Pardus Nasıl Kurulur?

TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımı olan işletim sistemi olan Pardus kurulumu hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda sunacağız.

Pardus nedir?

Pardus, Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır. Pardus adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.

Kurulumu gerçekleştirmek için bir USB belleğe ihtiyaç var. Bu USB belleğe Pardus disk kalıbını yazdıracak, ardından da bilgisayarda kurulumu gerçekleştireceğiz. Disk kalıbı için birçok uygulama bulunuyor. Bunun için birçok kullanıcı tarafından tercih edilen Rufus’u tercih edebilirsiniz.

Pardus hakkında daha detaylı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Pardus kurulumu

Kuruluma başlamak için Pardus’un resmi internet sitesi üzerinden en güncel sürümü indirmek gerekiyor. İndirme sayfasına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada Pardus 19.3 XFCE (64-bit) sürümünü indirebilirsiniz.

İndirme tamamlandıktan sonra Rufus’u açarak aşağıdaki gibi disk kalıbı yazdırma işlemini başlatabilirsiniz. Gerekli seçenekleri belirledikten sonra “BAŞLAT” kısmına tıklamak gerekiyor.

Görselde yer alan bölümlerde “Aygıt” kısmı USB belleği temsil ediyor. Buradan disk kalıbı olarak kullanmak istediğini belleği seçmeniz gerekiyor. Daha sonra “Önyükleme seçimi” kısmının yanında yer alan “SEÇ” tuşuna tıklayarak indirdiğiniz iso uzantılı dosyayı seçmeniz gerekiyor. Bunun ardından ek bir ayar yapmadan yazdırma işlemini “BAŞLAT” tuşu ile başlatabilirsiniz. İşlemden önce USB bellekte yer alan verileri bilgisayarınızda yedeklemeyi unutmayın. Çünkü bu işlem için USB bellekteki verilerin hepsi silinecek.

Diski kalıbını yazdırdıktan sonra bilgisayarınızı kapatın. Ardından USB belleği bilgisayarınıza takın. Sonrasında bilgisayarınızı açın. Açar açmaz da bilgisayarınızda “BIOS boot menü” kısmına gelin. Bunun için de bilgisayar açılırken F12 tuşuna basabilirsiniz. Bu tuş markalar arasında değişiklik gösteriyor. Ama en çok ESC, F10 ve F12 tuşları kullanıyor. Eğer hangi tuşun olmadığını bilmiyorsanız bilgisayarınızın markasını boot menü ile aratabilir, tuşu öğrenebilirsiniz.

Boot menü ekranına geldikten sonra burada bilgisayarınızın açılması için hangi donanımın seçilmesini istediğiniz sorulacak. Burada da disk kalıbınızı yazdırdığınız USB belleği seçerek enter tuşuna basmanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra bizi Pardus kurulum arayüzü karşılayacak. İlk açılış ekranında Türkçe dil seçeneğini enter ile seçebilirsiniz. Daha sonraki ekranda ise “Grafik arayüz ile kur” kısmına tıklamanız gerekiyor. Bu seçenek sayesinde Pardus kurulumu sayfasına erişeceksiniz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/pardus-kurulumu-nasil-yapilir-rehber

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol