• DOLAR
  3,5224
  % -0,09
 • EURO
  4,1480
  % 0,27
 • ALTIN
  145,4702
  % -0,26
 • BIST
  107.202
  % 0,35

Bilgisayarda İşlemci Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda İşlemci Temizliği Nasıl Yapılır?

İşlemciler bilgisayarlarımızın en önemli parçalarından birisi.Performansı etkileyen en temel parçalardan birisi olan işlemcimizin kaliteli bir soğutmaya ihtiyacı var. ve üzerinde yer alan soğutucunun ne kadar kısa sürede toz tutabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Peki Bilgisayarda İşlemci Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda İşlemci Temizliği Nasıl Yapılır?

İşlemcinin ısısını çekmek ve dağıtmak için kullanılan soğutma sisteminin bu şekilde yüksek tozlanmaya maruz kalması ısının atılamamasına ve yüksek sıcaklıklarda çalışan işlemcinizin hem zarar görerek ömrünün kısalmasına hem de performans kayıplarına sebep olur.

Bu kirliliği atmak için ilk yapmanız gereken kasanızı açık bir alana çıkartmanız ve hava akımıyla çıkarılabilen tüm tozları kendiniz üfleyerek (tozları solumamaya çalışmalısınız), hava kompresörü ile üfleyerek veya elektrik süpürgesi ile çekerek temizlemektir. Özellikle kompresör veya süpürge kullandığınızda diğer parçalara zarar vermemeye ve çok yakın mesafeden işlem gerçekleştirmemeye çalışın. Fazla hızlı bir hava akımı soğutucunun fanına zarar verebilir.

Bilgisayarda İşlemci Temizliği Nasıl Yapılır-3

Daha sonra geri kalan topakları, kirleri ve tozları kulak temizleme çubuğu kullanarak, fanın altında yer alan soğutma bloğunun aralarını da çok dikkatli bir şekilde kürdanla temizlemelisiniz. Temizleme işlemi sırasında nazik ve dikkatli olmanız parçalarınızın sağlığı açısından çok önemli.

Eğer donanımsal yeteneklerinize güveniyorsanız soğutucuyu tamamen yerinden sökerek daha kolay bir şekilde temizleme şansınız da var. Ancak bu işlemi gerçekleştirirseniz işlemcinizin üzerinde yer alan macunu da yenilemeniz gerekecektir. 2-3 yılda bir yenilenmesi tavsiye edilen bu macunu temizlemek için bilgisayar marketlerinde bulunan temizleyicileri ve yenisini sürmek için de yine satılan macunları satın almalısınız.

İşlemci hassas bir parça olduğundan dolayı bu temizliği yaparken dikkatli olmalısınız ve hem soğutucu hem de işlemcinize yabancı maddelerin değmesini engellemelisiniz. İşlemci Arızaları ve Çözüm Yolları konumuzda bakabilirsiniz.

Temiz bir işlemci şu şekilde görünmeli:

2_kasatemizlik

İşlemcilerle ilgili diğer konularımız

İşlemcilerle ilgili diğer konularımız

İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır?

İşlemcide Soket, Çekirdek Sayısı, Saat Hızı ve Önbellek Nedir?

İşlemciyi Soğutmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli?

İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

 • ÇOK OKUNAN


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.