Yazma Korumalı Disk Hatası Çözümü

Yazma Korumalı Disk Hatası Çözümü

USB diskinizde Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın uyarısı alıyorsanız yazma korumalı disk hatası çözümünü yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Harici disk yada USB belleklerde “Disk yazmaya karşı korumalı hatası” virüsler, USB / SD kart üzerindeki yazma koruma kilidinin açık olması, Diskin dosya sisteminin bozulması, Kayıt defteri ile ilgili kısıtlamalar, Yerel Grup ilkesi üzerinden kısıtlamalar, USB bellek / SD Kartın bozulması gibi nedenlerden dolayı alınır.

Bu hata Disk yazmaya karşı korumalı. Korumayı kaldırın veya başka bir disk kullanın  yada eğer işletim sistemi dilinzi İngilizce ise  The disk is write protected. Remove the write protection or use another disk”  şeklinde karşınıza çıkar.

Disk Yazmaya Karşı Korumalı” Hatasının Çözümü-3

USB Belleklerde dosya kopyalamaya çalıştığımızda karşımıza çıkan “Disk Yazma Korumalıdır” hatasının nasıl çözüleceğine bakalım.

Yazma Korumalı Disk Hatası Çözümü

Başlamadan önce;

Bazı hafıza kartları ve flash belleklerde fiziksel olarak belleğiniz yazma korumalı hale getirilmiş olabilir. Bu sebeple ilk iş olarak belleğinizin varsa yazma korumasını kapatınız.

Yazma Korumalı Disk Hatası Çözümü

Eğer USB diskinizde yeterli boş alan kalmadıysa yazma koruma hatası alırsınız. USB Dikinize mouse ile sağ tıklayarak Özellikler kısmına girip boş alan kontrolü yapabilirsiniz.

Şimdi olayın teknik boyutuna geçelim;

İlk aşama olarak Başlat menüsünde Çalıştır aramasını yapıp pencereyi önümüze getirmek ve regedit yazıp Tamama tıklamak.

hata-cozumu11

Karşımıza çıkan Kayıt Defterindeki sol menüden HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > StorageDevicePolicies yolunu bulalım.

Bu akanda WriteProtect‘i bulup sağ tıklayıp “Değiştir” dedikten sonra orada çıkan değer eğer 1 değerini yapın.

hata-cozumu33

Daha sonra da aynı işlemi ControlSet001 ve ControlSet002 kısımlarında uygulayın.

hata-cozumu4

Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramıyorsa, iş başa düştü demektir. Başlat çubuğuna “Komut satırı” yazın ve çıkan kısayolun üzerine sağ tuş ile tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” deyin ve “Tamam”a basın. Sonrasında “diskpart” yazarak “enter”a basın. Devam olarak “list disk” yazarak “enter”a tekrar basın. Çıkan listede hangisi USB diskiniz ise “Select disk” yazarak yanına disk numarasını yazın ve tekrar “enter”a basın. Disk seçildikten sonra “attributes disk clear readonly” yazın ve “enter”a basın. Diskiniz temizlenmiş olacaktır.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol