Milli Yazılım Pardus Nedir ?

Milli Yazılım Pardus Nedir ?

Milli Yazılım Pardus Nedir ?  Pardus ismi nereden geliyor? Pardusun avantajları nedir ? Pardus nasıl indirilir ?

Pardus, Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır. Pardus adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.

Milli Yazılım Pardus Nedir?

Pardus; 2003 yılında temelleri atılan milli işletim sistemi olan, Türkiye’de TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen, özgür, hızlı kurulabilen, kolay kullanılır, çoklu dil içeren, bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermek üzere halihazırdaki linux dağıtımlarının üstün taraflarını kullanan; kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlayan açık kaynak bir işletim sistemidir.

Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır.

Pardus İsmi Nereden Geliyor?

İşletim sisteminin adı Anadolu Parsı olarak da bilinen Panthera Pardus‘dan geliyor. Sistem açılışında ve varsayılan duvar kağıtlarında Anadolu Parsı Pardus’un çizimlerini görüyoruz.

Pardus’un Avantajları Neler?

Pardus’un en önemli avantajı, insanlığa ait olan (GPL “General Public Licence” – Genel Kamu Lisansı) açık kaynaklı Linux çekirdeği üzerine inşa edildiği için “ücretsiz” olması.
Virüsler etki etmediği için yüzlerce liralık lisanslarla antivirüs yazılımlarına da ihtiyaç duymayan Pardus, Windows gibi çok büyük sistem gereksinimlerine de ihtiyaç duymuyor. Hemen hemen her sisteme sorunsuzca kurulabilen Pardus, bilgisayarınıza takılan donanımları hemen tanıyarak driver(sürücü) yazılımlarına da ihtiyaç duymuyor.

Pardus’u Windows ile Kullanabilirsiniz

TPardus’un en güzel nimetlerinden birisi de GNU GRUP adlı güzel bir aracı içinde barındırması. Bu araç, bilgisayarımızın ilk açılışında sabit diskimizin her bölümünü ayrı ayrı tarayıp burada yüklü bulunan sistemleri tanıyabiliyor.  Örneğin C:\ bölümünde Windows işletim sistemimiz varsa Pardus’u D veya E bölümüne kurmamız gerekiyor. GNU Grup, bilgisayarımız ilk açılışta “Windows ile mi yoksa Pardus’la mı başlayayım?” diye soruyor ve böylece her iki sistemi de sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.
Milli Yazılım Pardus Nedir ?
Windows’un açılmayacak kadar zarar gördüğü durumlarda Pardus üzerinden Windows’u onarabilecek olmanız da büyük bir nimet!

Pardus Nasıl İndirilir ?

Milli Yazılım Pardus Nedir ?

Pardus işletim sistemini buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.