlerinin avantajları ve kullanıldığı alanlar nelerdir bakalım.

Parmaklarımızın üzerinde bulunan derinin üstündeki kabarcıkların şekli her insanda farklıdır. Bu sistemler bu farklılığı kullanarak güvenlik yöntemi geliştirir. Parmak izi sistemi, kişinin kimliğini oluşturan ve kimliğe göre giriş çıkış izni veren sistemdir.

Parmak izi tanıma işlemi 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sistemler güvenliği en yüksek seviyede tutarlar. Parmak izi ile giriş veya çıkış sağlayan kişinin bilgileri kayıt altında tutulur ve kullanılan yazılım sayesin de bilgisayara kayıt edilir. Parmak izi sistemlerinin en önemli avantajı ise kullanımının kolay olmasıdır. Yanınız da herhangi bir kart taşımanıza veya giriş çıkış yaparken imza atma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur.

Parmak izi tanıma sisteminin çalışma prensibi

İnsanların parmaklarının uç bölgesi biyolojik olarak benzersiz bir şekilde yaratılmıştır. Biyolojik olarak benzersiz olduğu için hiçbir insanın parmak izi başka birininkine benzememektedir. Bu da bize benzersiz bir şifreleme yöntemi sunmaktadır. Parmak uçlarındaki kabarcıklar biyometrik bir haritaya benzer.

Parmak izi okuma cihazlarıise parmak uçlarında bulunan bu girinti ve çııntıların arasındaki mesafeleri ve parmak izimizde bulunan noktaların birbirine olan konumlarını dikkate alarak benzersiz bir şifreleme algoritması oluşturur. Parmak izi okuma cihazı, parmak izi okutulduğunda kendisine kayıt edilen diğer parmak izi kayıtlarına bakar ve eşleştirme işlemini gerçekleştirir.

Ultrasonik Parmak İzi Sensörü Nedir?

Optik sensörler, ekrana dokunduğunuz anda parmağınıza oldukça parlak bir ışık yansıtarak çalışırken, Qualcomm’un 3D Sonic Sensörü, parmağınıza dalga gibi yayılan bir ses gönderiyor. Bu teknoloji sayesinde, normal parmak izi okuyuculardan daha hızlı ve taklit edilmesi imkansıza yakın denebilecek bir sisteme sahip oluyoruz. Gelen ilk bilgiler, bu teknolojinin standart sensörlerden %30 daha hızlı olduğu yönünde.

Elbette hayatımızı değiştirecek bir teknolojiden söz etmiyoruz. Ancak minik detaylar, çok büyük farklılıklar yaratabiliyor. Galaxy S10 serisini incelediğimizde, bu teknolojiye sahip olmayan tek model olan Galaxy S10e’nin nasıl bir kullanım sunacağını da göreceğiz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap