1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır? 1

Size özel bir dosyanız var ve bunu kimsenin karıştırmasını istemiyorsanız Winrar ile Dosya Şifreleme yapabilirsiniz.

Popüler dosya arşivleme programı WinRaR ile bilgisayarınızdaki dosyalarınızı kimsenin görmemesi için şifreleyebilirsiniz.. Winrar ile Dosya Şifreleme ile diğer kişilerin dosyalarınıza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

WinRAR büyük boyutlu dosyaları küçültmek için ya da paket haline getirmek için kullanılan dosya sıkıştırma programıdır. Önce buna bakmak isteyebilirsiniz : Winrar İle Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki basit resimli anlatımı adım adım uygulayarak WinRAR şifrelemeyi kolayca öğrenebilirsiniz.

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Arşiv haline getireceğimiz ve şifreleyeceğimiz dosyalar bir arada ve tek klasörde olmalıdır. ı bir araya getirerek, bir klasörde topluyoruz. Daha sonra bu klasöre sağ tıklayıp, Arşive ekle butonuna basıyoruz.

Sıkıştırmak ve  Şifrelemek istediğiniz klasöre sağ tıklayıp, Arşive ekle butonuna basıyoruz

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Arşive ekle seçeneğinde Gelişmiş sekmesin tıklayın ve Parola Ayarla butonuna basın. Küçük bir parola giriş kısmı çıkacaktır. Arşiv dosyasına eklemek istediğiniz şifreyi her iki alana ekleyerek Tamam butonuna basarak devam ediyoruz.

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Eğer arşiv dosyasını açan kişilere bir not bırakmak ya da bu dosyanın şifresini paylaşmak istiyorsanız, yine üst kısımda bulunan Açıklama sekmesine tıklayıp, Açıklamayı elle gir bölümüne eklemek istediğiniz notları yazabilirsiniz.

Artık güvenli bir şekilde bunu istediğiniz kişiye yollayabilirsiniz. Dosyayı açtığınızda karşınıza çıkan pencere aşağıdaki gibi olacaktır. Arşiv dosyasının içinde bulunan diğer dosyalara erişmek isteyen kişiler ise biraz önce atadığınız şifreyi kullanarak erişim hakkı elde edebilirler.

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır anlattık, bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. çoook aramıştım teşekkürlerrrr