1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Window 10 Bilgisayar Şifresi Kaldırma

Window 10 Bilgisayar Şifresi Kaldırma

Window 10 Bilgisayar Şifresi Kaldırma

Bilgisayarınız her açılışta şifre soruyorsa ve bu artık can sıkıcı bir hal almaya başadıysa Windows 10 bilgisayar şifresi kaldırma nasıl yapılır yazımızda bulabilirsiniz.

Microsoft, kullanıcıların veri güvenliğini sağlamak amacıyla parola korumalı hesap oluşturma seçeneği sunmaktadır. Bu şekilde bilgisayarımıza tanımadığımız kişilerin giriş yapmasını engellemiş oluyoruz.

Size bu özellik gereksiz geliyor ve sadece ben kullanıyorum bilgisayarı diyorsanız Windows 10’da açılışta parola sorma ekranını iptal edebilirsiniz.

Window 10 Bilgisayar Şifresi Kaldırma

Windows 10’da açılışta parola sormasını iptal edebilmek için;

Başlat>Ayarlar>Hesaplar yolunu izleyerek açılan pencerede sol taraftaki menü listesinden ‘Oturum açma seçenekleri’ menüsüne tıklayalım ve gelen sayfada ‘Hesap parolanızı değiştirin’ kısmındaki ‘Değiştir’ butonuna tıklayalım.

windows 10 şifre kaldırma

2 Bir sondaki adımda mevcut parolamızı girelim ve İleri butonuna tıklayalım.

windows 10 şifre kaldırma

3 Daha sonra ‘Yeni Parola’ yazacağımız pencere açılıyor. Amacımız parolayı kaldırmak olduğundan dolayı boş bırakıyoruz. Parola yazmadan ‘İleri’ butonuna tıklayalım.

windows 10 şifre kaldırma

İşlemi tamamlamak için ‘Son’ butonuna tıklayın.

windows 10 şifre kaldırma

İşlem tamamlandı. Artık bilgisayarınızda bir parola bulunmuyor.

Windows 10 açılış şifresini kaldırmanın bir diğer yoluda Komut istemini kullanmak;

1   Komut İstemi’ni açmak için arama yerine “cmd” yazı ve çıkan sonuca sağ tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğine tıklayın.

2 Komut İstemi’ni açtıktan sonra:

net user "username" ""

kodun tamamını (tırnaklar dâhil) kopyalayarak komut istemine yapıştırmanız ve “Enter“a basmanız, Windows işletim sisteminizden oturum açma parolanızı kaldırmanız için yeterli olacaktır.

windows 10 şifre kaldırma

Kodda bulunan username kelimesini kendi hesap isminizle değiştirmeyi unutmayın.

Son olarak Windows 10 açılış parolasını kaldırmak için netplwiz komutunu kullanabilirsiniz.

1 Parolanızı kaldırmak için ilk olarak arama yerine “çalıştır” yazıp Enter’a basın. Karşınıza çıkacak olan ufak pencereye netplwiz tırnak içinde bulunan komutu yazıp Tamam’a tıklayın.

Açılan pencerede bulunan Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” seçeneğinde bulunan işareti kaldırın ve aşağıdan tekrar Tamam‘a tıklayın. Bilgisayarınızı bir dahaki başlatışınızda Windows size parola sormayarak masaüstünü açacaktır.

windows 10 şifre kaldırma

Hepsi bu kadar!

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap