Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Bilgisayarı sıfırladığımızda, bilgisayarı ya da ekran kartını değiştiğimizde yada monitörümüzü yenilediğimizde Windows görüntü ayarları da değişmektedir. Yeniden Windows 10 ekran çözünürlüğünü ayarlamanın nasıl yapılacağını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Masaüstündeyken sağ tık ile “Görüntü Ayarları” kısmına girin.

Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Burada “Çözünürlük” kısmını göreceksiniz, önerilen olarak gösterilen çözünürlük çok yüksek ihtimalle yapabileceğiniz en iyi tercih olacaktır.

Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Windows 10 Yenileme Hızını Ayarlama

Oyuncular için en önemli teknik detaylardan biri olan yenileme hızı, bazı durumlarda varsayılan olarak olması gereken seviyenin altında kalabiliyor. Windows 10 ayarları üzerinden yapabileceğiniz küçük bir değişiklik sayesinde monitörünüzü tam verimle kullanmanız mümkün.

  • Az önce girdiğimiz “Çözünürlük” ayarlama ekranının alt kısmında yer alan “Gelişmiş görüntü ayarları” kısmına girin.
  • Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcı özellikleri kısmına tıklayın ve ardından açılan pencerede “Tüm Modları Listele” seçeneğini seçin.
  • Karşınıza çıkan çözünürlük ve yenileme hızlarından en yükseğini seçebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra ekran çözünürlüğünüz ve yenileme oranınız değişecek, eğer görüntüde herhangi bir sorun olursa 15 saniye içerisinde geri dönebilirsiniz.

Windows 10 Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama

Windows 10 Ekran Çözünürlüğü Arttırma Programları

HRC – Hotkey Resolution Changer : HRC – Hotkey Resolution Changer, Windows için ücretsiz ve taşınabilir bir ekran çözünürlüğü değiştirici yazılımıdır.
Bu yazılımı kullanarak, tek bir monitörün veya hatta multimonitor kurulumlarının çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Bu yazılımın benzersiz özelliği, 800*600, 640*480, 1024*768 vb. gibi çoklu ekran çözünürlükleri arasında hızla geçiş yapmak için 2 ila 9 kısayol tuşu oluşturmanızı sağlar.

JREs : jRes, Windows için bir başka ücretsiz ekran çözünürlüğü yazılımıdır. Ayrıca, taşınabilir bir yazılımdır ve bir sisteme yüklemeden doğrudan bir flash sürücüden kullanabilirsiniz.

XP QuickRes : XP QuickRes, Windows için bir başka ücretsiz ve taşınabilir ekran çözünürlüğü yazılımıdır. Bu yazılım çeşitli ekran çözünürlükleri arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlar. Ayrıca, bazı seçilen çözünürlüklerde, ekranın yenileme oranını da değiştirebilirsiniz. Bu yazılımda, ekran çözünürlüğünü kesinlikle değiştirebilirsiniz. Ancak, çözünürlüğü monitörün maksimum belirtilen ekran çözünürlüğünün üzerinde artıramazsınız. Ancak, ekran çözünürlüğünü 640 * 480 çözünürlüğe kadar azaltabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol